Klub Książki Kobiecej pączkuje na wiosnę. Świetnie mu się powodzi w Gliwicach, a od marca 2019 r. spotkania wokół książek w kobiecym gronie będą się też odbywać w Katowicach. Sprawdź program pierwszych spotkań.

Klub Książki Kobiecej to spotkania w babskim gronie (choć panowie też są tu mile widziany), których tematyka obraca się wokół książek, ale książki są pretekstem do dyskusji o sprawach bliskich wszystkim paniom.
Zobacz zdjęcia z lutowego spotkania KKK z Anną Cieplak w Gliwicach:
Zobacz galerię

W woj. śląskim matecznikiem Klubu Książki Kobiecej są Gliwice. Pierwsze spotkanie odbyło się w kultowej księgarni Mercurius w ramach imprez towarzyszących wydarzeniom Festiwalu Czeskiego w Gliwicach w październiku 2017 r.

Od tamtej pory panie spotykają się raz w miesiącu, zawsze w piątki. Dyskutują o kobiecej literaturze polskiej, śląskiej, ale też zagranicznej. Nie stronią od tematów feministycznych - były dyskusje m.in. o tym, czy feminizm jest sexy albo czym jest solidarność według kobiet. Uczestniczki gliwickich spotkań omawiają głośne powieści - np. "Opowieść podręcznej" Margaret Atwood czy "Biegunów" Olgi Tokarczuk. W Gliwicach goszczą też znane pisarki albo krytyczki - np. Kazimiera Szczuka, Dorota Warakomska, Justyna Wydra, Anna Cieplak.

W marcu 2019 r. Klub Książki Kobiecej uaktywni się też w Katowicach. Miejscem spotkań będzie księgarnio-kawiarnia Miejscownik. Tygiel Kulturalny przy ul. Warszawskiej 28, należący do wydawnictwa Soni Dragi.

Liczymy na owocną współpracę i zrobimy wszystko, by do Katowic przenieść wspaniałą gliwicką atmosferę. Odpowiadając na czające się pytanie - oczywiście, że się z Gliwic nie wyprowadzamy!!! Działać będziemy równolegle w obu miastach - piszą na Facebooku organizatorki Klubu Książki Kobiecej z Gliwic

W marcu (1.03, godz. 18) w ramach KKK w Gliwicach odbędzie się spotkanie z Anną Kowalczyk, autorką książki "Brakująca połowa dziejów".

Pierwsze spotkania w ramach Klubu Książki Kobiecej w Katowicach. Wstęp wolny:

8 marca (piątek), godz. 18.00
Spotkanie "Kobiety na traktory? Mit czy rzeczywistość?". Spotkamy się z Joanną Warechą i porozmawiamy o filmie i książce "PGR. Obrazy."

Joanna Warecha. Urodzona w Pasłęku. Wychowana w Państowych Gospodarstwach Rolnych na Warmii. Dziennikarka, dokumentalistka, działaczka społeczna, matka 18 letniej córki. Pracę w Telewizji Polskiej rozpoczęła w 1997 roku w Redakcji Rolnej. Od 2007 roku do 2010 była kierowniczką Informacji i Produkcji TVP Olsztyn. W 2011 roku została szefową serwisów informacyjnych w TVP Info. W 2013 roku współtworzyła kanał telewizji regionalnej, była dyrektorka ds. programowych w TVP Regionalnej. W styczniu 2017 została kierowniczką Programu Regionalnego TVP Olsztyn. Działa społecznie. Jest dziesięcioosobowym zespole ds. sytuacji kobiet w małych miasteczkach i wsiach, powołanym jeszcze przez prof. Małgorzatę Fuszarę. REŻYSERKA FILMU DOKUMENTALNEGO „PGR OBRAZY”.

9 marca (sobota), godz. 15.30
"Po co nam takie her-storie. Rozmowy przy książce". Spotkanie wokół autobiografii Michelle Obamy "Becoming. Moja historia".

Michelle Obama opisuje doświadczenia, które ją ukształtowały – od dzieciństwa w południowym Chicago, przez lata godzenia macierzyństwa z karierą, aż do czasu spędzonego w najsłynniejszym domu świata. Z niebywałą szczerością, odwagą i humorem odkrywa kulisy swojego życia rodzinnego. Opisuje, jak Obamowie znaleźli się w centrum zainteresowania światowych mediów i jak wyglądało ich życie w Białym Domu przez osiem kluczowych lat, kiedy poznawała Amerykę, a Ameryka poznawała ją. To zaskakująco intymny rozrachunek z życiem kobiety wrażliwej i stanowczej, która konsekwentnie odmawiała spełniania oczekiwań innych i której historia zachęca, by pójść w jej ślady.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

Gala Plebiscytu Sportowiec Roku woj. śląskiego