Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedyś wsie, dziś Częstochowa. Grabówka, Dąbie, Lisiniec, Wyczerpy zostały wchłonięte przez miasto

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Kiedyś wsie, dziś Częstochowa. Grabówka, Dąbie, Lisiniec, Wyczerpy
Kiedyś wsie, dziś Częstochowa. Grabówka, Dąbie, Lisiniec, Wyczerpy arc NM i DZ/Miasto Częstochowa/
W XX wieku Częstochowa zaliczyła ogromny skok rozwojowy, co pociągnęło za sobą wzrost liczby ludności i potrzebę rozrostu miasta. Z tego też powodu Częstochowa powoli wchłaniała okoliczne wsie. Tak stało się m.in. z Rakowem, Lisińcem, Stradomiem, a później i Kiedrzynem.

Częstochowa pęczniała. Potrzebne były nowe tereny dla napływającej ludności

W latach 1901-1914 liczba ludności miasta Częstochowy wzrosła o około 84 proc. - podaje Franciszek Sobalski w Dziejach miasta i klasztoru jasnogórskiego. W roku 1904 Częstochowa liczyła 61 294 mieszkańców, w roku 1907 — 68 074, w roku 1911 — 74 854 i w roku 1914, tuż przed wybuchem wojny 94 181 mieszkańców.

Przyrost migracyjny
Tak jak w końcu XIX wieku we wzroście ludności Częstochowy, obok przyrostu naturalnego, poważną rolę odgrywał nadal przyrost migracyjny. Ludność niestała, czyli napływowa w Częstochowie w roku 1904 stanowiła ponad 46 proc. ogółu ludności miasta. Już w roku 1909 ludność niestała stanowiła ponad połowę ludności ośrodka i w następnych latach zwiększał się jeszcze jej odsetek, co świadczy o wzrastającym napływie ludności do Częstochowy w tym okresie.

W 1913 roku Częstochowa posiadała 55,5 proc. mieszkańców niestałych. Po okresie intensywnego napływu ludności do Częstochowy w końcu XIX wieku, w latach 1909-1914 miała miejsce, nastąpiła druga jeszcze większa fala imigracji. Wiązała się ona niewątpliwie ze wzrostem koniunktury gospodarczej oraz intensyfikacją rozwoju przemysłu w Częstochowie w tym okresie.

Kobiet było więcej
W dużej mierze przybywały wtedy do Częstochowy, tak jak i wcześniej, kobiety, zwiększając jeszcze już istniejącą ich przewagę liczbową nad mężczyznami. W roku 1914 na 100 mężczyzn przypadało tu 111 kobiet. Brak jest dokładnych, bardziej precyzyjnych danych co do obszaru miasta Częstochowy.

Ogólna powierzchnia miasta, według informacji częstochowskiego Magistratu z roku 1900, wynosiła 2 840 dziesięcin (3 103 ha), z tego połowę stanowiły grunty orne. Tereny zabudowane miały obejmować 440 dziesięcin (481 ha). Wiele wsi i osad istniejących wtedy w pobliżu Częstochowy z biegiem czasu włączono do miasta jako jego dzielnice. Poza ówczesnymi granicami administracyjnymi Częstochowy ukształtowały się takie dzielnice, jak Stradom, Ostatni Grosz i Raków, które w końcu znalazły się w granicach miasta.

Częstochowa wchłonęła kolejne pobliskie wsie

W nocy z 31 grudnia 1976 na 1 stycznia 1977 roku Częstochowa, jako miasto wojewódzkie, wchłonęła pobliskie miejscowości stanowiące obecne dzielnice Gnaszyn-Kawodrza, Grabówka, Wielki Bór, Dźbów, Kuźnicę, Kiedrzyn, Brzeziny Małe, Brzeziny Wielkie, Rząsawę, Wyczerpy Górne i Zagajnik. Powierzchnia miasta zwiększyła się z 90 do obecnych 160 km kw., a liczba ludności z 200 do ponad 220 tysięcy.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera