Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy eurowybory? DATA + TERMIN. Ilu przedstawicieli do PE wybierzemy? Jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

MJ
Kiedy eurowybory? DATA, TERMIN, ZASADY
Kiedy eurowybory? DATA, TERMIN, ZASADY Karolina Misztal
Kiedy eurowybory? DATA + TERMIN. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja 2019 roku. Polsce w nadchodzącej kadencji PE przysługują 52 mandaty. Łącznie liczba posłów po eurowyborach zmniejszy się z 751 do 705. Kiedy wybory do PE? Poznaj datę i zasady.

Kiedy wybory do Parlamentu Europejskiego? [WYBORY DO PE - DATA]

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się w niedzielę 26 maja 2019 roku. W marcu Rada Europejska proponowała, żeby do eurowyborów obywatele państw członkowskich poszli w datach 23-26 maja 2019 roku.

Łącznie uprawnionych do głosowania podczas wyborów do PE jest 360 milionów obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej.

Według ordynacji wyborczej z 1976 roku, wybory do europarlamentu powinny odbyć się w pierwszym pełnym tygodniu czerwca - w okresie od czwartku do niedzieli. Jeżeli jednak nie ma możliwości ich przeprowadzenia w tym terminie, to Rada po konsultacji z PE, jednomyślnie może ustalić taki termin. Z takiej możliwości korzystano już trzykrotnie - w 1984, 1989 i 2014 roku.

Także teraz zdecydowano, że wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 nie odbędą się w czerwcu. W marcu 2018 Rada podała proponowany termin (23-26 maja), który został w kwietniu potwierdzony przez europosłów. Decyzję przyjęto w maju 2018 roku.

Wybory do PE. Ilu europosłów wybierzemy?

Przydział miejsc, jakie przysługują danemu krajowi członkowskiemu, określa art. 14 Traktatu o Funkcjonowaniu UE. Punkt drugi dokumentu mówi, że:

W skład Parlamentu Europejskiego wchodzą przedstawiciele obywateli Unii. Ich liczba nie przekracza siedmiuset pięćdziesięciu, nie licząc przewodniczącego. Reprezentacja obywateli ma charakter degresywnie proporcjonalny, z minimalnym progiem sześciu członków na Państwo Członkowskie. Żadnemu Państwu Członkowskiemu nie można przyznać więcej niż dziewięćdziesiąt sześć miejsc.

Zasada degresywnej proporcjonalności polega na tym, że państwa o większej liczbie mieszkańców mają więcej miejsc niż mniejsze państwa, które otrzymują jednak więcej miejsc, niż wynikałoby to ze ścisłego stosowania zasady proporcjonalności.

Jak głosować w wyborach do PE?

Nowy podział mandatów został potwierdzony przez Radę Europejska na szczycie w Brukseli w czerwcu 2018 roku. Uwzględniono w nim zmiany demograficzne oraz planowane wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Polacy podczas eurowyborów będą wybierali 52 posłów (o jednego więcej niż pięć lat temu). Najwięcej - 96 europosłów wybiorą nasi zachodni sąsiedzi - Niemcy. Najmniej przedstawicieli w PE będą mieli natomiast mieszkańcy:

  • Malty
  • Cypru
  • Luksemburga

Łącznie, po eurowyborach w skład Parlamentu Europejskiego wejdzie 705 posłów. W poprzedniej kadencji w PE zasiadało 751 przedstawicieli. Mniejsza liczba miejsc spowodowana jest wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

W PUNKT ODC. 3 - Ekstraklasa podzielona!

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo