Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierunek Śląskie 3.0: Bielsko-Biała zgłasza uwagi do planu marszałka Saługi

Łukasz Klimaniec
Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej, nie krył zastrzeżeń wobec marszałkowskiego projektu „Kierunek Śląskie 3.0”
Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej, nie krył zastrzeżeń wobec marszałkowskiego projektu „Kierunek Śląskie 3.0” fot. łukasz klimaniec
Marszałek Wojciech Saługa oraz prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult wzięli udział w debacie nad inicjatywą „Kierunek Śląskie 3.0”.

W spotkaniu w Bielsku-Białej, które kończyło pierwszą serię debat toczonych w całym województwie, wzięli udział przedstawiciele biznesu, nauki, organizacji pozarządowych z całego subregionu południowego. Szybko wyszło na jaw, jak inne niż w Katowicach oczekiwania i nastroje panują w Bielsku-Białej i na Śląsku Cieszyńskim wobec prezentowanej inicjatywy strategicznej „Śląskie 3.0”.

- Z niepokojem obserwujemy to, co teraz się dzieje - mówił prezydent Bielska-Białej, Jacek Krywult. - Mamy „Kierunek Śląskie 3.0”, z drugiej strony jest porozumienie, które marszałek podpisał z wojewodą, a przecież jest i Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wiele spraw w tych założeniach rozmija się w niektórych punktach - ocenił.

Główne problemy, na które zwrócili uwagę uczestnicy spotkania, to m.in. słaba komunikacja i infrastruktura drogowa (konieczność wygodnego połączenia Bielska-Białej z Katowicami, ale i z Krakowem), niedofinansowanie kultury oraz potrzeba wzmocnienia roli turystyki.

Kierunek Śląskie 3.0 widziane z Bielska-Białej [ZDJĘCIA]

Piotr Wawrzaszek, właściciel firmy WISS produkującej samochody, specjalne zwrócił uwagę na problem kadrowy, z jakim borykają się przedsiębiorcy.

- Jest kłopot z fachowcami i rzemieślnikami. Brakuje wykwalifikowanych młodych ludzi, którzy chcieliby się uczyć i pracować - zaznaczył.

Jarosław Klimaszewski, przewodniczący bielskiej rady, na co dzień prezes spółki Bezalin, mówił o roli partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Kiedyś środki unijne się skończą i taka współpraca będzie jedyną przyszłością. Dziś wszyscy o tym wiedzą, ale mało kto z tego korzysta - dowodził, sugerując utworzenie platformy wymiany myśli między biznesem a samorządem.

Prezydent Bielska-Białej odniósł się do ustawy metropolitalnej i podziału, jaki może ona spowodować między aglomeracją Górnego Śląska a pozostałymi subregionami. Stwierdził, że dziś można odnieść wrażenie, jak przeinwestowanym miastem są Katowice - jego zdaniem, na takie inwestycje jak Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe i NOSPR żadne miasto w Polsce nie może sobie pozwolić.
- Przecież chodzi o to, aby cały region równomiernie się rozwijał. Jak mają funkcjonować pozostałe subregiony w sytuacji, gdy powstaje metropolia, która i tak dostaje najwięcej pieniędzy? - pytał.

Nawiązując do kwestii finansowania ocenił, że w województwie są instytucje, które nie powinny być utrzymywane ze środków marszałkowskich.

- Nie uważam, że Teatr Śląski w Katowicach i Teatr Rozrywki w Chorzowie muszą być finansowane ze środków marszałka. Jeśli teatr bielski, sosnowiecki czy częstochowski same się finansują, a my mamy jeszcze Teatr Lalek Banialuka, BWA i jedenaście domów kultury, które finansujemy, to czy Katowic i Chorzowa nie stać na to, by utrzymywać jeden teatr? - twierdził.

Kierunek Śląskie 3.0 widziane z Bielska-Białej [ZDJĘCIA]

Odnosząc się do dokumentu „Kierunek Śląskie 3.0” ocenił, że opracowanie charakteryzuje duży stopień ogólności.

- To koncert życzeń bez żadnych konkretów. Nie można tego dokumentu rozpatrywać w oderwaniu od porozumienia, jakie zostało podpisane na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju województwa śląskiego. Te dwa dokumenty nie mogą być niezależne od siebie - powiedział.

Marszałek Wojciech Saługa w odpowiedzi zaznaczył, że „Kierunek Śląskie 3.0” jest dokumentem roboczym, który ma być inspiracją do działań i myśli.

- Naszą ambicją jest zbudować wspólnie program, który będzie programem nas wszystkich. Nie chcemy niczego narzucać ze stolicy województwa. Przysłuchujemy się pomysłom i marzeniom - zarówno tym małym, jak i wielkim, bo i takie zmieniają rzeczywistość - mówił.

Prowadząca bielskie spotkanie Katarzyna Starzyk-Durbacz, z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, zaznaczyła, że wiele idei dotyczących rozwoju subregionu to niekoniecznie przedsięwzięcia pociągające za sobą wielkie nakłady finansowe. Często to inicjatywy, które opierają się na współpracy, wymianie doświadczeń i zauważeniu siebie nawzajem.

Rozmowy w Bielsku-Białej zakończyły pierwszą serię debat, jakie toczą się w województwie. Kolejna seria rozpoczęła się wczoraj w Żarkach. Dotyczy pięciu obszarów problemowych, określonych w „Kierunku Śląskie 3.0”.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera