Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kłopoty z obejściem Węgierskiej Górki! Przetarg nie został rozstrzygnięty

KLM
Protest mieszkańców Węgierskiej Górki, którzy domagali się budowy obejścia ich miejscowości. Mają dość jeżdżących pod oknami tirów
Protest mieszkańców Węgierskiej Górki, którzy domagali się budowy obejścia ich miejscowości. Mają dość jeżdżących pod oknami tirów SARC
Obejście Węgierskiej Górki, czyli brakujący odcinek S-1 Przybędza – Milówka został bez wykonawcy! Na posiedzeniu Krajowej Izby Odwoławczej został unieważniony przetarg na wykonanie tej inwestycji. To efekt odwołania konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor sp. z o.o. i Stecol Corporation z Chin.

Na posiedzeniu Krajowej Izby Odwoławczej został unieważniony przetarg na wykonanie brakującego odcinka S-1 Przybędza – Milówka, czyli tzw. obejścia Węgierskiej Górki. To efekt odwołania konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor sp. z o.o. i Stecol Corporation z Chin

Marek Prusak, rzecznik katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach tłumaczy, że powodem złożenia odwołania przez konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor z Zawiercia i Stecol Corporation z Chin było przedstawienie przez Mirbud S. A/ Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia S.A/ Prywatna Spółka Akcyjna Zrzeszenie Budowlane „Interbudmontaż” informacji wprowadzających w błąd zamawiającego na temat spełniania warunków udziału w postępowaniu. Chodziło o doświadczenie osoby wskazanej na stanowisko kierownika robót mostowych (dla pozostałych obiektów mostowych), a które to informacje mają lub mogły mieć istotny wpływ na decyzje podejmowane przez zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia.

- Podana przez konsorcjum informacja „nie odzwierciedlała faktów”, tym samym zaistniała przesłanka obligująca do wykluczenia z postępowania tego wykonawcy. Po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia GDDKiA podejmie decyzje, co do dalszego trybu postepowania – informuje Marek Prusak.

W Węgierskiej Górce nie kryją rozczarowania takim obrotem sprawy. - Z informacji uzyskanych z GDDKiA w Katowicach wynika że postępowanie przetargowe będzie kontynuowane, o ile zostanie zwiększona kwota przeznaczona na realizację tej inwestycji. Mamy nadzieję, że Ministerstwo Infrastruktury zwiększając kwotę na realizacje budowy drogi S1 Przybędza–Milówka (tzw. obejście Węgierskiej Górki) pozwoli GDDKiA w Katowicach na kontynuowanie procedury przetargowej - czytamy na oficjalnej stronie urzędu gminy Węgierska Górka.

Piotr Tyrlik, wójt gminy Węgierska Górka nie może pogodzić się z sytuacją, że pewne kruczki prawne pozwalają wykluczyć przedsiębiorstwo jedno czy drugie i przez co postępowanie przetargowe jest prowadzone w nieskończoność prowadzić postępowanie.

- My patrzmy na to wszystko w Węgierskiej Górce bardzo chłodno. Bardzo nam się to nie podoba. Te samochody ciężarowe, tiry, próbują nas rozjechać. Jest niebezpiecznie, tworzą się korki, jest duże zanieczyszczenie powietrza - wylicza. - Jestem w stałym kontakcie z GDDKiA, oni też robią co mogą, ale też są bezsilni - uważa wójt.

Jego zdaniem gdyby Ministerstwa Infrastruktury zdecydowało się zwiększyć kwotę na tę inwestycję, to w miarę szybko można byłoby wyłonić wykonawcę.

Przypomnijmy, że w październiku ub. roku katowicki Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że przetarg na wykonanie obejścia wygrała włoska firma Toto. Wybrany wykonawca zaoferował wykonanie inwestycji za 1,181 mld zł w ciągu 34 miesięcy, a umowa miała zostać podpisana w styczniu tego 2019 r.

Ale w grudniu 2018 r. przetarg został unieważniony, bo trzech wykonawców (konsorcjum Salini, Mirbud i China Railway) odwołało się do Krajowej Izby Odwoławczej, która nakazała ponownie rozpatrzyć oferty, ale już bez udziału Toto i Salini. Z kolei China Railway i Polbud Pomorze odwołały się do sądu na decyzję KIO.

W maju 2019 r. w drugim podejściu do rozstrzygnięcia przetargu wygrało konsorcjum firm Mirbud S. A., Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia S.A. i Prywatna Spółka Akcyjna Zrzeszenie Budowlane Interbudmontaż z Ukrainy. Wykonawca zaoferował wykonanie inwestycji za 1,37 mld zł w trakcie 34 miesięcy. Krótko po tym konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor sp. z o.o. i Stecol Corporation z Chin odwołało się do KIO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera