Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze: Którą grupę krwi wybierają chętniej? Czescy naukowcy zbadali sprawę i wiedzą, kto jest najbardziej zagrożony ukąszeniem kleszcza

MJ
Kleszcze:Którą grupę krwi wybierają chętniej? Czescy naukowcy zbadali sprawę i wiedzą, kto jest najbardziej zagrożony ukąszeniem kleszcza
Kleszcze:Którą grupę krwi wybierają chętniej? Czescy naukowcy zbadali sprawę i wiedzą, kto jest najbardziej zagrożony ukąszeniem kleszcza pixabay.com
Kleszcze mają swoją ulubioną grupę krwi - do tej pory większość myślała, że to plotka. Temat postanowili zbadać czescy naukowcy z Uniwersytetu Masaryka. Wyniki okazały się zaskakujące, to prawda, niektóre osoby są bardziej zagrożone ukąszeniem przez kleszcza.

Kleszcze. Kto jest najbardziej zagrożony ukąszeniem?

Czescy naukowcy z Uniwersytetu Masaryka postanowili zmierzyć się z popularną teorią o ulubionej grupie krwi kleszczy. Często mówiono, że jest to mit, jednak jak ustalili badacze, kleszcze faktycznie mają swoją ulubioną grupę krwi. Najchętniej wybierają A.

Eksperyment przeprowadzony przez naukowców był prosty. Najpierw zebrali oni 100 kleszczy pospolitych, a potem dali im dostęp do szalek z różna grupą krwi. Badacze obserwowali, ile kleszczy pije krew z danej płytki Petriego.

Którą grupę krwi wybrały kleszcze? Wyniki badań:

  1. Grupa A - 36 kleszczy
  2. Grupa 0 - 32 kleszczy
  3. Grupa AB - 17 kleszczy
  4. Grupa B - 15 kleszczy

Jak widać, pajęczaki najchętniej wybrały grupę A i 0, zatem osoby z tą grupą krwi są najbardziej narażone na ich ugryzienie i powinny szczególnie uważnie sprawdzać swoje ciało po spacerach.

Badanie czeskich naukowców może okazać się bardzo pomocne w przyszłości przy opracowywaniu środków mających chronić przed ukąszeniami kleszczy.

Jak wyjąć kleszcza?

Trzeba pamiętać, że choć kleszcze wolą osoby z grupą krwi A i 0, to mogą ukąsić każdego. Co wiec należy zrobić, gdy znajdziemy kleszcza na swoim ciele?

  • Po pierwsze trzeba go od razu usunąć. Najlepszą metodą jest chwycenie go pęsetą jak najbliżej skóry i obrócenie wokół osi wkłucia. Potem miejsce po ukąszeniu trzeba odkazić, czyli przemyć np. wodą utlenioną.
  • Po drugie należy obserwować miejsce ukąszenia. Nie ma co panikować, bo nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy, jednak jak zaobserwujemy na swoim ciele rumień wędrujący, to od razu trzeba udać się do lekarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!