Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KHW: Już ponad 900 pracowników chciałoby skorzystać z osłon

Redakcja
arc
Od czwartku Katowicki Holding Węglowy zbiera wstępne deklaracje ws. chęci skorzystania przez pracowników z pakietów osłonowych. Takie wnioski złożyło już ponad 900 osób. To ponad połowa liczby chętnych, którzy zainteresowanie programem dobrowolnych odejść wyraziło w przeprowadzonym w tym roku sondażu.

Od wczoraj Katowicki Holding Węglowy rozpoczął przyjmowanie wstępnych deklaracji ws. chęci skorzystania przez pracowników z pakietów osłonowych. Podobnie - jak miało to miejsce w pozostałych spółkach węglowych - deklaracje nie są ostateczne, bo z jednorazowych odpraw pieniężnych, urlopów górniczych czy urlopów dla pracowników przeróbki, będzie można skorzystać dopiero w chwili przekazania określonych części zakładów do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Kiedy nastąpi przekazanie części majątku holdingu do SRK? Tego jeszcze nie wiadomo.

Jak zaznacza Wojciech Jaros, rzecznik prasowy KHW wstępne wnioski są zbierane po to, aby orientacyjnie zweryfikować czy konkretni pracownicy, kwalifikują się do skorzystania z tych osłon. Trzeba jednak pamiętać, że ostatecznej weryfikacji będzie dokonywać SRK.

Przypomnijmy, że KHW w tym roku już sondowała zainteresowanie górników skorzystaniem z programu dobrowolnych odejść. Z zebranych ankiet wynikało, że chęć taką wyraziło ok. 1,7 tys. osób, z czego 1,4 tys. pracowników dołowych.

Teraz, w ciągu pierwszych dwóch dni przyjmowania wstępnych wniosków, złożyło je ponad 900 osób - 627 wczoraj, a dzisiaj do południa - ponad 300. Jest to zatem ponad połowa liczby pracowników, którzy taką chęć wyrazili w tegorocznych ankietach. Deklaracje będą przyjmowane do 10 listopada, ale jeśli będzie taka potrzeba - termin ten zostanie wydłużony.

Spory wzrost zainteresowania pakietami osłonowymi odnotowano też w Polskiej Grupie Górniczej i Jastrzębskiej Spółce Węglowej.
W PGG zapis o szacunkowej liczbie osób, które chciałyby skorzystać z osłon, został zawarty w porozumieniu z 19 kwietnia tego roku, które otworzyło drogę do powstania tej spółki. Zakładano wówczas, że może to być od 3,8 do 4 tys. osób. W PGG przeprowadzono w tej sprawie sondaż - wstępnie szacowano, że liczba zainteresowanych wzrosła do 4,5 tys., ale ostateczne wyniki pokazały, że z pakietów osłonowych chciałoby skorzystać nawet 4,8 tys. osób.

Z kolei w JSW wstępną chęć skorzystania z PDO wyraziło prawie 2,8 tys. osób.

Jeśli zsumować wszystkie te szacunkowe dane, oznaczałoby, że z górnictwem w najbliższym czasie chce pożegnać się ponad 9,3 tys. osób, czyli ok. 10 proc. wszystkich aktualnie zatrudnionych.

Z danych Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, że od początku tego roku zatrudnienie w górnictwie zmniejszyło się o ok. 5,2 tys. osób. Na koniec grudnia 2015 roku w kopalniach węgla kamiennego pracowało ponad 92 tys. osób, a według danych na koniec września - 86,8 tys.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty