Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierowcy pod wpływem narkotyków to śmierć!

Katarzyna Kapusta
Prowadzenie po środkach odurzających ma poważne konsekwencje
Prowadzenie po środkach odurzających ma poważne konsekwencje Piotr Krzyżanowski
Spowodowanie wypadku pod wpływem środków odurzających, w którym ktoś poniósł śmierć, oznacza karę do 12 lat pozbawienia wolności. W przypadku kolizji grozi grzywna, a nawet częściowe pozbawienie wolności. Również ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, a nawet zażądać zwrotu pieniędzy. Kwota jest uzależniona od skali zdarzenia.

Niestety, głównie młodzi kierowcy często lekceważą nie tylko prawo, ale i fakt, że prowadząc pod wpływem narkotyków lub dopalaczy mogą odebrać życie nie tylko sobie, ale także innym uczestnikom ruchu. W ubiegłym roku na śląskich drogach policjanci przeprowadzili 850 badań kierowców - stu z nich prowadziło samochód pod wpływem środków odurzających.

- Powinniśmy pamiętać, że środki odurzające to nie tylko narkotyki, to różne substancje o działaniu odurzającym, w tym także leki, które upośledzają ośrodkowy układ nerwowy - mówi mł. asp. Marzena Szwed z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. - Dlatego jeśli lekarz przepisuje nam jakieś lekarstwo, warto upewnić się, czy można po nim prowadzić samochód - zaznacza.

Funkcjonariusze w całym województwie śląskim prowadzą prelekcje, również w szkołach średnich, gdzie nastolatki często mają już tymczasowe prawo jazdy i mogą prowadzić samochód.

- Zwracamy uwagę rodzicom, by sprawowali opiekę nad dziećmi przez pryzmat ich codziennego zachowania. Można to zrobić w bardzo prosty sposób. Osoba będąca pod wpływem narkotyków ma m.in. poszerzone źrenice - mówi Szwed.

Również funkcjonariusze mają sposoby na kierowców. Jeśli zauważą niepokojące symptomy, oprócz tego, że głęboko zajrzą nam w oczy, mogą także poprosić o wykonanie bardzo prostego testu: trzeba dotknąć palcem wskazującym własnego nosa.
Policjanci są także wyposażeni w jednorazowe urządzenia do przeprowadzania badania śliny, są także testery narkotykowe, z których policjanci ruchu drogowego korzystają podczas swojej pracy.

- Niektóre z narkotyków, nawet po ich odstawieniu, mają wpływ jeszcze przez kilka dni na zachowanie człowieka i mogą się utrzymywać w organizmie przez kilka tygodni - mówi Szwed.


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!