Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy na nowym stadionie w Sosnowcu zazieleni się murawa? Trwa montaż oświetlenia i prace wokół obiektu. Kibice pytają o mecz otwarcia

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Obecnie na nowym stadionie w Sosnowcu jest montowane oświetlenie murawy. Robi się to ze zwyżek. Murawę codziennie podlewają automatyczne zraszacze. Trwa także budowa hali sportowej i stadionu zimowegoZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Obecnie na nowym stadionie w Sosnowcu jest montowane oświetlenie murawy. Robi się to ze zwyżek. Murawę codziennie podlewają automatyczne zraszacze. Trwa także budowa hali sportowej i stadionu zimowegoZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola
Pogoda zdaje się sprzyjać budowniczym Zagłębiowskiego Parku Sportowego. 15 zraszaczy automatycznie wyłaniających się z podłoża, co jakiś czas podlewa zasianą w ubiegłym tygodniu trawę na boisku. Jeśli tylko temperatura nie spadnie znacząco, to już za kilkanaście dni murawa nowego stadionu piłkarskiego zacznie się nieśmiało zielenić. Kibice cieszą się z nowości, ale pytają już o koniec inwestycji i… mecz otwarcia.

Wysiali prawie pół tony trawy

By obsiać całą powierzchnię boiska potrzeba było aż 400 kilogramów trawy. To specjalny jej rodzaj – życica trwała. Zasianie jej na murawie ma dać lepszy efekt niż zakup trawy z rolki. Na to, by tak właśnie było wykonawca daje gwarancję.

- Zdaniem wykonawcy, trawa zasiana na gruncie docelowym jest trwalsza, niż rozkładana z rolki, a to z uwagi na odmienne czynniki glebotwórcze. Mamy nadzieję że wybór profesjonalisty z dużym doświadczeniem, będzie trafny, tym bardziej, że murawa jest objęta pięcioletnią gwarancją - mówi Karina Skowronek, prezes miejskiej spółki Zagłębiowski Park Sportowy, która nadzoruje realizację inwestycji i w przyszłości ma zarządzać gotowymi obiektami sportowymi.

Budowa stadionu piłkarskiego w Sosnowcu powoli zbliża się ku końcowi. Obiekt ma być gotowy po koniec 2022 rokuZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Ogromny napis na trybunach nowego stadionu w Sosnowcu robi w...

Sam wysiew trawy to dopiero początek, bo aby wykiełkowała, konieczne jest jej odpowiednie podlewanie. Temu zadaniu ma sprostać 15 automatycznych zraszaczy, które synchronicznie wyłaniają się na powierzchnię, tryskając wodą na boisko.
Sosnowiecki stadion wygląda już imponująco. Kolorowe siedziska krzesełek na trybunach tworzą napis Sosnowiec. Murawa czeka na zieleń. Ale to nie znaczy, że inne prace jeszcze tam nie trwają. Na stadionie piłkarskim jest obecnie montowane oświetlenie murawy, są montowane różnego rodzaju barierki, balustrady oraz ogrodzenie stadionu piłkarskiego. W całym obiekcie trwają też roboty wykończeniowe: kafelkowanie, tynkowanie, malowanie, wykonanie posadzek, montaż sufitów akustycznych, biały montaż, tynkowanie budynków pod trybunami, i - w następnej kolejności - wyposażenie obiektu.

Montują balustrady i podłogi w nowej hali sportowej

Hala sportowa wygląda na najbardziej zaawansowaną. Jednak planowane są tam jeszcze takie prace jak układanie podłóg drewnianych, montaż składanych trybun, prace w przestrzeni komercyjnej oraz roboty wykończeniowe podobne jak na stadionie.

- Na stadionie zimowym przed nami montaż krzesełek, montaż konstrukcji drugorzędnych (bariery, balustrady) oraz band hokejowych i inne roboty wykończeniowe – mówi prezes Skowronek.

Przed obiektami także jeszcze wykonawca ma sporo do zrobienia. Najbardziej widoczne będzie zagospodarowanie terenu – wykonawca przygotowuje się do układania wielkoformatowych płyt betonowych na alejach prowadzących do obiektu, układania kostki brukowej na parkingach i chodnikach, mas bitumicznych (asfaltów) w przestrzeni komunikacyjnej oraz wykonania projektowanej zieleni wokół obiektów.

Oświetlenie murawy - zwyżki i alpiniści

Jeśli chodzi o stopień trudności wykonywanych obecnie prac, to sporych umiejętności specjalistycznych potrzeba podczas montażu oświetlenia, które wymaga stosowania wysokich zwyżek i prac alpinistycznych.

- Wyzwaniem jest też pielęgnacja murawy, a to ze względu na dynamiczne zmiany warunków atmosferycznych. Hala sportowa zmaga się z montażem sufitów akustycznych na wysokości 12,75 m, co wymaga dużej precyzji, ze względu na już zamontowane instalacje pod dachem. Natomiast na stadionie zimowym - jako prace w kategorii trudne, wskazalibyśmy wykonanie maszynowni, ze względu na złożony proces technologiczny – dodaje Karina Skowronek.

Kiedy otwarcie Zagłębiowskiego Parku Sportowego?

Jednym z najważniejszych pytań, dotyczących Zagłębiowskiego Parku Sportowego, które z pewnością już zadają sobie kibice – jest to, kiedy budowa obiektu zostanie ukończona i Zagłębiowski Park Sportowy zostanie otwarty? Wiadomo bowiem nie od dziś, że inwestycja ma już spory poślizg. Miała zostać oddana w maju tego roku, jednak już wiadomo, że tak się nie stanie. Z informacji, które uzyskaliśmy wynika, że nie będą oddawane pojedyncze obiekty, a cały ZPS jednocześnie, czyli stadion, hala i lodowisko. Prawdopodobnie obiekty zostaną oddane w ostatnim kwartale tego roku. O szczegóły zapytaliśmy prezes ZPS.

- Na chwilę obecną nie doszło jeszcze do formalnego ustalenia ostatecznego terminu zakończenia prac budowlanych (I etapu), który planowany był na koniec maja bieżącego roku. Niemniej prawdą jest że prowadzone są negocjacje w przedmiocie m.in. przedłużenia terminu uwzględniającego wszystkie okoliczności związane z realizacją robót. Chciałbym podkreślić, iż obie strony dążą do tego, by okres ten był jak najkrótszy. Wskazanie ostatecznego terminu oddania obiektów będzie możliwe dopiero po zakończeniu negocjacji i podpisaniu niezbędnych aneksów do umów – wyjaśnia Karina Skowronek.

Jaki będzie mecz otwarcia na sosnowieckim stadionie?

Kibice są tez ciekawi, co miasto, które jest właścicielem ZPS planuje na otwarcie obiektów. Jaki będzie mecz otwarcia na nowym stadionie.

- To stadion miejski, więc z pewnością zagra na nim drużyna Zagłębia, ale na tę chwilę jest jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach dotyczących meczu, czy imprezy związanej z otwarciem. Mogę tylko powiedzieć, że rozmowy w tej kwestii już się toczą, ale nie możemy powiedzieć nic więcej – powiedział nam Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera