Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klinika z Katowic skarży urzędników z Sosnowca do UOKiK-u i funduje własny program in vitro

Tomasz Szymczyk
Tomasz Szymczyk
Urzędnicy z Sosnowca będą mieli sprawę w UOKiK o in vitro
Urzędnicy z Sosnowca będą mieli sprawę w UOKiK o in vitro ARC
W ubiegłym tygodniu sosnowieccy urzędnicy wybrali w konkursie dwie kliniki - z Katowic i Krakowa, które będą realizatorami uchwalonego wcześniej przez radnych miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Z takim rozstrzygnięciem nie zgadza się katowicka klinika Gyncentrum, która też startowała w konkursie, ale wybrana nie została. Klinika skierowała sprawę do UOKiK-u argumentując, że zasady konkursu nie były do końca jasne.

- Przy wyborze realizatorów programu całkowicie zignorowano działające od lat placówki z województwa śląskiego, mające udokumentowane doświadczenie i skuteczność w tego typu zabiegach. Nie wzięto pod uwagę ośrodków technologicznie zaawansowanych, posiadających wszystkie niezbędne certyfikaty i rekomendacje. Pominięto przy tym także ośrodki, które realizują już z sukcesem miejskie projekty dofinansowań in vitro - mówi dr n. med. Anna Bednarska-Czerwińska z Kliniki Gyncentrum.

Jak przekazuje Gymcentrum, z racji tego, że uczestnikom konkursu nie dano możliwość odwołania się od decyzji miasta, w poniedziałek Gyncentrum złożyło skargę na decyzję urzędników do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych właściwego w sprawach o naruszenie finansów publicznych rozpatrywanych przez Regionalną Komisję Orzekającą.

CZYTAJCIE TEŻ:
Sosnowiec przeznaczy 800 tys. zł na in vitro
Miejski program in vitro powraca do Sosnowca

Ale skarga na decyzję urzędników to nie jedyny zdecydowany krok kliniki. W poniedziałek Gyncentrum uruchomiło także autorski program dofinansowań in vitro, który skierowany jest do mieszkańców Sosnowca. W bezprecedensowej decyzji ośrodek zdecydował się przeznaczyć 200 tys. na dofinansowanie do zabiegów dla 40 par.

Oznacza to, że pary otrzymają po 80 proc. dofinansowania do jednej procedury in vitro. Maksymalna liczba zabiegów, które pokrywa dofinansowanie to 3 zabiegi. To pierwsza tego typu inicjatywa prywatnej kliniki w Polsce.

- Zależy nam na tym, aby mieszkańcy Sosnowca borykający się od lat z problemem niepłodności trafili w ręce specjalistów, którzy są w stanie im realnie pomóc, dysponując umiejętnościami, doświadczeniem i niezbędną technologią tutaj na miejscu. Jednocześnie chcemy pacjentom oszczędzić konieczności podróżowania przez całą Polskę, aby wykonać zabiegi - mówi dr Anna Bednarska-Czerwińska.

CZYTAJCIE TEŻ:
Z in vitro w Sosnowcu skorzysta w sumie 165 par

Warunki udziału w autorskim programie in vitro Gyncentrum są takie same jak warunki udziału w programie miejskim w Sosnowcu - zapewnia pomysłodawca. Mogą do niego zgłaszać się pary mieszkające na stałe w Sosnowcu, które pozostają w związku małżeńskim lub partnerskim. Kobieta powinna mieć pomiędzy 23-40 lat, przy czym w medycznie uzasadnionych przypadkach górna granica może wynosić 42 lata. Pary powinny mieć za sobą także udokumentowane leczenie niepłodności niższego rzędu. W ramach realizacji swojego programu Gyncentrum nie wyklucza także współpracy z miastem.

Miasto kroków katowickiej kliniki nie komentuje. Jak powiedział nam rzecznik Urzędu Miejskiego, Rafał Łysy, cała sprawa nie powinna mieć wpływu na harmonogram miejskiego programu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!