Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kłobuck: ulica 9 Maja do skreślenia?

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
9 maja w nazwie ulicy to relikt PRL
9 maja w nazwie ulicy to relikt PRL PC
Ulica 9 Maja to relikt PRL-u. Czyje to święto? Zmiana nazwy ulicy nigdy nie jest łatwa, ale może warto...

Mieszkający w Kłobucku Czytelnik zwrócił nam uwagę na jedną z ulic w mieście. Nie chodzi jednak o wyrwy w jezdni, czy brak miejsc parkingowych, ale o nazwę ulicy czyli 9 maja. Nie wszyscy może pamiętają, ale nazwa ulicy 9 maja (1945 r.) miała być zwieńczeniem zwycięskiego pochodu armii sowieckich. W okresie PRL lansowana była jako "Dzień Zwycięstwa". Wiemy tymczasem, że formalne zakończenie II wojny światowej w Europie nastąpiło w dniu 8 maja 1945 roku, zaś oddzielna uroczystość podpisania kapitulacji przed Rosjanami była podyktowana właśnie propagandowymi potrzebami Związku Sowieckiego.

Z tych samych powodów do dziś jest celebrowana w Rosji. W Polsce - podobnie jak w większości krajów europejskich - za datę zakończenia wojny uznawany jest dzień 8 maja 1945 roku, natomiast od kilku lat 9 maja jest obchodzony jako Dzień Europy - dla upamiętnienia ogłoszenia w roku 1950 Planu Schumana, który dał początek pierwszej ze Wspólnot Europejskich.

Jak na takie zmiany zapatrują się władze Kłobucka? - Zawsze to przewodniczący osiedli zwracają się z prośbą o zmiany w nazewnictwie ulic. Zmiana nazwy ulicy wiąże się m.in. ze zmianą dokumentów. To nie jest takie proste. Zgłaszając chęć takiej zmiany, ludzie nie zdają sobie sprawy, jakie kłopoty się z tym wiążą, szczególnie dla firm, czy nawet osób prywatnych. - zauważa burmistrz Kłobucka, Jerzy Zakrzewski.

Fakt, że komplikacje ze zmianą nazewnictwa ulic są uciążliwe, ale takie zmiany w historii Kłobucka się już zdarzały, więc ta nie byłaby pierwszą ani ostatnią.

W zgodzie z § 2, ust. 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2000 roku "nie pobiera się opłaty za wydanie dowodu osobistego od osób zobowiązanych do wymiany dowodu osobistego z powodu administracyjnej zmiany nazwy miejscowości, nazwy ulicy lub numeru domu".

Dotychczasowa praktyka wielu samorządów pozwalała na wprowadzenie nawet kilkuletniego okresu przejściowego, w którym obowiązują równolegle dwie nazwy, co pozwala mieszkańcom lub firmom działającym na danym terenie na rozłożenie w czasie i ominięcie ewentualnych dodatkowych kosztów związanych ze zmianami adresowymi.


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!