MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kibice Ruchu Chorzów dewastują kładki i ekrany przy DTŚ obok stadionu ZDJĘCIA Na naprawy zniszczeń w mieście nie ma pieniędzy

Tomasz Kuczyński
Tomasz Kuczyński
Maj 2020 r. Zdewastowana infrastruktura (kładki dla pieszych, ekrany akustyczne) Drogowej Trasy Średnicowej przy stadionie Ruchu Chorzów.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Maj 2020 r. Zdewastowana infrastruktura (kładki dla pieszych, ekrany akustyczne) Drogowej Trasy Średnicowej przy stadionie Ruchu Chorzów.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dziennik Zachodni
Kładki nad Drogową Trasą Średnicową obok stadionu Ruchu Chorzów są notorycznie dewastowane przez kibiców. Kibicowskie napisy i graffiti "zdobią" też ekrany akustyczne. Dyrekcja MZUiM w Chorzowie przyznaje, że czyny wandali mają charakter notoryczny, progresywny, a na zamalowywanie napisów brakuje teraz pieniędzy. Zobacz ZDJĘCIA z DTŚ w sąsiedztwie stadionu Ruchu.

W ciągu doby Drogową Trasą Średnicową przejeżdżają tysiące pojazdów. Na odcinku przy stadionie Ruchu kierowców i pasażerów "witają" napisy na kładkach dla pieszych oraz na ekranach akustycznych. Sytuacja nie zmienia się od dłuższego czasu, a duża część widocznych haseł jest wulgarna i dotyczy porachunków wewnątrzkibicowskich.

Zobacz zdjęcia napisów i graffiti kibiców na DTŚ przy stadionie Ruchu Chorzów

Bohomazy są bardzo wątpliwej jakości reklamą dla klubu 14-krotnych mistrzów Polski oraz samego Chorzowa, z którym Ruch ma umowę... dotyczącą promocji miasta. Na dodatek wszystko wskazuje na to, że szybko nie znikną.

W tej sprawie zwróciliśmy się do Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie. Oto pismo, które otrzymaliśmy (śródtytuły i pogrubienia tekstu pochodzą od redakcji DZ):

"MZUiM w Chorzowie informuje, że znany jest nam stan wizualno-estetyczny ekranów akustycznych oraz pozostałych obiektów inżynierskich znajdujących się w pasie drogowym DTŚ (DW 902), w tym (...) na odcinku DTŚ przebiegającej w sąsiedztwie stadionu KS "Ruch Chorzów" (mamy tu na myśli głównie ekrany poliwęglanowe zbudowane na kładkach dla pieszych nad DTŚ, w rejonie stadionu KS "Ruch Chorzów"). W tym miejscu pragniemy zapewnić, że opisywany stan, to w istocie dewastacje oraz akty wandalizmu odnotowywane podczas obserwacji przez służby tut. Zarządu Ulic. Niestety opisywane naganne czyny wandali, we wspomnianym miejscu, mają charakter notoryczny, co w przeciągu czasu może dawać potencjalnym odbiorcom-użytkownikom DTŚ złudne poczucie zaniechania lub braku działań zarządcy tych obiektów.

Tylko raz udało się ująć sprawcę

Nadmieniamy, że MZUiM w Chorzowie na bieżąco składa zawiadomienia o ww. dewastacjach oraz głoszeniu treści o charakterze rasistowskim do odpowiednich służb porządkowo-mundurowych, z wnioskami o ściganie sprawców dewastacji. Niestety do dnia dzisiejszego, tylko raz udało się ująć sprawcę omawianych zniszczeń.

Chorzów nie ma teraz środków na naprawę zniszczeń

Informujemy również, że tut. Zarząd Ulic w minionych latach, w ramach posiadanych środków finansowych, rozdysponowanych na ten cel z budżetu gminy Chorzów, a także w razie uzasadnionej potrzeby, po zgrupowaniu tego typu dewastacji z obszarów pasów drogowych Chorzowa, zleca wyspecjalizowanym firmom usuwanie "graffiti" z gminnych obiektów infrastruktury drogowej (w tym DTŚ). Niestety, obiektywnie trzeba stwierdzić, że w obecnym roku 2020, dotkniętym pandemią wirusa Covid-19, kiedy budżety gmin (nie tylko Chorzowa) zostały uszczuplone o wpływy finansowe pochodzące z "zamrożonej" na czas pandemii gospodarki, gmina Chorzów nie posiada zarezerwowanych środków finansowych mogących pokryć skutki nieprzemyślanych działań dewastacyjnych. Obecna sytuacja jeszcze bardziej wymaga od miasta oraz jednostek miejskich podejmowania działań, mających na celu racjonalne wydatkowanie publicznych pieniędzy, pochodzących z budżetu miasta.

Maj 2020 r. Zdewastowana infrastruktura (kładki dla pieszych, ekrany akustyczne) Drogowej Trasy Średnicowej przy stadionie Ruchu Chorzów.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kibice Ruchu Chorzów dewastują kładki i ekrany przy DTŚ obok...

50 tys. złotych na usuwanie graffiti i... już są nowe bohomazy

Dodajemy, że ostatnią szerzej zakrojoną akcję usuwania i zamalowywania graffiti z obiektów przy DTŚ za cenę za około 50 tys. zł, obejmującą swoimi działaniami również ekrany poliwęglanowe na kładkach nad DTŚ oraz wzdłuż deptaka przy osiedlu "Ruch", przeprowadziliśmy w miesiącu czerwcu w 2018 roku. Przy czym późnym latem oraz jesienią 2018 r., a także w lipcu 2019 r. rzeczone ekrany zostały ponownie zdewastowane, kolejno pojawiającymi się "bohomazami". A jak już wspomnieliśmy powyżej, proceder ów ma niestety charakter progresywny!

Bliskość stadionu ma znaczenie

Warto również wspomnieć, że dewastacje obiektów przy DTŚ, z racji bliskości stadionu KS "Ruch Chorzów" (...) mają bezpośredni związek ze środowiskiem kibiców, co już kilkukrotnie bywało przez nas wskazywane w materiałach prasowych, publikowanych przez nas za pośrednictwem ogólnodostępnej prasy lokalnej. Niestety, do tej pory bez większych pozytywnych rezultatów. Konkludując ten wątek, informujemy, że najbliższe zlecenie usuwania ww. graffiti będzie możliwe przez nas do wykonania w momencie posiadania na ten cel stosownych środków finansowych (...).

Piotr Wojtala
Dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Berlińskie przygotowania do Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni