MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kino bez granic w Cieszynach

Monika Pacukiewicz
Jednym z filmów prezentowanych na festiwalu będzie polski "Jeszcze nie wieczór"
Jednym z filmów prezentowanych na festiwalu będzie polski "Jeszcze nie wieczór" Fot. Materiały Prasowe
We wtorek w Cieszynie i Czeskim Cieszynie początek festiwalu filmowego Kino na granicy.

Przegląd filmów czeskich, słowackich, polskich, a nawet węgierskich z prowincjonalnego wyrósł na poważną imprezę filmową. Dowodem na to jest nominacja do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Międzynarodowe wydarzenie filmowe.

- Ogromnie cieszymy się z tej nominacji - mówi Maciej Gil, dyrektor programowy Kina na granicy. - Ale trzeba pamiętać, że cztery pozostałe nominowane w tej kategorii imprezy to kolosy. Mają kilka razy większe niż my sztaby organizacyjne i budżety - dodaje Gil.

Cieszyński przegląd będzie porównywany z festiwalami krakowskim, warszawskim, Erą Nowe Horyzonty oraz Planet Doc Review.

W Polsce o Kinie na granicy mówi się coraz chętniej. W Czechach niestety nie. Wciąż trzy czwarte widzów przeglądu to Polacy. - To jest coś, co nas dziwi. Kiedyś Petr Zelenka powiedział nam na jakimś spotkaniu, że Czesi są zamknięci na inne kultury. Potem gdzie indziej powtórzyłam opinię Zelenki. Od Czecha usłyszałam, że to nieprawda. Powiedział: "Czesi nie są zamknięci na inne kultury, tylko na polską" - opowiada Jolanta Dygoś, dyrektorka imprezy. - Prawdą jest, że "Kino na granicy" w Czechach jest świetnie postrzegane w tak zwanym środowisku, przez specjalistów.

- Czesi po Francuzach są drugimi w Europie miłośnikami rodzimej twórczości - mówi Maciej Gil. Faktycznie, kino Central w Czeskim Cieszynie pęka w szwach, gdy podczas przeglądu jest pokazywany jakiś nowy czeski tytuł. Tak było podczas projekcji filmów uwielbianego Czechach Jana Svěráka, reżysera Butelek zwrotnych.
Są też inne różnice między naszymi narodami. I wcale nie chodzi o ceny piwa, ale o koszt występów zespołów muzycznych. On sprawił, że podczas tego przeglądu usłyszymy sześć kapel czeskich i tylko dwie polskie. - Nie ma co ukrywać, że czeskie mają bardziej przyjazną cenę - mówi Dygoś.

W tym roku organizatorzy postanowili przygotować solidną ofertę muzyczną. Zagrają polskie jazzujące Pulsarus i Contemporary Noise Sextet oraz czeskie MCH Band, OTK, Dva, Midi Lidi, Čokovoko i Zvuková brigáda. - To jest muzyka, której nie usłyszycie w radiu - reklamuje koncerty Dygoś.

Kino na granicy odbędzie się już po raz jedenasty. Ta edycja będzie zorganizowana z rozmachem i nie chodzi o same koncerty. Po raz pierwszy odbędą się darmowe projekcje, które zawsze przyciągają mnóstwo widzów. W piątek 1 maja nad Olzą zobaczymy słowacki film "Muzyka", w sobotę 2 maja w tym samym miejscu i też o godz. 21.00 będzie wyświetlana "Czeska RAPublika" (wcześniej miał być to czeski film "Stróża nr 47", ale ten obraz zobaczymy w Teatrze im. A. Mickiewicza w piątek o godz. 12.00).
Organizatorzy przyznają też, że ten rok może być pierwszym, w którym widzowie mogą mieć kłopoty z dostaniem się na seanse.

Warto pamiętać, że filmy są pokazywane zazwyczaj równolegle, w polskim kinie Piast i czeskim Centralu. Ci, którzy nie mają ochoty by siedzieć w kinie od godz. 10.00 do nawet 23.00 i chcą zobaczyć tylko "najlepsze" rzeczy, mają ułatwione zadanie. W każdy z sześciu dni przeglądu ogodz. 19.00 w teatrze (w polskiej części miasta) są tzw. pokazy specjalne najgłośniejszych filmów. Zobaczymy: słowacki paradokument "Miłość jest ślepa" (wtorek), czeski film "Obywatel Havel" (środa), polskie "Tatarak" (czwartek) i "Jeszcze nie wieczór" (piątek), czeski wojenny "Tobruk" (sobota) i słowacki "Jak się gotuje historia" (niedziela).

- Będziemy w pierwszej kolejności wpuszczać na filmy osoby z akredytacjami. Pojedyncze bilety będzie można kupić dopiero 15 minut przed seansem - zapowiada Jolanta Dygoś.
Warto zostać w Cieszynie do ostatniego dnia. Bo w niedzielę zobaczymy też "Batory", film słowackiego reżysera Juraja Jakubisko o Elżbiecie Batory. Zebrał świetne recenzje i zobaczyła go już jedna szósta wszystkich mieszkańców Słowacji.

Plan seansów jest dostępny na www.kinonagranicy.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni