MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy umowa B2B jest opłacalna? Sprawdzamy wady i zalety tej formy współpracy

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Umowa B2B pozbawia pracownika możliwości odebrania urlopu wypoczynkowego
Umowa B2B pozbawia pracownika możliwości odebrania urlopu wypoczynkowego Szymon Starnawski / Polska Press
Polska od dłuższego znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem samozatrudnienia. Umowa B2B zapewnia wiele korzyści, a także większe zarobki, ale też wiąże się z pewnymi komplikacjami. Wyjaśniamy, czy warto i kiedy zdecydować się na kontrakt "business to business".

Spis treści

B2B alternatywą dla umowy o pracę

B2B, czyli business to business to jeden z najbardziej popularnych rodzajów umowy, zawierany pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Taka forma współpracy, nawiązywana za obopólną zgodą, to alternatywa dla umowy o pracę, gwarantująca firmom współpracę na tych samych warunkach.

Po wybuchu pandemii COVID-19 liczba samozatrudnionych w naszym kraju gwałtownie wzrosła, natomiast ubyło pracowników najemnych. Zjawisko te jest widoczne przy każdym kryzysie, gdyż B2B może być skutecznym kołem ratunkowym dla firm, które muszą ograniczyć wydatki, a przy okazji chcą uniknąć zwolnień pracowników.

Wielu pracodawców oferuje ten rodzaj współpracy, by uniknąć obowiązku opłacania składek, rentowych, wypadkowych, danin czy dodatkowych podatków. Przyczynia się to do wzrostu liczby fikcyjnego samozatrudnienia, które szacowane jest na około 130-180 tys. osób. Najczęściej jest ono spotykane w sektorze IT oraz opiece zdrowotnej, gdzie pracownicy tylko na papierze prowadzą współpracę B2B, natomiast w praktyce wykonują obowiązki charakterystyczne dla standardowej umowy o pracę.

Kiedy warto przejść na B2B?

Wydawałoby się, że współpraca B2B jest opłacalna tylko dla pracodawców. W pewnych sytuacjach warto jednak rozważyć takie rozwiązanie, gdyż posiada ono kilka istotnych zalet.

Nad umową B2B powinny się szczególnie zastanowić osoby, które planują nawiązać współpracę z kilkoma podmiotami gospodarczymi oraz zależy im na decydowaniu o czasie i miejscu pracy. Do głównych zalet tej formy współpracy zalicza się także większy zysk osoby zatrudnionej. Firma oferująca pracę nie ponosi dodatkowych kosztów zatrudnienia, przez co samozatrudniony może liczyć na większą pensję.

Osoba pracująca na B2B, podejmująca taką działalność po raz pierwszy ma również zapewnione ulgi na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne przez okres 6 miesięcy. Przez dwa lata przysługuje także niższa opłata na ZUS. Warto też pamiętać o możliwości odliczenia kosztów prowadzenia firmy.

Jakie są wady B2B?

B2B przerzuca na pracownika część obowiązków, którymi przy innych umowach zajmuje się pracodawca. Osoby samozatrudnione muszą samodzielnie opłacać podatki, składki, a także inne należności. Niepoprawne wyliczenia lub zwłoka będą mogły skutkować nawet odpowiedzialnością karno-sądową.

Jedną z większych wad B2B jest brak płatnego urlopu wypoczynkowego. Firmy często decydują się, na zawarcie nieoficjalnego porozumienia, dzięki któremu będzie można skorzystać z płatnych dni wolnych, lecz w pewnych sytuacjach nie ma takiej możliwości.

Podczas współpracy business to business tracimy ochronę, którą gwarantuje nam kodeks pracy np. przed nagłym zerwaniem współpracy. Podczas tej umowy nie jest też naliczany staż pracy.

Jakie warunki spełnić, by pracować na B2B?

Przed rozpoczęciem pracy na B2B należy założyć działalność gospodarczą, poprzez zarejestrowanie podmiotu gospodarczego w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Otworzenie jednoosobowej firmy jest możliwe za pośrednictwem Internetu.

W teorii ta forma współpracy nie może nosić znamion stosunku pracy. Oznacza to, że pracodawca nie może rozwiązać umowy z pracownikiem, by zatrudnić go na B2B. Osoba samozatrudniona powinna mieć elastyczny czas pracy, ponosić ryzyko gospodarcze oraz być partnerem, a nie podwładnym u swojego pracodawcy.

Analizując powyższe wady i zalety można stwierdzić, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy współpraca B2B jest opłacalna dla pracownika. Taka forma pracy z pewnością oferuje wiele możliwości, jednak nakłada też na pracowników dodatkowe obowiązki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy umowa B2B jest opłacalna? Sprawdzamy wady i zalety tej formy współpracy - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni