Kierowcy w Polsce muszą o tym pamiętać. Za to można stracić prawo jazdy!

Mariusz MichalakZaktualizowano 
W obszarze zabudowanym kierowca może stracić prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h. Warto pamiętać jakimi znakami taki obszar musi być oznaczony.

Art. 2 pkt 15 ustawy prawo o ruchu drogowym definiuje obszar zabudowany jako obszar oznaczony odpowiednimi znakami drogowymi. Wjazd na obszar zabudowany oznacza znak D-42 obszar zabudowany, natomiast wyjazd z niego znak D-43 koniec obszaru zabudowanego (patrz zdjęcia w galerii poniżej). Warto mieć na uwadze, że są to jedyne znaki, które oznaczają obszar zabudowany.

Za znakiem D-42 rozpoczyna się obszar zabudowany, w związku z czym należy ograniczyć prędkość do 50 km/h (w godz. 5:00 – 23:00) albo do 60 km/h (w godz. 23:00 – 5:00).

Znaki informujące w jakiej miejscowości się znajdujemy oznaczone są symbolami E-17a (wjazd do miejscowości) i E-18a (koniec miejscowości). Nie oznaczają one jednak, że wjeżdżamy w teren zabudowany.

Przeczytaj także: Kodeks Drogowy 2019 - zmiany. Pojawi się nowy obowiązek dla kierowców

Czy wiesz, za co możesz dostać mandat? O tych przepisach zapomina większość kierowców [QUIZ]

Aby stwierdzić, że w danej miejscowości znajduje się obszar zabudowany, kierowca powinien spotkać na swojej drodze znak E-17a jak i D-42. Jeśli kierowca widzi znak z nazwą miejscowości, a pod spodem znak z ograniczeniem prędkości np. do 40 km/h musimy wiedzieć, że ograniczenie to obowiązuje na terenie całej miejscowości.

Obecnie kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h, traci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3-miesięczny okres zostanie przedłużony do pół roku. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, wydana zostanie decyzja o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca musi ponownie zdać egzamin, aby zasiąść za kierownicę.

Stop Agresji Drogowej, odcinek 7. Włos się jeży na głowie!

Wideo

Materiał oryginalny: Kierowcy w Polsce muszą o tym pamiętać. Za to można stracić prawo jazdy! - Motofakty

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 80

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gregor
2019-05-05T21:18:01 02:00, Realista:

Jeśli Cimoszewicz się wymiksuje z potrącenia kobiety na przejściu to - nie ma sprawiedliwości w Polsce i prawa. Są nasi i wasi. Pytam czy dziecko na chulajnodze na pasach też było by winne ? Pasy to są pasy !

2019-05-05T23:16:04 02:00, Gość:

Nie przesadzaj

2019-05-06T00:55:00 02:00, Gość:

Rowerem po pasach?

Brak znajomosci przepisów widoczny!! Bardzo widoczny

G
Gregor
2019-05-08T14:54:37 02:00, Gość:

W tym kraju prawko to mozna za wszystko stracic, wiec ja na wszelki wypadek mam kolekcjonerkę z dokumencika, super wyglada!

O po co ci to?

G
Gość

sexdom.pl - Seksowne laski w Twojej okolicy szukają przygody. Umów się jeszcze dzisiaj na gorące spotkanie na stronie http://sexdom.pl

G
Gość

dla tych chcących mieć prawko w kieszeni zostaje yanosik

G
Gość

W tym kraju prawko to mozna za wszystko stracic, wiec ja na wszelki wypadek mam kolekcjonerkę z dokumencika, super wyglada!

G
Gość

Cześć Panowie :) , Mam na imie Sylwia i mam 25 lat jeżeli masz ochotę Napisz do mnie na https://sexanons.eu/profilSylwia25 jeśli jesteś miłośnikiem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą. Pozdrawiam Milutko :)

M
Mietek

Połowa baranów ma problem z poprawnym pisaniem i jeszcze na dodatek wypowiedzi jak pół mózgi. Wcale się nie dziwię że u nas zawsze jest gorzej niż na świecie jak takie imbecyle u nas się rodzą mimo przymusowej edukacji.

G
Gość
2019-05-05T19:33:01 02:00, Gosc fajny:

Chciecie zdjecie mojej dupy po sraniu zasrane faszystosko zydoskie polaki?

Tylko nie pomyl dupy z twarzą bo o to łatwo w twoim przypadku...

G
Gość
2019-05-05T19:31:05 02:00, Bezkarny:

A ja jezdze bez prawka wiec w uja moga cmokac zapier.....pije cpam i co mi zasrane polaczki zrobicie ...uja ....prawo jest w tym kraju dla nas mozna robic co chce o mam zolte papiery i ja o tym nie wiem ze mi nie wolno.bez soilne sa paragrafy na to jest tylko palcem nu nu aty aty k uj jutro wsiadam znow w auto pamietajcie chcecie byc ponad prawem robta zolte papiery oblizac dupe po sraniu wam polucje moga

2019-05-05T20:06:17 02:00, Gość:

Naucz się poprawnej polszczyzny a potem wypowiadaj się na forum, bo nie można zrozumieć twojego bełkotu. Wygląda na to że nawet do podstawówki miałeś pod górę

Przecież sam powiedział że ma żółte papiery

G
Gość
2019-05-05T21:18:01 02:00, Realista:

Jeśli Cimoszewicz się wymiksuje z potrącenia kobiety na przejściu to - nie ma sprawiedliwości w Polsce i prawa. Są nasi i wasi. Pytam czy dziecko na chulajnodze na pasach też było by winne ? Pasy to są pasy !

2019-05-05T23:16:04 02:00, Gość:

Nie przesadzaj

Rowerem po pasach?

G
Gość
2019-05-05T19:31:05 02:00, Bezkarny:

A ja jezdze bez prawka wiec w uja moga cmokac zapier.....pije cpam i co mi zasrane polaczki zrobicie ...uja ....prawo jest w tym kraju dla nas mozna robic co chce o mam zolte papiery i ja o tym nie wiem ze mi nie wolno.bez soilne sa paragrafy na to jest tylko palcem nu nu aty aty k uj jutro wsiadam znow w auto pamietajcie chcecie byc ponad prawem robta zolte papiery oblizac dupe po sraniu wam polucje moga

Dobre, dobre

G
Gość
2019-05-05T21:18:01 02:00, Realista:

Jeśli Cimoszewicz się wymiksuje z potrącenia kobiety na przejściu to - nie ma sprawiedliwości w Polsce i prawa. Są nasi i wasi. Pytam czy dziecko na chulajnodze na pasach też było by winne ? Pasy to są pasy !

Nie przesadzaj

G
Gość
2019-05-05T18:58:26 02:00, Jarekulpinski1970@wp.pl:

A jaki kierowca zwraca na to uwagę zapieprzają jak głupie nawet na przejściu dla pieszych nie umną się zatrzymać

Nie umną? ???

R
Realista

Jeśli Cimoszewicz się wymiksuje z potrącenia kobiety na przejściu to - nie ma sprawiedliwości w Polsce i prawa. Są nasi i wasi. Pytam czy dziecko na chulajnodze na pasach też było by winne ? Pasy to są pasy !

G
Gość
2019-05-05T19:31:05 02:00, Bezkarny:

A ja jezdze bez prawka wiec w uja moga cmokac zapier.....pije cpam i co mi zasrane polaczki zrobicie ...uja ....prawo jest w tym kraju dla nas mozna robic co chce o mam zolte papiery i ja o tym nie wiem ze mi nie wolno.bez soilne sa paragrafy na to jest tylko palcem nu nu aty aty k uj jutro wsiadam znow w auto pamietajcie chcecie byc ponad prawem robta zolte papiery oblizac dupe po sraniu wam polucje moga

Naucz się poprawnej polszczyzny a potem wypowiadaj się na forum, bo nie można zrozumieć twojego bełkotu. Wygląda na to że nawet do podstawówki miałeś pod górę

Dodaj ogłoszenie