Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy otwarcie nowego Egzotarium w Sosnowcu? Koniec prac niedaleko, latem zacznie się sadzenie roślin i lokowanie zwierząt

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Nowe Egzotarium w Sosnowcu wewnątrz jest już prawie gotowe. Trochę pracy wymaga jeszcze szklana elewacjaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowe Egzotarium w Sosnowcu wewnątrz jest już prawie gotowe. Trochę pracy wymaga jeszcze szklana elewacjaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Sosnowiec
Sosnowieckie Egzotarium wygląda już coraz lepiej. Wewnątrz widać baseny, praktycznie gotowe terraria i akwaterraria. Miasto rozstrzygnęło już przetarg na firmę, która w basenach i terrariach umieści zwierzęta. Trwa jeszcze przetarg na firmę, która zajmie się urządzeniem roślinności w nowym obiekcie. Niestety, raczej nie uda się otworzyć nowego Egzotarium latem, choć jeszcze kilka miesięcy temu była szansa na to, że tak się stanie. Aranżacja wnętrz obiektu z pewnością potrwa kilka miesięcy.

Prace jeszcze trwają, nie zakończą się 10 marca

Budowane od 2020 roku nowe Egzotarium wygląda na prawie gotowe. Jednak prawie, to w tym przypadku słowo-klucz. Do ukończenia pozostało jeszcze kilka rzeczy. I choć pierwotnie termin oddania obiektu przez wykonawcę ustalono na 10 marca, to wszystko wskazuje na to, że termin ten jeszcze się przesunie.

- Mamy jeszcze do dokończenia część elewacji. Szklimy ją na bieżąco, ale też czekamy jeszcze na dostawę części szyb – mówi Magdalena Tołpa, inżynier budowy z firmy Maximus ZBH, wykonawcy obiektu. – Złożyliśmy już wniosek o przedłużenie inwestycji, czekamy na jego akceptację – dodaje.

Tymczasem wiadomo już, jaka firma będzie odpowiedzialna za dostarczenie do Centrum Edukacji Ekologicznej zwierząt, które zamieszkają, w specjalnie dla nich przygotowanych basenach, akwariach i akwaterrariach. Będzie to sklep zoologiczny Płaszczka z Gliwic. Ma dostarczyć w sumie zwierzęta pogrupowane na sześć kategorii. To bezkręgowce, ryby krajowe i słodkowodne, ryby egzotyczne, gady, ptaki i ssaki. W sumie ma to kosztować 1,01 mln zł brutto.
Zwierząt będzie sporo, różnych.

- Wiadomo, że na pewno pojawią się tu bardzo lubiane w poprzedniej siedzibie Egzotarium – dwa kajmany. Będą żółwie, mnóstwo różnych ryb, ptaki w wolierach – mówi Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Zwierzęta w nowym Egzotarium: Mrówki, kajmany, żółwie i... anakonda

Jak już kilkukrotnie pisaliśmy, niewątpliwą atrakcją Egzotarium będzie duże formikarium, które pozwoli nam obserwować życie mrówczych rodzin. Wielka zielona ściana, ogród wertykalny, na której wśród roślin będziemy mogli obserwować mrówcze rodziny stanie w holu, niedaleko wejścia. Wśród zwierzęcych lokatorów nowego Egzotarium będą m.in. gady np. żółw terapena, żołw gofer oba są narażone wyginięcie. Będzie także anakonda. Samice osiągają długość 4,5 m. Z ptaków zobaczymy żako większe, które teraz znajdują się w mini zoo w Kazimierzu. Poza nim znajdzie się również czubacz zmienny, który również jest narażony na wyginięcie. W miejscu pochodzenia gatunek jest trzebiony przez nadmierne polowania . Z saków będą badylarka pospolita, to gatunek, który w naturze buduje kuliste gniazda na wysokości od 20 do 100 cm nad poziomem ziemi.

Większość prac toczy się obecnie wewnątrz nowego Egzotarium w Sosnowcu. Widać zbiorniki wodne, terraria. Gotowa jest strefa barowo-biurowa. Trwa zagospodarowanie terenu wokół obiektu Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kiedy otwarcie Egzotarium w Sosnowcu? Inwestycja ma się zako...

Zobaczymy tu m.in. egzotyczne rośliny zagrożone wyginięciem

Jakie ciekawe rośliny zobaczymy w Egzotarium? Na przykład będzie tu rósł obuwik pospolity – gatunek z czerwonej księgi roślin zagrożonych wyginięciem. Jeden z najciekawszych przedstawicieli rodziny storczykowatych w Polsce. Wymieniany w załączniku II Konwencji CITES. Ma ciekawy kształt bucika. Zobaczymy tez turówkę wonną – gatunek w Polsce narażony na wyginięcie. Wykorzystywany w medycynie ludowej na problemy z układem pokarmowym. Wykorzystywana w przemyśle perfumeryjnym oraz do aromatyzowania napojów (najbardziej znany w przemyśle alkoholowym w wódce żubrówce).
Nie może zabraknąć daktylowców, awokado czy mango, ale pojawią się też m.in. hiforba butelkowata, która w naturze jest krytycznie zagrożona wyginięciem, wachlarzownica wyniosła jako gatunek rzadko występuje na stanowiskach naturalnych i ma piękne duże liście. Oba gatunki to palmy jedna pochodzi z kontynentu afrykańskiego druga z australijskiego.

Sosnowieckie Egzotarium: rośnie tu w sumie około trzech tysięcy roślin

Sosnowiec: Egzotarium, jakie znacie, wkrótce przejdzie do hi...

Kiedy otwarcie nowego Egzotarium w Sosnowcu?

Kiedy będziemy to wszystko zobaczyć w otwartym dla zwiedzających Centrum Edukacji Ekologicznej? Wszystko wskazuje na to, że nieprędko.

- Dostawcy zwierząt i roślin mają czas na ich umiejscowienie w Egzotarium dziesięć tygodni, ale wiadomo, ze wszystko może się jeszcze zmienić. Trudno na dziś podać konkretną datę otwarcia Egzotarium. Szacujemy, ze będzie top bliżej końca roku – mówi Rafał Łysy.

Na razie nie wiadomo jeszcze, kto będzie zarządzał nowym obiektem. Czy będzie to sosnowiecki MZUK czy też na przykład powstanie specjalnie w tym celu nowa spółka miejska? Ta kwestia pozostaje na razie nierozstrzygnięta.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera