MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kłobuck: Bramka odkażająca w szpitalu powiatowym już zainstalowana. Ma minimalizować ryzyko zakażenia podczas zdejmowania kombinezonów

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Specjalna bramka odkażająca została zainstalowana w szpitalu powiatowym w Kłobucku Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Specjalna bramka odkażająca została zainstalowana w szpitalu powiatowym w Kłobucku Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE klobucka.pl/Henryk Kiepura
W szpitalu powiatowym w Kłobucku zainstalowano drugą w Polsce bramkę dekontaminacyjną. Pierwszą taką bramkę odkażającą zamontowano wcześniej w Bytomiu. Urządzenie stworzyli naukowcy i absolwenci Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej we współpracy z firmą WAAM.

- Bezpieczeństwo jest najważniejsze - mówi starosta kłobucki, Henryk Kiepura. - Urządzenie opracowane na Politechnice Śląskiej zostało zakupione przez kłobuckie starostwo dla maksymalnego zabezpieczenia służb medycznych walczących z koronawirusem.

- Bramka działa tak, że osoby wchodzą do niej na minutę i w tym czasie ich kombinezony są spryskiwane, aby usunąć bakterie i wirusy. W kłobuckim szpitalu jest już tzw. "oddział brudny" przeznaczony do opieki nad osobami zakażonymi koronawirusem. Bramka została zamontowana w takim miejscu, aby mogli przez nią przejść lekarze opuszczający oddział, a także ratownicy wracający z interwencji - mówi Henryk Kiepura.

- Bramka według danych przedstawianych przez Politechnikę Śląską usuwa ponad 90 proc. patogenu, dzięki czemu personel będzie jeszcze lepiej zabezpieczony – podsumowuje Kiepura.

Jak powstał pomysł stworzenia bramki?

Opracowana przez pracowników i absolwentów Politechniki Śląskiej we współpracy z firmą firma WAAM specjalna brama odkażająca pozwala personelowi ratowniczemu odkazić swoje kombinezony ochronne, aby ryzyko zakażenia się wirusem SARS-CoV-2 przy ich ściąganiu zostało zminimalizowane.

Pierwsza tego typu komora pracuje już na Oddziale Zakaźnym Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu. To już kolejna inicjatywa, która narodziła się na Uczelni, a która jest ukierunkowana na usprawnienie działań związanych z prewencją i zwalczaniem COVID-19. Obecnie na portalu zrzutka.pl pod hasłem „bramy dla szpitali” oraz na stronie www.polsl.pl są prowadzone zbiórki pieniędzy na sfinansowanie budowy bram dla kolejnych placówek medycznych.

Inicjatywa utworzenia bramy odkażającej należy do dr. inż. Artura Czachora, absolwenta Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, obecnie współwłaściciela firmy WAAM. W zespole utworzonym na potrzeby przygotowania wynalazku znalazły się dr inż. Magdalena Bogacka (Katedra Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów) oraz dr inż. Edyta Kudlek (Katedra Inżynierii Wody i Ścieków).

Pomysł zrodził się na skutek obserwacji przedsięwzięć wdrażanych wobec epidemii koronawirusa, podejmowanych przez uczelnie na całym świecie. Inspiracją dla oddolnych działań pracowników i absolwenta Politechniki Śląskiej były przenośne komory do dezynfekcji całego ciała zaprojektowane i przetestowane w Wietnamie.

– Głównym problemem, który zespół zidentyfikował w bytomskim szpitalu, jest odkażanie personelu medycznego np. po wyjściu z karetki, kiedy ratownik nie wie, czy miał styczność z osobą zarażoną, czy nie, a musi zachować odpowiednie procedury przy zdejmowaniu kombinezonu ochronnego. Nie jest to łatwe, przetestowaliśmy to sami na sobie w laboratorium podczas testów. Ściągnięcie go w taki sposób, by zminimalizować ryzyko jest bardzo trudne i bywa często przyczyną zakażenia. Dlatego też zdecydowaliśmy się pomóc i podjęliśmy odpowiednie działania – mówi dr inż. Magdalena Bogacka.

– Podjęliśmy próbę kontaktu ze szpitalem, by sprawdzić, czy nasza koncepcja znajduje potwierdzenie w rzeczywistości i czy szpital byłby zainteresowany. Spotkaliśmy się z potwierdzeniem, dlatego rozpoczęliśmy prace nad budową bramy i doborem odpowiedniego środka dezynfekującego. Musi być on jednocześnie skuteczny, bezpieczny i – jako że nie mamy za dużo czasu na testy – to musi być już sprawdzony – podkreśla dr inż. Magdalena Bogacka.

Brama została wyposażona w specjalne usprawnienia, które pozwolą na bezpieczne i spersonalizowane przeprowadzenie procesu odkażania. – Dzięki specjalnym dyszom będzie można zdezynfekować osobę w pełnym kostiumie, zmniejszając przy tym ryzyko zakażenia i przeniesienia wirusa. Brama będzie w pełni automatyczna z pakietem regulacji. Personel medyczny może wybierać czas odkażania oraz ma pełną kontrolę nad monitorowaniem procesu dezynfekcji za pomocą świetlnych elementów informacyjnych. Osoba, która będzie odkażana, będzie otrzymywać informację, co ma robić: czy ma podnieść ręce, obrócić się itp., tak aby dezynfekcji uległ cały kombinezon – wyjaśnia dr inż. M. Bogacka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni