Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kiedy skończy się epidemia koronawirusa na Śląsku? Nowa prognoza rozwoju pandemii ExMetrix mówi o drugiej fali zakażeń

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Prognoza rozwoju epidemii ExMetrix dla woj. śląskiego. Kiedy dzienny przyrost zakażeń zacznie spadać?Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Prognoza rozwoju epidemii ExMetrix dla woj. śląskiego. Kiedy dzienny przyrost zakażeń zacznie spadać?Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Jak długo potrwa epidemia koronawirusa na Śląsku? Eksperci ExMetrix opublikowali najnowszą prognozę rozwoju pandemii COVID-19 w Polsce. Tym razem również z rozbiciem na poszczególne województwa. Co wynika z wykresu przebiegu pandemii w Śląskiem? Jeszcze co najmniej do 8 czerwca dzienny przyrost nowych zakażeń w regionie będzie oscylował wokół stu potwierdzonych przypadków dziennie. Z dnia na dzień będzie spadał aż do 22 czerwca, kiedy to krzywa zachorowań znów zacznie nieznacznie rosnąć. To może być druga afala pandemii. Na szczęście już nie tak intensywnie.

Eksperci firmy Exmetrix, przypomnijmy, przygotowali model prognostyczny dla epidemii SARS-CoV-2, który od drugiej połowy marca stale aktualizują.

- Obecnie w województwie śląskim wykrywa się więcej zakażeń niż w reszcie Polski. Co więcej – dynamika w tym województwie , jako jedynym, wzrasta. (...) Niestety sytuacja ta bardzo zaburza cały model dla Polski. Dlatego zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią publikujemy wyniki osobnych modeli dla wszystkich województw – czytamy w najnowszej analizie ekspertów z firmy ExMetrix.

Prognoza dla woj. śląskiego. Końca epidemii nie widać

Dobra wiadomość jest taka, że według ekspertów ExMetrix szczyt zachorowań w woj. śląskim mamy za sobą. Zła, że po 22 czerwca, kiedy to dzienny przyrost zakażonych oscylować ma już wokół 65 przypadków dziennie, krzywa zachorowań na Covid-19 w regionie znów zacznie rosnąć. Na szczęście już nie tak intensywnie.

Eksperci przewidują jednak, że w okolicach pierwszej połowy sierpnia z powodu zniesionych restrykcji przyrost zakażonych znów zacznie wahać się wokół stu nowych przypadków dziennie.

What-if, czyli co by było, gdyby rząd nie zniósł restrykcji?

Analitycy firmy na wykresie przebiegu epidemii w woj. śląskim zamieścili również informację o liczbie zakażeń, której należałoby się spodziewać, gdyby rząd zdecydował pozostawić w regionie wprowadzone wcześniej restrykcje.

Prognoza rozwoju epidemii ExMetrix dla woj. śląskiego. Kiedy dzienny przyrost zakażeń zacznie spadać?Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kiedy skończy się epidemia koronawirusa na Śląsku? Nowa prog...

Wynika z niej, że w drugiej połowie lipca krzywa stopniowo zaczęłaby opadać i w pierwszej dekadzie sierpnia zamiast ponownego wzrostu zachorowań, sanepid notowałby już tylko ok. 50 nowych przypadków zakażenia dziennie.

Kiedy skończy się epidemia? Polska jak Korea Południowa

Obecnie najlepiej prezentują się lubuskie, lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie. Na drugim biegunie jest województwo śląskie, ale analitycy mają obawy również w stosunku do dolnośląskiego, gdzie znajdują się głębinowe kopalnie miedzi.

- Co prawda jony miedzi działają wirusobójczo, a na powierzchni czystej miedzi wirus utrzymuje się dość krótko (około 4 godzin) , ale w kopalniach mamy do czynienia z niewielką koncentracją związków miedzi w skałach, a z drugiej strony ograniczona przestrzeń i sztuczna wentylacja są analogiczne jak w głębinowych kopalniach węgla kamiennego - czytamy w analizie.

Model prognostyczny dla całej Polski nadal z kolei sugeruje liniowy wzrost, podobnie jak miało to miejsce w Korei Południowej. Dopiero po takim okresie nastąpiło tam spłaszczenie do linii poziomej.

Musisz to wiedzieć

Oto prognozy rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce:

  • 04.06.2020 - wartość prognozowana to 25 121 zakażonych, a wartość rzeczywista to 25 121.
  • 05.06.2020 - 25 446
  • 06.06.2020 - 25 704
  • 07.06.2020 - 25 959
  • 08.06.2020 - 26 242
  • 09.06.2020 - 26 477.

Model ExMetrix został, przypomnijmy, zbudowany przy wykorzystaniu technologii z zakresu sztucznej inteligencji (sieci neuronowe i symulowane wyżarzanie).
Eksperci przygotowali takie wykresy dla każdego województwa w Polsce [Zobacz TUTAJ].

ExMetrix to spółka zajmująca się prognozowaniem ekonomicznym i społecznym, która tworzy oprogramowanie wykorzystujące najnowsze modele statystyczne i numeryczne oparte o Machine Learning, Sztuczną Inteligencję i Sieci Neuronowe. ExMetrix daje dostęp do gotowych modeli statystycznych i predykcyjnych oraz umożliwia tworzenie własnych modeli, bazując na 80 milionach strumieni danych dostępnych w systemie lub na dowolnych zbiorach własnych danych.

Z ExMetrix korzysta kilkadziesiąt organizacji różnej wielkości, m.in. Grupa Azoty. Oprogramowanie wykorzystywane jest również do edukacji studentów na UEK i UMCS. Współzałożycielami i inwestorami ExMetrix są Grzegorz Błażewicz i Konrad Pawlus, założyciele spółki SALESmanago, wiodącej na świecie firmy zajmującej się Big Data, Customer Experience i Marketing Automation.

Zobacz i zapamiętaj

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera