Tłusty czwarte zbliża się wielkimi krokami. Wiele osób zadaje sobie pytanie, kiedy dokładnie będzie można zajadać się pączkami? Tradycyjnie tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W kalendarzu chrześcijańskim wypada 52 dni przed Wielkanocą, w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. To święto ruchome. Kiedy wypada w tym roku? Odpowiedź poniżej

Tłusty czwartek 2019. W jaki dzień wypada w tym roku

W kalendarzu chrześcijańskim tłusty czwartek to ostatni czwartek przed wielkim postem, znany także jako zapusty - podpowiada Wikipedia.

W 2019 roku tłusty czwartek wypada 28 lutego. Następny czwartek jest czwartkiem po Środzie Popielcowej i należy do okresu wielkiego postu, podczas którego chrześcijanie ze względów religijnych (pokutnych), jako przygotowanie do Świąt Wielkanocy powinni zachowywać wstrzemięźliwość jako wyraz umartwienia. Może wypaść pomiędzy 29 stycznia a 4 marca.

W tłusty czwartek dozwolone - a nawet dobrze widziane - jest objadanie się pączkami i faworkami (albo, jak kto woli, chrustami czy chruścikami). Podobno, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje się choć jednego pączka – nie będzie mu się wiodło przez rok.

CZYTAJCIE TEŻ:
Faworki Magdy Gessler. Przepis na faworki nie tylko na tłusty czwartek
Tłusty czwartek - pączki czy kreple? JAK SMAŻYĆ PĄCZKI?
PRZEPIS NA FAWORKI: Szybki i prosty przepis na pyszne domowe faworki NAJLEPSZY PRZEPIS FAWORKI

Zgodnie więc z tradycją, w tłusty czwartek Polacy smażą, pieką, albo stoją w ogromnych kolejkach po pączki głównie. Statystyczny Polak zjada tego dnia 2,5 pączka.

Piekarnie dwoją się i troją, żeby każdy klient tego dnia zostawił jak najwięcej pieniędzy i kupił jak najwięcej smakołyków. Podążają też za zmiennymi gustami konsumentów. Oferują nie tylko tradycyjne pączki z różą czy marmoladą, ale też z czekoladą, budyniem, śmietaną, adwokatem, toffi... W cukrze, lukrze, czekoladzie, migdałach...

Ale też z pączkami trzeba raczej ostrożnie: jeden ma średnio 340 kcal, 5 g białka, 52 g węglowodanów i 12 g tłuszczu. Żeby spalić jednego pączka, powinniśmy przez co najmniej 30 minut truchtać lub 40 minut jeździć na rowerze.

No, ale zawsze można wybrać mniej kaloryczna wersję pączków. Zamiast smażyć, można je upiec. Jak? Czytajcie!

ZOBACZCIE KONIECZNIE:
Które pączki mają najmniej kalorii? Przeczytaj koniecznie przed tłustym czwartkiem, żeby ten nie okazał się za tłusty
Przepis na pączki Fit: Zdrowe pączki, mniej kaloryczne niż zwykłe. Sprawdź jak upiec pączki fit

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

Gala Plebiscytu Sportowiec Roku woj. śląskiego