Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Są wstępne wytyczne dla placówek. Ostateczne decyzje zapadną na tydzień lub dwa przed 1 września

OPRAC.:
Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Wstępne wytyczne GIS mówią o częstym myciu rąk w szkołach, wietrzeniu sal po każdych zajęciach oraz zwiększeniu liczby lekcji na świeżym powietrzu.  Szczegóły nowych przepisów epidemiologicznych poznamy prawdopodobnie w połowie sierpnia.
Wstępne wytyczne GIS mówią o częstym myciu rąk w szkołach, wietrzeniu sal po każdych zajęciach oraz zwiększeniu liczby lekcji na świeżym powietrzu. Szczegóły nowych przepisów epidemiologicznych poznamy prawdopodobnie w połowie sierpnia. Arkadiusz Gola
Uczniowie od września wrócą do szkół? Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, choć szef resortu edukacji jest za tym, aby lekcje od nowego roku szkolnego prowadzone były stacjonarnie. Główny Inspektor Sanitarny wydał już na tę okoliczność wstępne założenia dotyczące zachowania zasad bezpieczeństwa. Co się w nich znalazło? Nie będzie póki co mierzenia temperatury przy wejściu, obowiązku noszenia maseczek na lekcjach ani pojedynczych ławek w salach.

Szczegółowe wytyczne dotyczące zachowania zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego w szkołach i przedszkolach poznamy prawdopodobnie w połowie sierpnia. Obecnie wytyczne mówią o częstym myciu rąk, wietrzeniu sal po każdych zajęciach oraz zwiększeniu liczby lekcji na świeżym powietrzu.

Uczniowie wrócą we wrześniu do szkół. Są wstępne wytyczne

Ze wstępnych założeń opracowanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że nie będzie obowiązku noszenia przez uczniów maseczek i rękawiczek podczas lekcji. Obowiązkowe będą jedynie w momencie gromadzenia się dzieci i młodzieży, na przykład podczas apeli.

Uczniowie nie będą także siedzieć pojedynczo w ławkach, a przed wejściem do szkoły nie będzie obowiązku masowego mierzenia temperatury.

RMF FM poinformowało także, że szkoły mają wdrożyć za to procedury szybkiego powiadamiania rodziców o ewentualnej infekcji dziecka. Uczeń, który źle się poczuje, będzie automatycznie izolowany, a rodzic będzie musiał odebrać go ze szkoły. Kontakt z rodzicami ma być utrzymywany za pomocą gorącej linii.

Jeśli okaże się, że uczeń lub nauczyciel danej placówki faktycznie zaraził się SARS-CoV-2, do akcji wkroczy powiatowy inspektor sanitarny, który wraz z dyrektorem szkoły, podejmie decyzję o ewentualnym jej zamknięciu i przejściu na system nauczania zdalnego.

Musisz to wiedzieć

Koniec z przychodzeniem do szkoły z katarem

Dodatkową ochroną mają zostać objęci natomiast starsi nauczyciele i pracownicy administracji. Ci pierwsi zostaną zwolnieni z zajęć, które wiążą się z częstym kontaktem z dużą liczbą dzieci. Przykładowo nie będą musieli prowadzić zajęć świetlicowych ani dyżurować na korytarzu w czasie przerw. Za to obejmie ich obowiązek noszenia maseczek i rękawiczek.

Rzecznik prasowy GIS, Jan Bondar, podkreśla, że od września nauczyciele i uczniowie przychodzący do szkoły koniecznie muszą być zdrowi. - Każda infekcja musi być przechorowana w domu - podkreśla w rozmowie z RMF FM.

Jest rekomendacja ministerstwa zdrowia, ale... to się może zmienić

Wiceszef resortu zdrowia, Waldemar Kraska, pytany na antenie radia o powrót uczniów do szkół, przyznał, iż na chwilę obecną ministerstwo rekomenduje otwarcie placówek. Podkreślił jednak, że nie jest to jeszcze ostateczna decyzja. Tą poznamy najpewniej na tydzień lub dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego.

- To będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej, która jest dynamiczna. (...) Decyzja zostanie podjęta już pod koniec sierpnia - tydzień czy dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego - tłumaczył Kraska.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera