Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy pingwiny ze śląskiego zoo wrócą na wybieg? Czekamy, by do pingwiny wskoczyły do zewnętrznego basenu

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Czekamy na powrót pingwinów ze śląskiego zoo
Czekamy na powrót pingwinów ze śląskiego zoo Lucyna Nenow, Marzena Bugała
Goście Śląskiego Ogrodu Zoologicznego nie mogą doczekać się powrotu pingwinów Humboldta na wybieg zewnętrzny. W zeszłym roku śląskie pingwiny cieszyły się sporą popularnością. Zwiedzający patrzyli jak pingwiny wygrzewały się na skałkach lub wesoło wskakiwały do basenu. W wodzie można było podziwiać ich grację i zwinność. Teraz, pingwiny są zamknięte w budynku gospodarczym. Tam mają cieplej. Opiekunowie pingwinów czekają na poprawę pogody.

Kiedy pingwiny ze śląskiego zoo wrócą na wybieg?

Pingwiny były hitem zeszłego lata w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Teraz czekamy na ich powrót na wybieg zewnętrzny. Zimę te sympatyczne nieloty spędziły na zapleczu w budynku gospodarczym. Na wybieg trafią, gdy zrobi się cieplej. Nasze śląskie pingwiny wcale nie przepadają za zimnem, dlatego w tym chłodnym okresie wolą przebywać we wnętrzach ciepłego budynku.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Pingwinów obecnie nie ma w basenie, ani też na skałkach, gdzie można je było często zobaczyć latem. Okazuje się, że wciąż jest za zimno dla pingwinów Humboldta, a właśnie grupa tych pingwinów mieszka w chorzowskim zoo. Teraz pingwiny przebywają wewnątrz budynku, do którego nie mają dostępu zwiedzający. W pomieszczeniach tych utrzymywana jest temperatura powietrza ok. 17-20 stopni C. Ptaki mogą korzystać z dwóch basenów wewnętrznych. Tam jest im zdecydowanie cieplej. Kiedy jednak pingwiny wrócą na wybieg zewnętrzny?

- Termin powrotu pingwinów na wybieg zewnętrzny uzależniony jest od pogody - temperatury około 0 stopni Celsjusza są dla nich zbyt niskie. Naturalnym środowiskiem pingwinów Humboldta są morskie wybrzeża w rejonie oddziaływania zimnego prądu morskiego, zwanego Prądem Humboldta, któremu zawdzięczają swoją nazwę - mówi Daria Kroczek, specjalista ds. marketingu i kontaktu z mediami ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Nie przeocz

- Jest to rejon o klimacie cieplejszym od tego, panującego w Polsce. Aby ptaki mogły wrócić na wybieg zewnętrzny, temperatura musi utrzymywać się powyżej 0 stopni C, zarówno za dnia, jak i w ciągu nocy. Mamy nadzieję, że aktualny powrót zimy będzie krótkotrwały i niebawem będzie można ponownie je zobaczyć - dodaje Daria Kroczek ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Przypomnijmy, że budowa nowego obiektu dla pingwinów zakończyła się w listopadzie 2019 roku. Inwestycja w sumie kosztowała ponad 5 mln złotych. Obiekt powstał na dotychczasowym wybiegu nosorożców, w sąsiedztwie budynku małpiarni.

Obiekt dla pingwinów składa się z:

  • budynku z zapleczem gospodarczym,
  • basenu zewnętrznego o pojemności 220 m3
  • budynku, który w najwyższym punkcie ma 3,5 m wysokości (urządzenia do obsługi oraz pomieszczenia na czas choroby czy zabiegów zwierząt).

Pingwiny Humboldta to średniej wielkości ptaki, które osiągają od 56 do 70 centymetrów długości ciała i wagę około 3,6 - 5,9 kilogramów. Pingwiny te, obok pingwinów z Galapagos należą do najbardziej zagrożonych gatunków tych ptaków. Liczebność populacji pingwinów peruwiańskich szacuje się na około 50 tysięcy osobników.

Powrót na wybiegi zewnętrzne gatunków, które zostały przeniesione na zimę do ogrzewanych pawilonów, zależny jest od pogody. Terminy powrotu wielu z nich uzależnione są od tego, jak długo utrzyma się aktualne ochłodzenie.

- Obecnie na wybieg zewnętrzny wróciły m.in. kangury i emu. W cieplejsze dni do wolier zewnętrznych mogą wychodzić także niektóre małpy - mówi Daria Kroczek ze śląskiego zoo.

Niedźwiedzie ze śląskiego zoo

Niedźwiedzie ze śląskiego zoo wybudziły się z zimowego snu. ...

Śląskie zoo czynne w czasie lockdownu

Mimo wprowadzonych obostrzeń, Śląski Ogród Zoologiczny jest czynne dla zwiedzających. Śląskie zoo można zwiedzać codziennie od godz. 9.00, także w niedziele (również wolne od handlu) i w święta. Obecnie obowiązuje limit osób mogących przebywać na terenie zoo, wynoszący 12000 osób. Po jego osiągnięciu kolejne osoby wpuszczane są na teren zoo wymiennie, gdy inni zwiedzający opuszczą jego teren. Sytuacja taka ma miejsce bardzo rzadko.

Od poniedziałku do piątku czynne jest jedynie wejście główne, a w weekendy uruchamiana jest dodatkowo brama boczna (od ul. Złotej). Obecnie pawilony ekspozycyjne są zamknięte dla zwiedzających. Decyzja ta podyktowana jest względami bezpieczeństwa - mimo wprowadzonych limitów osób przebywających wewnątrz budynków, przy wysokiej frekwencji nie ma możliwości uniknięcia gromadzenia się osób w ich wnętrzu.

- Zmiana ta nie wpłynie znacząco na możliwość zwiedzania zoo, gdyż zwierzęta coraz liczniej wychodzą na wybiegi zewnętrzne. Ze względu na zagrożenie COVID-19, z użytku nadal wyłączone pozostają place zabaw, figury zwierząt oraz altanki wypoczynkowe - mówi Daria Kroczek, specjalista ds. marketingu i kontaktu z mediami ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

W Śląskim Ogrodzie zoologicznym na powierzchni prawie 48 ha żyje 2 300 zwierząt, należących do 340 gatunków. Śląskie zoo jest jednym z największych polskich ogrodów zoologicznych. Wśród mieszkańców śląskiego zoo są zarówno zwierzęta żyjące w Polsce - niedźwiedzie brunatne, rysie, wydry, żurawie czy bociany, jak i liczne okazy egzotyczne – słonie azjatyckie, nosorożce białe, żyrafy siatkowane, addaksy, oryksy szablorogie, gepardy, pantery śnieżne, pandy małe, gibony czapniki, lemury, tamaryny białoczube, lwiatki złotogłowe, różne gatunki ptaków, gadów i tropikalnych ryb.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera