Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klimatyczne wtorki w Miejscowniku, czyli debaty przed Szczytem Klimatycznym COP24 w Katowicach ZDJĘCIA

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
FB Miejscownika. Tygla Kulturalnego
Dlaczego nie wolno bagatelizować kryzysu klimatycznego? Jak bardzo szkodliwy jest smog? Jaką ważną rolę pełnią drzewa w sercu dużego miasta? Na te i wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć organizatorzy i goście cyklu spotkań poświęcocnych Szczytowi Klimatycznemu COP24, który w grudniu odbędzie się w Katowicach. Debaty pod hasłem „Klimatyczne wtorki" zaplanowano w listopadzie w księgarni Miejscownik. Tygiel Kulturalny (ul. Warszawska 28) w Katowicach. Wstęp jest wolny.

Już w grudniu w Katowicach Szczyt klimatyczny ONZ, jedno z najważniejszych światowych wydarzeń dotyczących klimatu i ochrony środowiska. Na Śląsku spotkają się wtedy eksperci w dziedzinie ekologii z całego świata. Miejscownik. Tygiel Kulturalny zaprasza mieszkańców Katowic i Śląska oraz wszystkich zainteresowanych w każdy wtorek, o godzinie 18, na cykl wydarzeń pt. „Klimatyczne wtorki”.

Zobaczcie zdjęcia:

– W każdy wtorek, począwszy od 6 listopada, będziemy rozmawiać o tym, dlaczego nie wolno bagatelizować kryzysu klimatycznego – mówi Sonia Draga, Prezes Grupy Wydawniczej Sonia Draga i Sonia Draga Księgarnie. – Przed nami wiele naprawdę interesujących debat dotyczących zmian klimatu, ekologii i ochrony środowiska. Wydarzeniom towarzyszyć będzie premiera dwóch ważnych publikacji – Nauka o klimacie Marcina Popkiewicza, Aleksandry Kardaś i Szymona Malinowskiego oraz Prawda nadal niewygodna Ala Gore’a, wybitnego polityka i pisarza, laureata Nagrody Nobla – dodaje Sonia Draga.

Autorzy książek, eksperci i działacze społeczni - w Miejscowniku zagości wiele klimatycznych autorytetów. Pierwsze spotkanie z udziałem prof. Piotra Skubały (Uniwersytet Śląski) i dr Ryszarda Kulika (Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot) już 6 listopada. Odbędzie się ono pod hasłem „Kryzys klimatyczny. Dlaczego nie wolno nam bagatelizować problemu?”.

- Zastanawia mnie – jak można dzisiaj kwestionować zmiany klimatyczne? Jakiś czas temu świat wypracował ścieżkę, którą powinniśmy iść w kwestii walki z kryzysem klimatycznym. Ścieżka zakłada m.in. dekarbonizację gospodarki, odejście od spalania paliw kopalnych. Tymczasem istnieją poważne obawy, że rząd ma na to zupełnie inny pomysł. Kryzys klimatyczny jest faktem i potrzebujemy odejścia od węgla. Negacja tego zjawiska może przynieść katastrofalne skutki – uważa prof. Piotr Skubała.

W kolejny wtorek, 13 listopada, będzie okazja poznać punkt widzenia Marcina Popkiewicza podczas premiery jego książki „Nauka o klimacie".

20 listopada wraz z Matyldą Sałajewską, projektantką działającą w sferze filmu, designu i instalacji, będzie można poznać społeczną odpowiedzialność projektowania. Artystka jest m.in. współprojektantką usytuowanego na katowickim rynku pawilonu Dobry Klimat, który powstał w ramach przygotowań do Szczytu Klimatycznego.

Ostatnim wydarzeniem cyklu „Klimatyczne wtorki” w Miejscowniku będzie promocja książki Ala Gore’a „Prawda nadal niewygodna". W debacie zaplanowanej na 27 listopada wezmą udział polscy aktywiści i liderzy z Climate Reality Project Ala Gore’a - prof. Piotr Skubała oraz Patryk Białas.

Spotkania w ramach „Klimatycznych wtorków" poprowadzi Olga Kostrzewska-Cichoń.

- Na debaty i spotkania zapraszamy wszystkich, którym zależy na czystym powietrzu, zdrowiu oraz ochronie środowiska. Debaty to niepowtarzalna okazja do pogłębienia wiedzy, poznania stanowiska światowych liderów ochrony środowiska i wyrobienia sobie własnej opinii przed tegorocznym Szczytem Klimatycznym ONZ - zaprasza Olga Kostrzewska-Cichoń.

Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

II tura wyborów w niedzielę, 4.11.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo