Kłobuck: Pomnik Jana Długosza został odsłonięty na Rynku...

  Kłobuck: Pomnik Jana Długosza został odsłonięty na Rynku [ZDJĘCIA]

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Odsłonięcie pomnika Jana Długosza w Kłobucku
  1/81
  przejdź do galerii

  Odsłonięcie pomnika Jana Długosza w Kłobucku ©Bartłomiej Romanek

  Dzisiaj na zakończenie Dni Długoszowskich na Rynku uroczyście odsłonięto pomnik Jana Długosza, słynnego polskiego kronikarza.
  Wyjątkową oprawę miały tegoroczne Dni Długoszowskiej w Kłobucku. Na ich zakończenie na Rynku uroczyście odsłonięto pierwszy w Polsce i jedyny na świecie pomnik Jana Długosza autorstwa słynnego częstochowskiego rzeźbiarza, Jerzego Kędziory.

  Kłobucczanie od lat, głównie za sprawą Stowarzyszenia Wieniawa dba o podtrzymywanie pamięci o najbardziej znanym polskim kronikarzu, mimo że od lat trwają dyskusje naukowców na temat roli, jaką odegrał Jan Długosza dla historii Kłobucka.

  Faktem bezsprzecznym jest to, że Jan Długosz był aż przez czternaście lat proboszczem kościoła św.
  Marcina w Kłobucku. W tym czasie proboszczowie, będący księżmi świeckimi nie rezydowali w parafiach, gdyż pełnili liczne funkcje przy dworze królewskim lub biskupim. To wywołuje spekulacje na temat tego, czy Jan Długosz kiedykolwiek był w Kłobucku. Jednak zdaniem większości historyków to, że kronikarz w mieście nie bywał, nie świadczy o tym, iż się jego losem nie interesował. Przeciwnie, to jego decyzje wywarły wielki wpływ na rozwój Kłobucka.

  Dlatego w roku Jana Długosza (w tym roku mija 600-lecie jego urodzin) kłobucczanie zadbali o to, żeby godnie uczcić swojego proboszcza. Trzy lata temu zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jana Długosza, którego celem było postawienie na kłobuckim Rynku pierwszego pełnopostaciowego pomnika kronikarza w Polsce. Starania komitetu wsparli wybitni przedstawiciele świata kultury i nauki z całej Polski. Na wykonawcę wybrano Jerzego „Jotkę” Kędziorę, artystę z Częstochowy, który jest znany na całym świecie z balansujących rzeźb. Kędziora wykonał naturalnej wielkości model, z którego powstała forma do odlewu z brązu. Pomnik zamontowano na specjalnym postumencie.

  Wielomiesięczne wysiłki związane ze zbiórką pieniędzy na budowę pomnika zostały zakończone pełnym sukcesem. Wczoraj uroczyście odsłonięto pomnik Jana Długosza w obecności znakomitych gości.

  – Pomnik nie jest ukończony – mówi Andrzej Sękiewicz, prezes Stowarzyszenia Wie-niawa i przewodniczący Komitetu. – O ile sama bryła jest już gotowa, tak wciąż nie ma pod pomnikiem tablicy, bo nie jest łatwo wybrać najlepszą formę, aby uhonorować takiego człowieka. Apeluję do władz miasta i powiatu, aby wspólnie dbały o pomnik.

  Jerzy Zakrzewski, burmistrz Kłobucka zdradził, że pomnik zostanie przekazany miastu, co umożliwi władzom opiekę nad nim. Specjalną tablicę ufunduje miasto, a zostanie ona umieszczona na pomniku prawdopodobnie podczas przyszłorocznych Dni Długoszowskich.


  Pomnik ledwo odsłonięto, a już obrósł pierwszą legendą. Jan Długosz ma przypięty do pasa mieszek. Podobno jego dotknięcie ma zapewnić osobie bogactwo i dobrobyt.

  – Nareszcie mamy Jana Długosza – cieszyła się jedna z mieszkanek miasta. Kłobucczanie licznie stawili się na Rynku, aby obejrzeć nowy pomnik. Podchodzili do niego, aby przyjrzeć się mu z bliska i chętnie fotografowali.


  *Pod Wałbrzychem odkryto podziemne miasto. Złoty pociąg będzie wydobyty ZDJĘCIA
  *Nowy Supersam w Katowicach zaprasza na wielkie otwarcie
  *Uchodźcy z Syrii już na Śląsku. Rodziny mieszkają w Chorzowie
  *Tak się okrada w sklepie. Uważajcie na zakupach WIDEO Z MONITORINGU

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Proboszcz z Kłobucka który nigdy w Kłobucku nie był

  dziadek Dzidek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Długosz w nienawiści do Ślązaków powiedział ,, spośród narodów graniczących z Królestwem Polskim nie ma bardziej wrogiego Polakom niż Ślązacy " Dla mnie ten pomnik to wielki obciach i drwina z...rozwiń całość

  Długosz w nienawiści do Ślązaków powiedział ,, spośród narodów graniczących z Królestwem Polskim nie ma bardziej wrogiego Polakom niż Ślązacy " Dla mnie ten pomnik to wielki obciach i drwina z Śląska i Ślązaków .zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podziubej Dzidek dzidom we ty waszy polcki historii.

  Auch Oberschlesier (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Nie tak bardzo mosz pra - dziadku. Bo miyndzy 1434 -1448 proszczym tutejszego kosciola bol kanonik Johannes Longinus.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo