Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM: Miasta w tej trudnej sytuacji zdały egzamin, pokazały swoją skuteczność

Monika Krężel
Monika Krężel
Fot. Marzena Bugała
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia włączyła się do walki z pandemią. Uruchomiła rezerwę budżetową, by wesprzeć szpitale, zabezpiecza służbę zdrowia i mieszkańców Metropolii. - Mam nadzieję, że dzięki wszystkim działaniom miast i gmin nasi mieszkańcy będą bezpieczniejsi - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- W tej chwili szybko zdajemy test z tego, w jaki sposób trzeba radzić sobie z kryzysem i z niecodzienną sytuacją, z jaką nigdy nie mieliśmy do czynienia. Myślę, że stajemy na wysokości zadania. To, co się w tej chwili dzieje w naszych miastach, to są dobre praktyki, które realnie pomagają mieszkańcom - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. - Również Metropolia ma możliwości i narzędzia do tego, by pomagać w obecnej sytuacji. Uruchomiliśmy rezerwę budżetową w wysokości 10 mln złotych, żeby wesprzeć szpitale w zakupach środków ochrony osobistej i w innych działania tak, by zabezpieczyć mieszkańców, jeśli chodzi o ochronę zdrowia - dodaje.

Po pierwsze informacja i dobre praktyki

- Cały czas w ramach Metropolii dzielimy się dobrymi praktykami i wymieniamy doświadczeniami. Dyskutujemy o tym, co sprawdziło się w jednym mieście, jaki dany prezydent, wójt czy burmistrz miał pomysł na rozwiązania danego problemu, co mieszkańcy przyjęli z akceptacją. Takich rozwiązań było bardzo dużo. Katowice miały pomysł wsparcia seniorów, Sosnowiec uruchamiał różnego rodzaju działania związane z przeprowadzaniem testów wśród pracowników służby zdrowia czy z kurtynami odkażającymi. Dzięki tym wszystkim doświadczeniom, miasta lepiej sobie radzą z obecną sytuacją - zwraca uwagę Kazimierz Karolczak.

Warto wiedzieć, że na portalu informacyjnym (Info GZM), gdzie zgromadzono dane statystyczne dotyczące Metropolii, powstała specjalna zakładka z informacjami dotyczącymi koronawirusa. Mieszkańcy znajdą tam m.in. dane na temat zakażeń, szpitali zakaźnych działających w regionie, pomocy dla przedsiębiorców, dla potrzebujących, usług związanych z mobilnością itp. - Zbieramy także dane, jakiego rodzaju usługi świadczą firmy w miastach Metropolii, bo tych informacji mieszkańcy także potrzebują. Staraliśmy się je zebrać w jednym miejscu, żeby łatwiej można je było znaleźć - mówi przewodniczący.

- Samorządy są blisko swoich mieszkańców. Potrafią szybko zareagować i skierować swoją pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Każdego dnia pokazują swoją skuteczność, a decyzje, które muszą podejmować są naprawdę trudne. Obok wsparcia dla szpitali, instytucji kultury, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych dbają również o seniorów. A to, jak wiadomo, jest grupa najbardziej narażona na wystąpienie powikłań przy zarażeniu koronawirusem. Oferują najstarszym mieszkańcom pomoc psychologiczną czy pomoc przy zrobieniu zakupów. To jest też wsparcie dla uczniów, którzy dostali potrzebny sprzęt, by odrabiać lekcje. Te działania są bardzo szerokie, za każdym razem odpowiadają na codzienne potrzeby zgłaszane przez mieszkańców - podkreśla Kazimierz Karolczak.

Obejrzyj dokładnie

Nie zapominamy o inwestycjach

Przed Metropolią jako związkiem gmin stają kolejne zadania. Chodzi o wypracowanie długoterminowej strategii - potrzebnej do tego, aby wspierać miasta Metropolii. Nie da się ukryć, że dotkną je problemy gospodarcze, ważne więc będzie wsparcie dla przedsiębiorstw, żeby mogły one kontynuować działalność. - I to są te działania, które długofalowo należy wypracować. Nasz budżet jest do dyspozycji w sytuacji, gdy ważne potrzeby zostaną zdiagnozowane i określone. Mam nadzieję, że rząd, opracowując kolejne wersje tarczy, również wypracuje takie narzędzia, które wesprą przedsiębiorców w tym, by mogli kontynuować swoją działalność - podkreśla przewodniczący Kazimierz Karolczak.

W obecnej sytuacji GZM nie rezygnuje ze swojej sztandarowej inwestycji, jaką jest Kolej Metropolitalna. - Oceniamy, że jest to coś, co istotnie może podnieść jakość życia mieszkańców. Sieć miast ze sobą sąsiadujących wymaga bardzo sprawnego transportu. Z drugiej strony każda inwestycja daje również miejsca pracy, możliwości działania firmom. W tym momencie oceniamy, że Kolej Metropolitalna może być w dalszym ciągu realizowana. Jednak jest za wcześnie, by wiedzieć czy będzie się to działo w obecnym zakresie, czy część pieniędzy nie będzie przekazywana na inne działania - wyjaśnia Kazimierz Karolczak. - Kolejną inwestycją jest rower metropolitalny. Transport publiczny również nie będzie wyglądał tak, jak do tej pory. Dzisiaj mamy ograniczenia w korzystaniu z autobusów i tramwajów, nie wiadomo, jak będzie w przyszłości, czy mieszkańcy nie przesiądą się do samochodów. Transport oparty o rowery to jest coś, na co powinniśmy stawiać.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty