Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klub Rumcajs reaktywowany

Piotr Piesik
Włodzimierz Konarski na tle tradycyjnych filmowych projektorów
Włodzimierz Konarski na tle tradycyjnych filmowych projektorów Piotr Piesik
Dyskusyjny Klub Filmowy Rumcajs, jeden z najstarszych takich klubów w Polsce, wznawia swą działalność po dwuletniej przerwie.

i to w tym samym miejscu, gdzie organizowano projekcje do marca 2007 roku - w Akademickim Centrum Kultury Politechnik. Najbliższy seans już w poniedziałek. Wyświetlony zostanie prawdziwy filmowy hit Lektor z Kate Winslet w roli głównej.

- Nareszcie! Przecież takie kluby, podobnie jak Ośrodek Kultury Filmowej, to chyba jedyne miejsce, gdzie można obejrzeć dzieła, które nie mają szans wejść na ekrany multipleksów. Podobnie jak stare filmy, już nigdzie nie wyświetlane - ocenia częstochowianka Marzena Krzemińska. - Pewnie trzeba do takich klubów dopłacać, ale na pewno można gdzieś znaleźć pieniądze na taką dotację.

Obszernie opisywaliśmy na naszych łamach heroiczne boje działaczy DKF o jego uratowanie, kiedy władze Politechniki, kierując się bezlitosnym rachunkiem ekonomicznym, postanowiły zawiesić projekcje. Okazało się wtedy, że DKF ma często problemy z uregulowaniem należności za wynajem sali od Akademickiego Centrum Kultury, zwrócił się też do władz uczelni o sfinansowanie modernizacji wiekowych, tradycyjnych projektorów. Bowiem mimo rosnącej konkurencji ze strony telewizyjnych platform cyfrowych, płyt DVD, internetu i multipleksów do klubu systematycznie przychodziło około 100 osób, ceniących właśnie oglądanie filmów z klasycznej kopii na celuloidowej taśmie.

Zarówno prezes Rumcajsa Włodzimierz Konarski jak i szef ACK Politechnik Janusz Majkusiak deklarowali dobrą wolę i chęć porozumienia, lecz uczelnia wynajęła salę w tych samych terminach, kiedy wyświetlano filmy i nie było już o czym rozmawiać. Wstrzymano sprzedaż klubowych karnetów i wyglądało na to, że los DKF jest przesądzony.

Tymczasem zmieniły się władze Politechniki oraz szefostwo Akademickiego Centrum Kultury i Sportu. Nowy dyrektor ACK Andrzej Auguściak okazał się notabene byłym członkiem Rumcajsa. Stosowną zgodę na reaktywowanie klubu wydał też Senat Politechniki.
- Bardzo liczymy na pojawienie się nie tylko dawnych kinomanów, skupionych wokół klubu Rumcajs, ale i nowych osób, wśród których znaleźliby się chętni do organizacji kolejnych projekcji - mówi Małgorzata Majer, odpowiadająca w centrum Politechnik za kulturę. - Nasze tradycyjne projektory nadal będzie obsługiwać Tadeusz Stępniak, natomiast seanse przygotowują Włodzimierz Konarski i Janusz Kołodziejski, który pozostanie prelegentem. Obaj mówią, że pomogą ze wszystkich sił, lecz chcieliby znaleźć następców. Mamy sporo deklaracji pomocy ze strony studentów i pracowników uczelni, ale mile widziany będzie każdy, kto interesuje się sztuką filmową.

DKF nie jest samodzielną instytucją, działać będzie formalnie w ramach Akademickiego Centrum Kultury i Sportu. Chodzi jednak o rzeszę społeczników, którzy podejmą się pracy organizacyjnej i programowej.

DKF wiekowy

Dyskusyjny Klub Filmowy Rumcajs należy do najstarszych takich instytucji w kraju. Pierwsza projekcja filmu pod egidą tego DKF odbyła się w grudniu 1955 roku, formalne zarejestrowanie w II kwartale roku następnego.

W rejestrach Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych częstochowska placówka figuruje jako trzecia spośród wszystkich, które czynnie pracowały. Filmy wyświetlano w sali widowiskowej klubu Politechnik od samego początku oddania jej do użytku w roku 1973. Tradycyjnym dniem organizowania seansów były poniedziałki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!