Ruch graniczny w Europie został mocno ograniczony, a w praktyce granice są często zamknięte. Zmiany przy przekraczaniu granicy są wprowadzane, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2.
Polska przywróciła tymczasową kontrolę graniczną 15 marca 2020 roku. Początkowo MSWiA wprowadziła kontrole do 24 marca, a następnie kolejno do 13 kwietnia, 3 maja i obecnie do 13 maja.
Prawdopodobnie ten termin zostanie ponownie przedłużony. Warto pamiętać, że wszystkie osoby wjeżdżające do Polski czeka dwutygodniowa kwarantanna.
Jest wyjątek: pracownicy, a także uczniowie i studenci transgraniczni nie są już poddawani obowiązkowej kwarantannie po powrocie do kraju. Zmiany weszły w życie w poniedziałek, 4 maja.
Musisz to znać
Zamknięcie granic utrudnia życie m.in. studentom zagranicznym, a także pracownikom, którzy chcieliby wrócić do pracy w Polsce. Na ograniczenia narzekali również m.in. żużlowcy, którzy po starcie PGE Ekstraligi nie będą mogli opuścić Polski pod groźbą zawieszenia. Bez gości z zagranicy mogą sobie nie poradzić polscy hotelarze i restauratorzy, problemy mogą mieć również polskie uczelnie, które stracą studentów z innych krajów.
Niemieccy posłowie apelują o zakończenie kontroli
Głośno o zniesieniu ograniczeń mówi się w Niemczech. Jak informuje portal dw.com, 12 chadeckich posłów do Bundestagu i Parlamentu Europejskiego wezwało niemieckiego ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera (CSU), aby natychmiast wstrzymać na granicach Niemiec kontrole zarządzone w związku z pandemią koronawirusa.
_„Po ponad siedmiu tygodniach trzeba skończyć z ogrodzeniami i szlabanami w sercu Europy" _– czytamy w oświadczeniu, które podpisali m.in. były szef klubu poselskiego chadeków Volker Kauder, obecny wiceszef klubu Andreas Jung i przewodniczący grupy CDU/CSU w Parlamencie Europejskim Daniel Caspary.
Wspieramy Lokalny Biznes!
W Niemczech kontrole na granicach potrwają do 15 maja 2020 roku, ale nieśmiało mówi się, że po tym terminie, możliwe jest ich zniesienie.
Siedem państw porozumie się w sprawie ograniczeń
Poszczególne kraje europejskie rozpoczynają również rozmowy indywidualne w sprawie przywrócenia ruchu granicznego. Jednym z przykładów jest grupa siedmiu państw: Australia, Nowa Zelandia, Austria, Grecja, Dania, Izrael i Czechy.
Te kraje, które w miarę szybko i sprawnie uporały się z epidemią koronawirusa, chcą stworzyć protokoły bezpieczeństwa, które umożliwią otwarcie granic i przywrócenie kontaktów turystycznych i biznesowych.
Obejrzyj dokładnie
Francja zrezygnuje z kontroli w lipcu
Do zniesienia obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny przymierza się również Francja. Ministerstwo Spraw Zagranicznych opracowuje nowy regulamin przekraczania granic państwa.
Francuski rząd przedłużył stan epidemiczny do 24 lipca ze względu na Covid-19. Po tym terminie możliwe jest zniesienie kontroli, ale niewykluczone, że zniesienie samej obowiązkowej kwarantanny nastąpi znacznie wcześniej, być może już w maju.
Węgry i Chorwacja także chcą się otworzyć
Chorwacja, która jest krajem chętnie odwiedzanym przez Polaków w wakacje, pracuje nad temat otwarcia granic. Na razie prowadzone są rozmowy w tej sprawie z sąsiednią Słowenią. Chorwaci otworzyli już hotele, ale pierwsze decyzje w sprawie luzowania obostrzeń mogą zapaść najwcześniej 18 maja.
Grecy chcą otworzyć hotele 1 czerwca i liczą, że decyzje o otwarciu granic zapadną na szczeblu Unii Europejskiej.
Węgrzy natomiast otworzyli granicę tylko dla obywateli 6 państw (Austrii, Czech, Korei Południowej, Niemiec, Polski i Słowacji), którzy podróżują na Węgry w celach biznesowych. Konieczne jest jednak udokumentowanie celu podróży.
Trudno obecnie powiedzieć, kiedy bez przeszkód udamy się do Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Włoch, czyli krajów, które epidemia koronawirusa dotknęła wyjątkowo mocno.
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?