Kilka tysięcy świadków Jehowy w Sosnowcu [ZDJĘCIA]

  Kilka tysięcy świadków Jehowy w Sosnowcu [ZDJĘCIA]

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kilka tysięcy świadków Jehowy w Sosnowcu [ZDJĘCIA]
  1/19
  przejdź do galerii

  ©Marzena Bugała

  Wczoraj w sosnowieckim Centrum Kongresowym Świadków Jehowy rozpoczął się zjazd członków z terenu Zagłębia i Częstochowy. Potrwa do niedzieli. Dzisiaj przed godziną 12 odbędzie się najważniejszy moment spotkania - chrzest nowych członków. Przyjmie go kilkadziesiąt osób, z których najmłodsza ma trzynaście lat, a najstarsza 80. Wyznawcy będą się zanurzać w specjalnym basenie.
  - Wcześniej te osoby poznają w naszych zborach Biblię i same podejmują decyzję o chrzcie - mówi Mirosław Haładyn, rzecznik prasowy kongresu.

  Czasem trwa to kilka miesięcy, czasem nawet kilka lat. Organizatorzy spodziewają się, że w kongresie weźmie udział blisko 6,5 tysiąca osób z Sosnowca, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Będzina, Siewierza, Zawiercia, Myszkowa, Częstochowy, Kłobucka i Włoszczowy. To członkowie 80 zborów, chociaż nie tylko.

  - Wstęp jest wolny, może zajrzeć nawet przypadkowy przechodzień, chociaż oczywiście rozdawaliśmy też zaproszenia - zapewnia Mirosław Haładyn. Temat spotkań brzmi "Niech przyjdzie Królestwo Boże". Podczas zjazdu organizowane są wykłady, wspólna modlitwa i śpiewy.
  - W tym roku naszą tematyką są szczególnie zainteresowane osoby młode. Wykład publiczny ma tytuł "Czy ludzie zniszczą ziemię". Opiera się on oczywiście na przekazie biblijnym, ale są tu odniesienia do kwestii ekologicznych, destabilizacji gospodarczej oraz moralnego upadku - wyjaśnia rzecznik.

  Świadkowie omówią też proroctwa biblijne dotyczące Królestwa Bożego: jakie wprowadzi ono zmiany i jakie dobrodziejstwa przyniesie.

  - Oczekuję , że po tym spotkaniu będę wiedział więcej o tym, jak radzić sobie z sytuacjami, w których zagrożona jest uczciwość czy moralność - mówi Marcin Jankowski, świadek z Dąbrowy Górniczej. Nie zabraknie także biblijnych inscenizacji teatralnych.

  Kim są?


  Świadkowie Jehowy (Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy) - związek wyznaniowy głoszący, że jedynym Bogiem jest Jehowa, i przekonany o bliskim Armagedonie. Ruch zapoczątkowany w 1872 roku w USA. Większość kościelnych wspólnot chrześcijańskich nie zalicza ich do grona chrześcijan. Liczy ponad 7,5 mln aktywnych członków (głosicieli). W Polsce funkcjonuje jako: Strażnica Towarzystwo Biblijne i Traktatowe - zarejestrowany Związek Wyznania Świadków Jehowy.

  Jedyne tego typu w Polsce


  Z Piotrem Niciakiem, jednym z organizatorów zjazdu w Sosnowcu, rozmawia Magadalena Nowacka

  Który raz świadkowie spotykają się na tak ogromnym zjeździe w Sosnowcu?
  Centrum powstało 12 lat temu. Co roku duże zjazdy odbywają się tu 4-5 razy. Oprócz tego są organizowane mniejsze czy specjalne oraz szkolenia. Na takie lokalne zjazdy przyjeżdża do 1500 osób. Przyjeżdżają tu świadkowie z Górnego Śląska, Zagłębia i Małopolski.

  [b]To największe Centrum w Polsce i drugie w Europie? Może się tu zmieścić w sumie 11 tysięcy osób. Tyle było ich na międzynarodowym kongresie w 2008 roku.[b]
  Mamy zadaszony amfiteatr na ponad 6 tys. osób, sala zgromadzeń na 2,5 tysiąca osób, sale konferencyjne, basen do chrztu, scena, pokoje dla matek z dziećmi, z monitorami, na których cały czas można obserwować, co dzieje się podczas wykładów i... 240 toalet. Jest też parking na ok. 1500 aut i kilkadziesiąt autokarów oraz spore tereny zielone. Rośnie na nich 50 tysięcy roślin, w tym też egzotyczne, np. kiwi.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo