MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kierowca PKM Sosnowiec został opluty, bo brakło miejsc w autobusie. W tym czasie pomagał osobie na wózku inwalidzkim

Kacper Jurkiewicz
Kierowca PKM Sosnowiec został opluty w trakcie pracy, gdy pomagał osobie na wózku inwalidzkim
Kierowca PKM Sosnowiec został opluty w trakcie pracy, gdy pomagał osobie na wózku inwalidzkim UM Sosnowiec
W Sosnowcu w dzielnicy Zagórze podczas postoju na przystanku autobusowym, gdy kierowca pomagał osobie niepełnosprawnej wysiąść z pojazdu, jeden z mężczyzn opluł go i znieważył. Mężczyzna zdenerwował się, bo zabrakło dla niego miejsca w autobusie. PKM Sosnowiec ruszył z akcją #podziękujkierowcy.

Opluł kierowcę w Sosnowcu, bo nie starczyło dla niego miejsca

Do skandalicznej sytuacji doszło w poniedziałek, 4 maja, po południu. Na przystanek na Zagórze Osiedle podjechał autobus 811, w którym brakowało już miejsc. Osoba na wózku inwalidzkim potrzebowała pomocy przy wydostaniu się z pojazdu.

- Kierowca autobusu pomagał wysiąść z pojazdu osobie na wózku inwalidzkim. Widział ile osób jest już w autobusie, więc oświadczył, że niestety nikt więcej nie może już do niego wsiąść. Jeden z oczekujących na transport mężczyzn znieważył kierowcę słownie, a następnie go opluł – wyjaśnia Ryszard Rynczuk, kierownik oddziału PKM Sosnowiec.

Niestety w autobusie nie było monitoringu. Nie da się więc znaleźć sprawcy. Co gorsze, nie wiadomo, w jakim stanie była osoba, która opluła kierowcę. Miejmy nadzieję, że była zdrowa i kierowcy nic nie grozi.

- Kierowca nie wezwał policji. Ludzie szybko rozeszli się, więc policjanci nie mieliby kogo ukarać – dodaje Ryszard Rynczuk.

Obejrzyj dokładnie

Niestety liczba pasażerów zaczyna wzrastać, a w autobusach nadal może przebywać jednocześnie zmniejszona liczba osób. Co warto podkreślić autobus linii 811 jedzie z centrum Katowic do Dąbrowy Górniczej, więc często jest bardzo zatłoczony, szczególnie w godzinach popołudniowych.

Zgodnie z art. 216 § 1 k.k. znieważenie zwykłe zagrożone jest karą grzywny albo ograniczenia wolności. Natomiast zgodnie z art. 217 § 1 k. k. kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. W obu przypadkach ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego. Należy złożyć wniosek do sądu.

PKM Sosnowiec rozpoczął więc akcję #podziękujkierowcy. Pamiętajmy, że również kierowcy stoją na linii frontu i możemy na nich liczyć, gdy nie posiadamy własnego transportu.

- Akcja, z którą wystartowaliśmy ma m.in. związek z tą sytuacją. Nasi kierowcy mobilizują się do pracy, chętnie przewożą pasażerów. Niestety życie wraca powoli do normalności, a limit miejsc w autobusach nie został zmieniony. Pasażerowie reagują różnie w tym trudnym czasie, niestety ubliżanie kierowcom zdarza się często – mówi Ryszard Rynczuk.

Jak możemy docenić prace kierowców? To proste. PKM Sosnowiec zachęca, by pokazywać kierowcom kciuki w górę, gdy wejdziemy do autobusów. Mały gest, a z pewnością ucieszy wielu z nich.

Przypominamy również, że w Sosnowcu w związku z ograniczeniami i związanymi z nimi problemami, niektóre połączenia obsługiwane są przez dwa autobusy, taka sytuacja ma miejsce na liniach 160S, 18, 160 i 260.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni