„Klątwa" w Teatrze Rozrywki: komunikat metropolity katowickiego i duszpasterzy Chorzowa

Redakcja
Arcybiskup Wiktor Skworc i duszpasterze Chorzowa napisali komunikat  w sprawie spektaklu „Klątwa"
Arcybiskup Wiktor Skworc i duszpasterze Chorzowa napisali komunikat w sprawie spektaklu „Klątwa" Adam Wojnar
Udostępnij:
Dziś w kościołach Chorzowa odczytany został komunikat arcybiskupa katowickiego i duszpasterzy Chorzowa w sprawie spektaklu „Klątwa". Przypomnijmy, że ma on zostać odegrany w chorzowskim Teatrze Rozrywki 3 sierpnia. Przedstawienia budzi wiele kontrowersji. W dniu spektaklu ma odbyć się pikieta przeciw „deprawacji życia kulturalnego", a pisma protestacyjne wpłynęły już do Urzędu Marszałkowskiego.

Sztuka w reżyserii Olivera Frljicia w Teatrze Rozrywki w Chorzowie ma być wystawiona w ramach 19. Wakacyjnego Przeglądu Przedstawień. To spektakl na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Wystawia go Teatr Powszechny z Warszawy.
CZYTAJ KONIECZNIE
AWANTURA W TEATRZE ROZRYWKI O SPEKTAKL KLĄTWA

CZYTAJCIE TEŻ:
Kontrowersyjna "Klątwa" w Teatrze Rozrywki. Będzie protest
„Klątwa” w Teatrze Powszechnym [RECENZJA] Polska to łatwy cel dla „objazdowego skandalisty”

Dziś, w niedzielę, 30 lipca, w kościołach w Chorzowie został odczytany komunikat arcybiskupa katowickiego i duszpasterzy Chorzowa.

Oto jego treść:
Jako ludzie wierzący, a zarazem obywatele – mieszkańcy województwa śląskiego - jesteśmy oburzeni i zasmuceni planowanym wystawieniem na scenie chorzowskiego teatru skrajnie kontrowersyjnego spektaklu „Klątwa”.
Jako obywatele – ponieważ jesteśmy świadkami przekroczenia granic wolności artystycznej, która nie szanuje już tego, co wartościowe i święte dla współobywateli.
Jako wierzący – ponieważ planowane przedstawienie w sposób niegodny, obraźliwy i świętokradczy traktuje postacie, symbole i treści, które dla człowieka wierzącego są najwyższymi wartościami i treścią życia.
Górny Śląsk jako region, którego etos zawsze harmonijnie łączył sferę społeczną i religijną, przywiązany do wartości chrześcijańskich – katolickich i ewangelickich – a w przeszłości także żydowskich, ma stać się miejscem, w którym publicznie może dojść do ich bluźnierczego i świętokradczego sponiewierania. Ta świadoma prowokacja będzie sfinansowana ze środków publicznych, na które wszyscy pracujemy i powierzamy naszym przedstawicielom – w tym przypadku Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego - do zagospodarowania dla wspólnego dobra, a nie do jego dewastacji.
Stwierdzamy z całą stanowczością, że spektakl „Klątwa” nie służy budowaniu dobra wspólnego, bo zaburza pokój społeczny i jawnie demonstruje brak szacunku decydentów – dyrektora teatru i rady programowej - dla tradycji religijnej obywateli i wrażliwości wierzących, przeciw czemu wyrażamy zdecydowany sprzeciw.
Domagamy się poszanowania ogólnie przyjętych norm i uwzględnienia etycznego wymiaru wolności słowa i apelujemy o odwołanie prowokacyjnego spektaklu.
Wyrażamy również nadzieję, że odpowiedzialni za dobro wspólne naszej małej Ojczyzny podejmą właściwe kroki, aby Górny Śląsk pozostał miejscem szacunku dla podstawowych wartości, drugiego człowieka i miejscem tworzenia kultury wartości.
Wobec zaistniałej sytuacji wzywamy wszystkich wiernych i duszpasterzy chorzowskich parafii do podjęcia dzieł ekspiacji, postu i modlitwy. Niech dzień świadomie zaplanowanej prowokacji będzie dla wiernych miasta Chorzów i dla wiernych całej archidiecezji katowickiej dniem pokuty, modlitwy i ekspiacji – wynagrodzenia Panu Bogu.
Musimy też wezwać możnego wstawiennictwa św. Floriana, który z woli mieszkańców i samorządu miasta Chorzów stał się ich patronem przed Bogiem, aby ochronił miasto i jego mieszkańców przed zamętem i skutkami złego posiewu spektaklu „Klątwa”.
„Święty Boże, święty mocny, święty i nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami...
Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita Katowicki

Katowice, 27 lipca 2017 r.

Tour de Pologne 2017 ETAPY, TRASA, GDZIE KIBICOWAĆ

Tajemnicze zamknięcia aptek. Dlaczego je likwidują?

Zawalił się dom w Dębieńsku

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Wideo

Komentarze 91

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Damis
Święty Michale Archaniele,
broń nas w walce. Przeciw niegodziwości
i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną.
Niech go Bóg poskromi, pokornie błagamy,
a Ty, Książę Zastępów niebieskich mocą
Bożą strąć do piekła szatana
i inne duchy złe, które na zgubę
dusz krążą po świecie.
D
Damis
Widocznie kolego, jesteś nie w temacie... sam chyba na tyle jesteś zacofany w myśleniu i co gorsze nic nie widzisz, najgorsze że nie widzisz sytuacji powagi i wielkiego bluźnierstwa jakie ze sobą niesie klątwa.....
dlatego nie wypowiadaj się tutaj na forum, bo naprawdę obrażasz taką ignorancją samego prawdziwego Boga, Syna Jezusa Chrystusa w Bogu!!!!!!!!!!!

Święty Michale Archaniele,
broń nas w walce. Przeciw niegodziwości
i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną.
Niech go Bóg poskromi, pokornie błagamy,
a Ty, Książę Zastępów niebieskich mocą
Bożą strąć do piekła szatana
i inne duchy złe, które na zgubę
dusz krążą po świecie.
D
Damis
Gdyby nie katolicy, dawno byś kłaniał się mahometowi a jak nie to kula w łeb!!! Tacy są już imbecyle bez wychowania i bez szacunku dla ludzi walczących z SODOMIZACJĄ kraju!!!!!!!!!!

Nie znam cie, może lubisz kręcić się z chłopami, pamiętaj że Jezus Chrystus wyraźnie zaznacza,.... że mężczyźni współżyjący ze sobą, nie posiądą królestwa niebieskiego.... razem będą się smażyć w piekle!!!!!!
l
lili
tadt Königshütte Schlesien die Heimat unvergessen -ale kultura od Ciebie bije...nie jest Ci tak wstyd?
l
lili
PS.A po 2 większość ludzi tu się wypowiada a do Kościoła nie po drodze.W niektórych komentarzach zupełnie totalny brak kultury.Wstyd.
l
lili
Dajcie spokój ludzie .Co w tym takiego dziwnego,że komuś nie pasuje?
f
f2
Już niedługo w rajchu będziesz mógł grzmocić kozy - jak kiedyś to robiłeś na szopienickich Borkach. Zgłoś się do tej "Klątwy" na statystę-naturszczyka.
D
Dami
... Bóg pogromić raczył!!!
M
Mietek
Na jakiej podstawie arcybiskup śmie oskarżać dyrektora i Radę Programową teatru o brak szacunku dla tradycji religijnej obywateli i wrażliwości wierzących? I najważniejsze - czy arcybiskup widział ten spektakl, że tak przed nim chroni?
n
no problem
Zachęcam cię do zamknięcia ryja, nie chcesz nie oglądaj. Koniec.
D
Damis
... ślunzaku jest to, że maksizm nigdy nie można łączyć z katolicyzmem... to są sprzeczne ze sobą ideologie i tyle w temacie...
a katoldemokraci to nic innego wysłać na sybir... taki TW Bolek... "Maryjny" człowiek a przystawał z czerwonymi i sam był czerwony, zdradzał w imię stalina i lenina całą Polskę i Kościół Święty... WSTYD MI ZA OBŁUDNIKA Z MARYJĄ NA PIESI !!! NIECH TEJ NAJGORSZEGO SORTU PSEUDO KATOLIK ŚCIĄGNIE RAZ NA ZAWSZE ŚWIĘTĄ MATKĘ ZE SWEJ PIERSI I NIECH SIĘ NIE OŚMIESZA.... PSEUDO POLAK, KTÓRY SPRZEDAŁ JAK JUDASZ ZA 30 SREBRNIKÓW POLSKĘ CAŁĄ
J
Jorguś z Michałkowic
Jakie 100% je katolami ? Jo i moja familio to ze 23 ludziskow do kościoła jak włazymy to jyno sie podziwować kaj idom piyniondze z naszych podatkow co je klechy wyszabrujom. Jyno te ubogie w rozum dowajom i siedzom razym z klechami.
G
Gość
A skont ty to tak wjysz Habe Dam?
Dyc Poloki som we 100 % katoliki, bo tych co ..którzy z Kościołem Świętym nie mają nic wspólnego, nawet nigdy nie przekroczyli progu Kościoła... , to ejscie wyciepli do Syjamu w 1968; polcke komunisty (...partia z narodem, narod z partio!) przechrzciyli sie na katoldemokratow, jak ino wiater sie zmjyniou. Zresztom te czerwone radiski i tak chodziyli do koscioua ( na mszo wieczorno), i dziecka do kumunii posyuali - nawet ci, co we spoudzielni ucho robjyli, tysz progi Koscioua przekraczali.
Tak co zjyjc na ziymia i niy pisz takich gupot!
c
cirano
Myśla, że właśnie na Ślonsku tyn spektakl jes pożondany i pożyteczny. Powiniyn podziałać jak kibel zimnyj wody na łby wylony tym katol-moherom, kerzy durch som w sztandzie klechy w (pulchniutko) łapka całować i majontki na nich tracić.
Kichom na tako tradycjo!
C
Chorzowianin
Redakcja robi sobie jaja !!! Mam zapłacić żeby przeczytać resztę? I to ile? Szmatlawiec nie jest tego warty!Chyba jest już z wami tak źle jak z Wyborczą?A co do spektaklu.Jaki dyrektor taki spektakl!!!!!! Dno Totalne!!!!!Już dawno nie chodzę bo nie ma na co!!!!!!
Dodaj ogłoszenie