Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy koniec zdalnego nauczania? Ministerstwo Edukacji i Nauki rozważa cztery warianty. Kiedy i którzy uczniowie wrócą do szkół? Zobaczcie

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Łukasz Gdak / polska press
Kiedy koniec zdalnej nauki? Uczniowie, jak zapowiedział minister edukacji, będą wracać do szkół stopniowo. Kiedy i którzy wrócą jako pierwsi? Resort rozważa cztery warianty i piąty zakładający kontynuację nauczania na odległość także po feriach. Przyjrzeliśmy się możliwym, zapowiadanym scenariuszom.

Od poniedziałku, 9 listopada, formalnie w całym kraju wszystkich uczniów szkół – od podstawówek po placówki branżowe, technika i licea – obowiązuje zdalne kształcenie. Już teraz wiadomo, że dzieci nie wrócą do placówek przed upływem ferii, które w 2021 roku wyjątkowo odbędą się w tym samym terminie dla wszystkich.

Ferie potrwają do 17 stycznia. Większość rodziców ma nadzieję, że po ich zakończeniu szkoły ponownie będą pracować stacjonarnie. W minionym tygodniu minister zdrowia, Adam Niedzielski, na antenie RMF FM zapowiedział, że uczniowie klas I-III powinni wrócić do szkół jeszcze w styczniu. W sobotę, 12 grudnia, premier potwierdził słowa szefa resoru zdrowia.

Chcę powiedzieć, że jest szansa, że jeżeli będziemy do świąt i po świętach przestrzegali tych obostrzeń, to przynajmniej część klas po feriach, czyli po 18 stycznia, będzie mogła wrócić - albo w trybie stacjonarnym, albo w trybie hybrydowym - powiedział Mateusz Morawiecki.

W ministerstwie edukacji i nauki rozważane są cztery warianty zakładające powrót uczniów do szkół. Mówił o nich w radiu Wnet szef resortu, Przemysław Czarnek. Z jego zapowiedzi wynika, że wszystko raczej będzie wracać do normy stopniowo, a priorytetem jest umożliwienie tradycyjnej nauki najmłodszym podopiecznym podstawówek.

Jako pierwsi, już po feriach, do sal lekcyjnych mieliby zatem wrócić uczniowie klas I-III szkół podstawowych.

Jeden z wariantów zakłada, że na początek pracowaliby w systemie hybrydowym, tzn. część podopiecznych w placówce, a część zdalnie i po tygodniu lub dwóch zamiana.

W drugim scenariuszu rozważany jest powrót wszystkich najmłodszych uczniów do nauki stacjonarnej i wprowadzenie systemu hybrydowego dla maturzystów, uczniów klas ósmych i najwyższych programowo roczników szkół zawodowych.

Nie przeocz

Jeśli przyjąć, że przywracanie zajęć stacjonarnych miałoby znów odbywać się w turach dwutygodniowych, to maturzyści i ósmoklasiści mogliby uczyć się tradycyjnie już od lutego.

Jest także koncepcja zakładająca, że do szkół po feriach uczęszczać będą klasy I-III, a wszystkie pozostałe roczniki naprzemiennie (hybrydowo). Najbardziej optymistyczny scenariusz oznaczałby powrót stacjonarnej nauki dla wszystkich roczników szkół podstawowych, średnich i zawodowych, a najczarniejszy - przedłużenie zdalnego trybu pracy dla wszystkich uczniów o kolejne tygodnie lub miesiące.

– Chcemy, żeby szybko wrócili także maturzyści, uczniowie klas ósmych i wszyscy po kolei. W jakim trybie, czy w pełnym stacjonarnym, czy hybrydowym, czy najpierw I-III, a później po kolei wszyscy inni, czy I-III i klasy ósme, czy maturalne, wszystko zależy od pandemii – podkreślał w Radiu Wnet minister Czarnek.

Kierownictwo resortu przedstawi rozważane scenariusze podczas posiedzenia sztabu kryzysowego. Ostateczne decyzje zapadną jednak prawdopodobnie dopiero w pierwszej połowie stycznia i będą wcześniej konsultowane z Radą Medyczną przy KPRM.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera