Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy skończy się pandemia koronawirusa w woj. śląskim? Nowa prognoza rozwoju pandemii ExMetrix przewiduje wzrost zachorowań po 13 lipca

OPRAC.:
Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Przebieg liczby zakażeń z podziałem na województwa w Polsce.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przebieg liczby zakażeń z podziałem na województwa w Polsce.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Jak długo potrwa epidemia koronawirusa na Śląsku? Eksperci ExMetrix w poniedziałek, 6 lipca, opublikowali najnowszą prognozę rozwoju pandemii COVID-19 w Polsce. Co wynika z wykresu przebiegu pandemii w woj. śląskim? Dzienny przyrost zakażonych przynajmniej do połowy lipca oscylować ma wokół 100 nowych przypadków Covid-19 dziennie. Po czym krzywa zachorowań w regionie znów zacznie rosnąć.

Koronawirus w Polsce i na Śląsku

Eksperci firmy Exmetrix, przypomnijmy, przygotowali model prognostyczny dla epidemii SARS-CoV-2, który od drugiej połowy marca stale aktualizują.

– Sytuacja w poszczególnych województwach różni się jeszcze dość mocno, ale jest coraz bardziej wyrównana. W województwie śląskim liczba zakażeń w końcu dość wyraźnie spada. Niestety łódzkie, mazowieckie, a czasem wielkopolskie nadal dostarczają dość sporo nowych zakażeń i dla całej Polski dobowy wzrost nadal utrzymuje się w pobliżu 300 – czytamy w najnowszej analizie ekspertów z firmy ExMetrix.

ZOBACZ WYKRESY ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM

Prognoza dla woj. śląskiego. W drugiej połowie lipca wzrost zakażeń

Eksperci ExMetrix nie przewidują powrotu rekordowych przyrostów w woj. śląskim. Niemniej dzienny przyrost zakażonych przynajmniej do połowy lipca oscylować ma wokół 100 nowych przypadków Covid-19 dziennie. Po czym krzywa zachorowań w regionie znów zacznie rosnąć. Aż 23 lipca osiągnie 178 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2, po czym znów zacznie spadać do poziomu 122 zachorowań na początku sierpnia.

What-if, czyli co by było, gdyby rząd nie zniósł restrykcji?

Analitycy firmy na wykresie przebiegu epidemii w woj. śląskim zamieścili również informację o liczbie zakażeń, której należałoby się spodziewać, gdyby rząd zdecydował pozostawić w regionie wszystkie wprowadzone wcześniej restrykcje.

Wynika z niej, że do 14 lipca dzienny przyrost zakażonych spadłby poniżej 50 przypadków dziennie, po czym w okolicach 23 wzrósłby ponownie do poziomu 107 zachorowań i zaczął znów opadać. Aż na początku sierpnia sanepid notowałby już tylko ok. 40 nowych przypadków Covid-19 na dobę.

Musisz to wiedzieć

Kiedy skończy się epidemia? Polska jak Korea Południowa

Obecnie najlepiej prezentują się województwa: lubuskie, lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie.

Na drugim biegunie nadal znajduje sie województwo śląskie, ale sytuacja nieco się wyrównuje. – Obecnie trzy województwa: śląskie, mazowieckie i łódzkie dostarczają ponad połowę wszystkich nowych zakażeń w Polsce, podczas gdy niedawno w samym województwie śląskim było ponad 70% ogólnej liczby nowych zakażeń – przypominają eksperci ExMetrix.

Model prognostyczny dla całej Polski nadal z kolei sugeruje liniowy wzrost, podobnie jak miało to miejsce w Korei Południowej. Dopiero po takim okresie nastąpiło tam spłaszczenie do linii poziomej.

Oto prognozy rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce:

  • 05.07.2020 - wartość prognozowana to 36 259 zakażonych, a wartość rzeczywista to 35 950.
  • 06.07.2020 - wartość prognozowana to 36 513, a wartość rzeczywista - 36 155
  • 07.07.2020 - 36 775
  • 08.07.2020 - 37 028
  • 09.07.2020 - 37 270
  • 10.07.2020 - 37514
  • 11.07.2020 - 37 749.
Przebieg liczby zakażeń z podziałem na województwa w Polsce.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kiedy skończy się pandemia koronawirusa w woj. śląskim? Nowa...

Model ExMetrix został, przypomnijmy, zbudowany przy wykorzystaniu technologii z zakresu sztucznej inteligencji (sieci neuronowe i symulowane wyżarzanie).

ExMetrix to spółka zajmująca się prognozowaniem ekonomicznym i społecznym, która tworzy oprogramowanie wykorzystujące najnowsze modele statystyczne i numeryczne oparte o Machine Learning, Sztuczną Inteligencję i Sieci Neuronowe. ExMetrix daje dostęp do gotowych modeli statystycznych i predykcyjnych oraz umożliwia tworzenie własnych modeli, bazując na 80 milionach strumieni danych dostępnych w systemie lub na dowolnych zbiorach własnych danych.

Z ExMetrix korzysta kilkadziesiąt organizacji różnej wielkości, m.in. Grupa Azoty. Oprogramowanie wykorzystywane jest również do edukacji studentów na UEK i UMCS. Współzałożycielami i inwestorami ExMetrix są Grzegorz Błażewicz i Konrad Pawlus, założyciele spółki SALESmanago, wiodącej na świecie firmy zajmującej się Big Data, Customer Experience i Marketing Automation.

Zobacz koniecznie

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera