Kazimierz Karolczak: Za 20 lat populacja Zabrza i...

  Kazimierz Karolczak: Za 20 lat populacja Zabrza i Świętochłowic będzie mniejsza o połowę GOŚĆ DNIA DZ I RADIA PIEKARY

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dziś Gościem Dnia DZ i Radia Piekary jest Kazimierz Karolczak, szef Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). W rozmowie z Marcinem Zasadą mówił o wyludniających się miastach oraz potrzebie promocji śląskich uczelni. Metropolia ma przeznaczyć 8 mln zł na promocję uczelni i działania aktywizujące młodzież. Więcej informacji na ten temat wkrótce. Cała rozmowa z naszym gościem niebawem na dziennikzachodni.pl.
  Dzisiaj w porannym Gościu Dnia Dziennika Zachodniego i Radia Piekary gościem jest Kazimierz Karolczak, szef Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Rozmowa dotyczyła programu strategii rozwoju śląskich uczelni – Uniwersytetu Śląskiego oraz Politechniki Śląskiej.

  - Młodzi mieszkańcy naszego regionu często wybierają uczelnie w innych miastach lub krajach. To jest problem, ponieważ w miastach jest coraz mniej ludzi.
  Mówimy o populacji, gdzie w ciągu przyszłym 20 lat może zniknąć 400 tys. mieszkańców. Wystarczy spojrzeć na kilka śląskich miast, jak Zabrze czy Świętochłowice. Za 20 lat będzie może tam połowa mieszkańców. Z tego wynikają też problemy w miastach. W budżecie są często tylko pieniądze na podstawowe potrzeby, nie mówiąc już o rozwoju – podkreśla Kazimierz Karolczak, Gość Dnia Dziennika Zachodniego i Radia Piekary.

  W studiu Radia Piekary Kazimierz Karolczak powiedział Marcinowi Zasadzie, że GZM na promocję uczelni oraz aktywizację młodzieży mado wykorzystania 8 mln zł. Część z tych pieniędzy ma być przeznaczone na promocję UŚ i Politechniki Śląskiej i przyciąganie znanych naukowców. Trwa przygotowanie strategii tego programu.

  - Trzeba się zastanowić w jaki sposób doprowadzić do tego, że przyszli studenci nie będą wyjeżdżali do innych miasta. Kto bowiem wyjeżdża? Głównie ludzie aktywni, którzy nie boją się ryzyka i są cennym zasobem. Te osoby często też już nie wracają. Dlatego chcemy uruchomić nasz program od września tego roku – zapowiada Kazimierz Karolczak, szef GZM.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Sylwester z Polsatem na Stadionie Śląskim  Dni wolne w 2019 roku


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podstawowe potrzeby

  o.s. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  jak podstawową potrzebą jest utopienie w klubie piłkarskim setek milionów to nie tylko pogratulować priorytetów.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo