MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy ruch na trasie DK86 w Katowicach zostanie przywrócony? Możliwe są dwa scenariusze

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
DK 86 w Katowicach od dwóch tygodni jest zamknięta dla ruchu. Przez uszkodzony wiadukt.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
DK 86 w Katowicach od dwóch tygodni jest zamknięta dla ruchu. Przez uszkodzony wiadukt.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu władze Katowic ogłoszą, w jaki sposób i kiedy zostanie wznowiony ruch na DK86 w Giszowca. Wykonawca przedstawił miastu warianty możliwych rozwiązań, ale w urzędzie wciąż trwają analizy.

DK86 w Katowicach od dwóch tygodni jest zamknięta dla ruchu. Przez uszkodzony wiadukt

DK86 w Katowicach na wysokości Giszowca została zamknięta w sobotę, 27 czerwca, po tym jak osunęła się ziemia na nasypie wiaduktu, a następnie zapadł spory fragment jezdni ulicy Pszczyńskiej. Jeszcze tego samego dnia ustalono, że powodem uszkodzeń były nawałnice, które przeszły nad Katowicami w nocy z piątku na sobotę oraz fatalny stan techniczny wiaduktu. Wiaduktu nie remontowano, bo i tak w ramach trwającej przebudowy węzła Giszowiec miał zostać rozebrany.

Teraz rozbiórkę trzeba będzie przyspieszyć, bo to pewne, że uszkodzoną konstrukcję należy zdemontować. Jakie będą kolejne działania? W tej sprawie już od dnia, w którym pojawiło się osuwisko, obradowali przedstawicie miasta, nadzoru budowlanego oraz generalnego wykonawcy.

Trasa DK86 Katowice - Tychy zamknięta z powodu podmytego wiaduktu.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Trasa DK86 w Katowicach zamknięta. Woda podmyła wiadukt. Gro...

- Jako wykonawca przedłożyliśmy możliwe rozwiązania miastu. Trwają analizy i pewnie w najbliższych dniach urząd ogłosi swoją decyzję – mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prasowy Grupy NDI. To właśnie ta sopocka firma jest generalnym wykonawcą przebudowy węzła Giszowiec na DK86 w Katowicach.

Ewa Lipka, rzeczniczka prasowa miasta potwierdza, że temat jest wciąż analizowany, ale szczegółów zdradzać nie chce. - Jesteśmy w trakcie uzgodnień. Kiedy zapadną decyzję, będziemy je przekazywać mediom i mieszkańcom – ucina.

Kiedy ruch na DK86 zostanie przywrócony? Zasadniczo możliwe są dwa scenariusze

Kwestia przywrócenia ruchu na DK86 to rzecz pilna. 86-tka to jedna z najczęściej użytkowanych dróg w Polsce, do tego kluczowa dla komunikacji w aglomeracji śląskiej. Trasą na wysokości Giszowca codziennie przejeżdża średnio 58,5 tysiąca pojazdów, zarówno w ruchu lokalnym, jak i tranzytowym. Tymczasem od dwóch tygodni jest zamknięta w obu kierunkach (do Tychów i do Sosnowca) na długim odcinku od węzła Murckowska aż do skrzyżowania z ulicą 73 Pułku Piechoty. Co prawda wyznaczono objazdy, ale w okolicy i tak tworzą się potężne korki m.in. na ulicy Szopienickiej w Nikiszowcu i Giszowcu.

Kiedy ruch na trasie uda się przywrócić? Wszystko zależy od tego, które z rozwiązań proponowanych przez generalnego wykonawcę, wybierze miasto. Na pewno uszkodzony wiadukt zostanie rozebrany. Co potem?

Wśród rozważanych scenariuszy jest stworzenie tymczasowego przejazdu przez DK86 - będzie to rozwiązanie szybsze, ale tylko na jakiś czas. Docelowo w miejscu uszkodzonego wiaduktu i tak musi powstać nowa droga – to kolejne z możliwych rozwiązań: przyspieszenie planowanych wcześniej prac.

Przebudowa węzła Giszowiec to największa drogowa inwestycja Katowic od czasu budowy tunelu pod Rondem gen. Jerzego Ziętka

Przypomnijmy, że miejsce w którym zapadła się jezdnia i doszło do uszkodzenia wiaduktu, to plac budowy przebudowywanego węzła Giszowiec, czyli skrzyżowania ulic Pszczyńskiej (DK86) i 73 Pułku Piechoty (DK81). W ramach rozpoczętej w ubiegłym roku inwestycji modernizowane jest samo skrzyżowanie, ale też okoliczne drogi, w tym ulica Pszczyńska (DK86) na odcinku od autostrady A4 aż do ul. Górniczego Stanu, a także 73 Pułku Piechoty, Karolinki i Kolista.

Nie przeocz

Inwestycja pochłonie 247,5 mln zł i jest największą drogową realizacją Katowic od czasu budowy tunelu pod Rondem im. gen. Jerzego Ziętka. Prace rozpoczęły się wiosną 2019 roku, a zakończą w połowie 2021 roku.

W efekcie przebudowy skrzyżowanie Pszczyńskiej i 73 Pułku Piechoty będzie dwupoziomowe, a ruch lokalny zostanie oddzielony od tranzytowego. Powstaną tu dwa węzły: jeden będzie rozprowadzał ruch tranzytowy w kierunku Tychów i Skoczowa oraz na północ w kierunku Łodzi i Gdańska, drugi ruch lokalny dla Giszowca, Murcek i Ochojca.

Pod koniec czerwca wykonawca podsumował, że inwestycja jest zaawansowana na poziomie 40 proc. W ostatnim czasie prowadzone były tu prace bitumiczne.  Powstawały też nasypy i konstrukcje drogi. Na odcinku DK81 (73 Pułku Piechoty) układana jest warstwa podbudowy zasadniczej oraz krawężniki. Prace toczą się też na czterech obiektach inżynierskich, do tego prowadzone są przebudowy sieci i magistrali wodociągowej.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni