Kłobuck: Odsłonięto tablicę upamiętniającą zasłużonego lekarza Teofila Brzozowskiego [ZDJĘCIA]

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Kłobuck: Odsłonięto tablicę upamiętniającą zasłużonego lekarza Teofila Brzozowskiego Piotr Ciastek
W kłobuckim szpitalu odsłonięto tablicę poświęconą zasłużonemu dla Kłobucka lekarzowi - doktorowi Teofilowi Władysławowi Brzozowskiemu. O upamiętnienie w ten sposób lekarza walczyło od lat Towarzystwo Przyjaciół Kłobucka, które teraz liczy na to, że sam szpital wreszcie otrzyma imię zasłużonego mieszkańca miasta.

Oprócz władz lokalnych - starosty Henryka Kiepury, wicestarosty Macieja Biernackiego oraz burmistrza Kłobucka Jerzego Zakrzewskiego pojawili się liczni goście. Wśród nich prawnuczka Brzozowskiego i jego praprawnuczek, Sylwia Piątkowska prezes Towarzystwa Przyjaciół Kłobucka oraz zastępca dyrektora szpitala, Gabriela Łacna. Obecni byli też strażacy z OSP Kłobuck, którą to jednostkę założył i kierował niegdyś sam doktor Brzozowski.

Sylwetka Teofila Brzozowskiego

Doktor Teofil Władysław Belina Brzozowski urodził się w 1863 r. w Rzgowie. W 1887 r. ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Rok później rozpoczął pracę zawodową w Kłobucku, obejmując stanowisko lekarza w majątku Ostrowy, będącego własnością wielkiego księcia Michała Romanowa, brata cara Mikołaja II. Jednocześnie prowadził prywatną praktykę lekarską.

Ówczesny Kłobuck był biednym miasteczkiem, pogrążonym w marazmie, skąd ludzie wyjeżdżali w poszukiwaniu pracy na Śląsk i do Łodzi. Pojawienie się doktora Brzozowskiego doprowadziło do wielu pozytywnych zmian.

Dzięki staraniom doktora w 1901 r. w Kłobucku założono ochotniczą straż ogniową, której był wieloletnim prezesem. Wykazując się nieprzeciętnymi zdolnościami organizacyjnymi, doprowadził do budowy remizy strażackiej z dużą salą widowiskową, która przez dziesięciolecia służyła mieszkańcom jako miejsce zebrań, przedstawień, zabaw, a także jako sala kinowa. Doktor Brzozowski założył też strażacką orkiestrę dętą.

W 1906 r. z inicjatywy doktora powstało w Kłobucku kółko rolnicze, jako jedno z pierwszych w powiecie częstochowskim. W tym czasie 70% kłobucczan utrzymywało się z rolnictwa, więc nauka nowoczesnych metod gospodarowania, uprawy roli i hodowli zwierząt przełożyła się na poprawę życia mieszkańców.

Pracując jako jedyny lekarz w Kłobucku i okolicy, doktor Brzozowski bezpłatnie leczył strażaków i ich rodziny, biednych mieszkańców Kłobucka i okolic, nikomu nie odmawiając bezinteresownej pomocy.

Współpracował ze znanym częstochowskim lekarzem i społecznikiem doktorem Władysławem Biegańskim, z którym założył Towarzystwo Lekarskie w Częstochowie. W 1903 r. na posiedzeniu towarzystwa wygłosił odczyt ˝Kilka uwag o praktyce lekarskiej wśród ludu wiejskiego˝, który został opublikowany w ˝Czasopiśmie Lekarskim˝. Przez środowisko zawodowe był odbierany jako człowiek inteligentny, oczytany w literaturze fachowej, znający wszechstronnie problemy nurtujące ówczesną medycynę i środowisko lekarskie.

Doktor Władysław Brzozowski był nie tylko lekarzem z powołania i społecznikiem, ale także działaczem niepodległościowym i politycznym, związanym z PPS. Utworzył latającą biblioteczkę, w której kolportował materiały o treściach patriotycznych i politycznych. Jego mieszkanie służyło jako punkt kontaktowy i przerzutowy zza granicy w głąb Królestwa Kongresowego literatury politycznej i broni. Za działalność niepodległościową był kilkakrotnie więziony i został skazany na zesłanie na Syberię. Ze względu na stan zdrowia nie został wywieziony. Zmarł w Kłobucku 3 sierpnia 1914 r.

Mimo olbrzymiej praktyki lekarskiej doktor Brzozowski nie dorobił się majątku, bowiem gros środków pochłonęła działalność społeczna i polityczna. Dlatego został pochowany na koszt miasta. W jego pogrzebie uczestniczyły tłumy mieszkańców Kłobucka i okolic, wdzięcznych doktorowi za okazaną pomoc.

Doktor Judym z Kłobucka nie został zapomniany przez mieszkańców. W 1926 r. ufundowali oni na miejscowym cmentarzu stojący do dziś nagrobek z napisem: ˝Obywatele miasta Kłobucka swojemu doktorowi za 25-letnią pracę pełną poświęcenia˝. Nagrobek ten staraniem Towarzystwa Przyjaciół Kłobucka został odnowiony w 2001 r.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie