Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy przysługuje odprawa, ile wynosi okres wypowiedzenia? [POZNAJ PRAWA PRACOWNICZE]

Jadwiga Jenczelewska
Michał Olesiak
Michał Olesiak Arkadiusz Gola
Kiedy pracodawca ma prawo zwolnić pracownika? Ile wynosi okres wypowiedzenia? Jak długo można pracować? Odpowiada specjalista prawa pracy Michał Olesiak - prawnik z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

21 listopada w redakcji DZ odbyła się konsultacja. Przy naszym redakcyjnym telefonie zasiadł specjalista prawa pracy Michał Olesiak - prawnik z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. Czytelnicy pytali m.in. o przepisy dotyczące prawidłowości zwolnień, odpraw, czasu pracy, szczegóły zawierania umów. Dziś prezentujemy odpowiedzi na trzy najczęściej zadawane pytania.

Nasz gość udzielał porad w ramach kampanii informacyjnej Państwowej Inspekcji Pracy "Poznaj swoje prawa w pracy".

Jestem zatrudniony w kwiaciarni na trzy czwarte etatu od czerwca 2012 roku. Mam umowę na czas określony do końca 2013 r. Niestety, 15 listopada pracodawca wręczył mi wypowiedzenie z powodu likwidacji mojego stanowiska pracy. Podjął decyzję, że to właśnie ja - spośród czterech pracowników - zostanę zwolniony. W treści wypowiedzenia nie wpisał mi przyczyny zwolnienia. Czy jest to dopuszczalne? No i czy z tytułu zwolnienia przysługuje mi odprawa?
Kodeks pracy nie wymaga podania przyczyny rozwiązania stosunku pracy, jeśli z pracownikiem zawarto umowę o pracę na czas określony. W przypadku rozwiązywania umów o pracę za wypowiedzeniem taki wymóg istnieje jedynie w odniesieniu do umów o pracę na czas nieokreślony. Natomiast zasady nabywania prawa do odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy określa ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 r. nr 90, poz. 844 ze zm.). Zgodnie z jej postanowieniami, jednym z warunków uprawniających do takiej odprawy jest to, aby w chwili rozwiązania stosunku pracy pracodawca zatrudniał co najmniej 20 pracowników. Biorąc pod uwagę, że w kwiaciarni są zatrudnione jedynie 4 osoby, odprawa zwalnianemu pracownikowi nie przysługuje.

Jestem zatrudniona jako kierownik sklepu w centrum handlowym. W dniu 17 listopada br. otrzymałam jednomiesięczne wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jestem zatrudniona w tym sklepie - początkowo jako sprzedawca: na umowę na zastępstwo od 1 października 2009 r. do 30 listopada 2010 r., następnie na umowę na czas określony do 31 grudnia 2011 r. Od 1 stycznia 2012 r. awansowałam na stanowisko kierownika sklepu i otrzymałam umowę na czas nieokreślony. Czy pracodawca prawidłowo ustalił okres wypowiedzenia?
Zgodnie z art. 36 § 1 Kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy o pracę jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi: 2 tygodnie - jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy; 1 miesiąc - jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy; 3 miesiące - jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata. Bierze się przy tym pod uwagę wszystkie umowy o pracę zawarte z danym pracodawcą, niezależnie od zajmowanego stanowiska. W przypadku opisanym powyżej, aby właściwie określić długość wypowiedzenia, należy zsumować okres zatrudnienia na podstawie wszystkich umów o pracę - skoro wynosi on łącznie powyżej 3 lat, pracownika obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Zatem pracodawca nieprawidłowo ustalił okres wypowiedzenia.

Od 5 lat jestem zatrudniony w firmie handlowej jako jej przedstawiciel handlowy. Otrzymałem propozycję pracy w nowo powstałym oddziale innej spółki w Katowicach na kierowniczym stanowisku. Przy okazji awansu odpowiednio wzrośnie też moja wypłata. Niestety, oferta jest aktualna jedynie wtedy, gdy nową pracę rozpocznę od 1 stycznia 2013 roku. Czy mogę w jakiś sposób zmusić pracodawcę, aby skrócił mi trzymiesięczny okres wypowiedzenia do jednego miesiąca?
Pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony, który ma co najmniej trzyletni staż pracy u danego pracodawcy, obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Przy czym okres ten obowiązuje zarówno pracodawcę zwalniającego pracownika, jak i zatrudnionego, który sam chce odejść do innej firmy. Przepisy Kodeksu pracy nie dają pracownikowi możliwości jednostronnego skrócenia okresu wypowiedzenia. Tym samym jedyną możliwą opcją, aby rozwiązać umowę z końcem roku, jest rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - na co musi być zgoda pracodawcy. W razie braku takiej zgody - trzymiesięczny okres wypowiedzenia, przy założeniu, że wypowiedzenie zostanie wręczone jeszcze w listopadzie, upłynie z końcem lutego 2013 roku.


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!