Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszczy jest w tym sezonie więcej i są groźniejsze. Już atakują w parkach i na działkach. Nie tylko w lasach

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Musimy być przygotowani na wyjątkową aktywność kleszczy. Choć obowiązywał przez jakiś czas zakaz wstępu do lasów i parków , kleszcze już kąsały na osiedlowych uliczkach i działkach - przestrzega prof. Krzysztof Solarz, kierownik Zakładu Parazytologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Prof. Solarz już miał okazję zbadać "tegorocznego" kleszcza, który trafił do jego Zakładu. Wcześniej na działce ukąsił odpoczywającego tam mężczyznę. Z jego ciała został wyjęty po 24 godzinach. Okazało się, że we krwi kleszcza znajdowało się bardzo wiele krętków borelii. Mężczyźnie natychmiast zaordynowano antybiotykoterapię.

Jak informuje Stowarzyszenie Chorych na boreliozę w 2019 roku odnotowano ponad 20 tys. przypadków nowych zachorowań na tę ciężką chorobę. Ale nie są to pełne dane, bo nie wszystkie przypadki są zgłaszania do stacji sanitarno-epidemiologicznych. Od 2016 roku rocznie liczba chorych przekracza 20 tys. Najwięcej, bo 21 tys. 515 zachorowań miało miejsce w 2017 roku.
Amerykańskie CDC (odpowiednik polskiego sanepidu) oficjalnie przyznaje, że ilość rzeczywistych zachorowań na boreliozę - chorobę z Lyme jest prawdopodobnie około dziesięciokrotnie wyższa, niż liczby obecne w oficjalnych statystykach.

- Musimy przygotować się na to, że ten sezon będzie wyjątkowo obfitował w kleszcze. Prawdopodobnie przez całą zimę były aktywne kleszcze łąkowe. Już zaczęły kąsać te bytujące najbliżej nas kleszcze pospolite. Pamiętajmy o ochronie, stosowaniu środków przeciwkleszczowych i odpowiednim ubiorze - przestrzega prof. Solarz. - Po ukąszeniu kleszcza można mieć objawy grypopodobne, co niestety w obecnym czasie epidemii koronawirusa może być mylące, bo wczesne objawy zakażenia koronawirusem są podobne do boreliozy. Trzeba natychmiast wykluczyć tę ewentualność. Przede wszystkim jak najszybciej, umiejętnie pozbyć się kleszcza.

Do tej pory nie znaleziono dowodów, że kleszcze mogą zakazić koronawirusem. Covid-19 przenosi się drogą kropelkową.

Warto pamiętać, że kleszcz łąkowy uczestniczy w krążeniu takich patogenów jak babeszjoza i borelioza (choć jest dyskutowane, czy przenosi ją na ludzi). - Z pewnością uczestniczy w transmisji zapalenia opon mózgowych, przeciwko któremu, co chcę przypomnieć, można się zaszczepić. Jednak, podobnie jak przypadku boreliozy i zapalenia opon mózgowych, główną rolę odgrywa kleszcz pospolity. Kleszcz łąkowy, ale tylko postać dorosła, ma podobne szczyty aktywności, jak występujący w województwie śląskim kleszcz pospolity, czyli wiosenny i jesienny. W przypadku kleszcza pospolitego, którego tak obawiamy się ze względu na możliwość zakażenia się boreliozą, inwazja dotyczy wszystkich postaci. Najwięcej zatem jest ich w kwietniu i maju podczas szczytu wiosennego, a potem - we wrześniu i październiku, podczas szczytu jesiennego. Młodociane postaci kleszcza łąkowego (larwy) najaktywniejsze są w sierpniu, a nimfy - w lipcu - przypomina prof. Solarz.

Borelioza z Lyme..

To wywoływana jest przez bakterię Borrelia burgdorferi należącą do rodziny krętków. W pierwszym stadium choroby objawem jest rumień wędrujący, który powstaje w skórze w miejscu ukłucia kleszcza. (w wielu jednak przypadkach rumień nie występuje dlatego zdiagnozowanie choroby jest tak trudne) .

Po 7 – 10 dniach od kontaktu z kleszczem pojawia się w tym miejscu zmiana w postaci niewielkiej plamki lub grudki, która w ciągu następnych dni i tygodni powiększa się tworząc czerwoną lub sinoczerwoną plamę zazwyczaj z centralnym przebarwieniem. Dodatkowo mogą w tej fazie choroby wystąpić niespecyficzne objawy uogólnione takie jak: zmęczenie, bóle mięśni, gorączka, ból głowy, sztywność karku. Po kilku tygodniach rumień może ustąpić, jednakże zakażenie najczęściej rozprzestrzenia się nadal, dotykając wiele narządów i układów. W drugim etapie choroby występują objawy wtórne, najczęściej występuje zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne .

Musisz to znać

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera