Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kinesiotaping - plastrem zaklej ból. Jak to działa?

imo
W kinesiotapingu wykorzystuje się specjalnie wytworzony plaster - Kinesio Tex Gold.
W kinesiotapingu wykorzystuje się specjalnie wytworzony plaster - Kinesio Tex Gold. 123RF
Dlaczego warto okleić ciało plastrami i „wystroić się” w specjalne pasy? Z doktorem Markiem Grabskim rozmawiamy o zaletach kinesiotapingu - nowoczesnej formie walki z bólem i nie tylko.

Każdy z nas sięga po plastry w momencie skaleczenia - to prosta i wygodna metoda na zatamowanie krwawienia. Plastry to jednak sposób nie tylko na skaleczenie - poznaj kinesiotaping .

Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne to sposób na skuteczną walkę z bólem, ale nie tylko. Metoda ta została wymyślona przez Japończyka - doktora Kenzo Kase. Na czym polega? - To proste. Oklejamy wybrane fragmenty ciała plastrami o specjalnej strukturze. Naklejona taśma delikatnie unosi skórę i zwiększa w ten sposób przestrzeń, jaka tworzy się między nią a mięśniami - właśnie ten efekt jest kluczowy dla działania kinesiotapingu. Odpowiednie naklejenie plastra ma wpływ na zmniejszenie odczuwania bólu - wyjaśnia doktor Marek Grabski, specjalista chorób wewnętrznych, rehabilitacji medycznej, balneoklimatologii i medycyny fizykalnej Malinowe Hotele.

Kinesiotaping jest jedną z metod plastrowania. Powinien wykonywać je wyłącznie fizjoterapeuta, który ukończył specjalistyczny kurs.

W kinesiotapingu wykorzystuje się specjalnie wytworzony plaster - Kinesio Tex Gold. - Jest to plaster nieograniczający ruchy, rozciągający się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonych do parametrów skóry, odporny na działanie wody i umożliwiający przepływ powietrza dzięki falowemu utkaniu. Plastry można nosić od kilu dni do kilku tygodni lub do momentu odklejenia się całego plastra - przybliża doktor Grabski.

W zależności od celu, jaki terapeuta chce osiągnąć, można wykorzystać jedną z sześciu technik aplikacji plastrów. Różnią się one sposobem cięcia plastra, jego naciągnięciem oraz rozciągnięciem powierzchni skóry (często w trakcie aplikacji pacjent proszony jest o wykonanie ruchu). - Po odpowiednim nalepieniu plastra i powrocie do pozycji neutralnej na plastrze powinny pojawić się fałdki, dzięki którym plaster delikatnie unosi skórę właściwą nad powięzią. Wpływa to na regulowanie napięcia mięśniowo-powięziowego, mikrokrążenie limfy oraz zmniejszenie nacisku na receptory bólowe - wyjaśnia nasz ekspert.

Prawidłowo nalepiony na skórze plaster aktywuje przepływ limfy, więc wspomaga wchłanianie krwiaków, obrzęków i zastoin oraz zmniejsza stany zapalne. Co więcej, zmniejsza lub redukuje ból przez działanie na receptory bólu i aktywację endogennego systemu znieczulania. Co ważne, doskonale działa na stawy i mięśnie. - Koryguje ustawienie oraz pracę stawów - zwiększa zakres ich ruchu. Wspomaga pracę mięśnia, ułatwiając wykonanie ruchu - przybliża lekarz.

Kiedy warto sięgnąć po plastry Kinesio Tape? - Mają one w zasadzie nieograniczone działanie. Można je stosować niemal w każdej dolegliwości i schorzeniu zdrowotnym. Zawsze przed aplikacją fizjoterapeuta przeprowadza z pacjentem wywiad oraz testy funkcjonalne wraz z oceną układu mieśniowo-powięziowego i badaniem przesuwalności tkanek. Po aplikacji plastrów pacjent funkcjonuje z nimi przez czas około 3-5 dni. Plastrowanie dynamiczne stosowane jest między innymi w ograniczeniach ruchu stawów i mięśni, w bólach kręgosłupa, w stanach zapalnych, na przykład zapaleniu ścięgna Achillesa, w zespołach przeciążeniowych, w naderwaniach mięśni, ścięgien i więzadeł, w wadach postawy, w obrzękach limfatycznych i krwiakach pooperacyjnych oraz w porażeniach neurologicznych - wymienia doktor Grabski. Plastry Kinesio są nawet stosowane u kobiet w ciąży jako profilaktyka tworzenia się rozstępów i terapia zmniejszająca bóle kręgosłupa oraz u kobiet karmiących - odpowiednia aplikacja plastrów wspomaga laktację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kinesiotaping - plastrem zaklej ból. Jak to działa? - Echo Dnia Świętokrzyskie