MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kluby fitness i siłownie na Śląsku szykują się do otwarcia. Będą nowe zasady - limity osób i przerwy na dezynfekcję. Wzrosną ceny karnetów?

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Kluby fitness i siłownie będą mogły wznowić działalność 6 czerwca. Dobra wiadomość jest taka, że większość menedżerów sieci działających na Śląsku utrzymuje, że zdąży otworzyć obiekty na czas.
Kluby fitness i siłownie będą mogły wznowić działalność 6 czerwca. Dobra wiadomość jest taka, że większość menedżerów sieci działających na Śląsku utrzymuje, że zdąży otworzyć obiekty na czas. pixabay
Limity osób na zajęciach w grupach i siłowniach, rozstawione na nowo urządzenia do ćwiczeń, przerwy techniczne na potrzeby dezynfekcji. Tak w największym skrócie będą wkrótce działały kluby fitness i siłownie. Placówki, przypomnijmy, po blisko trzymiesięcznej przerwie wznowią pracę 6 czerwca. Właściciele obiektów na Śląsku robią co w ich mocy, aby uruchomić je na czas. Część przygotowania do reaktywacji rozpoczęła na długo przed ogłoszeniem IV etapu odmrażania gospodarki. Kiedy rozpoczną się zajęcia, jakie będą obowiązywały zasady na siłowniach i czy wzrosną ceny karnetów?

Amatorzy sportu muszą jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Kluby fitness i siłownie będą mogły wznowić pracę dopiero 6 czerwca. Dobra wiadomość jest taka, że większość menedżerów sieci działających na Śląsku utrzymuje, że zdąży otworzyć obiekty na czas.

– Podjęliśmy decyzję o otwarciu wszystkich naszych lokalizacji. Dwie z nich – Zabrze Arena i Katowice Roździeńskiego – nadal będą czynne całodobowo. Pozostałe kluby będą otarte w godzinach 6-23 od poniedziałku do piątku i 8-22 w weekendy – zapowiada Agnieszka Świerkosz, dyrektor operacyjny sieci Smart Gym, która ma cztery kluby w Katowicach, dwa w Gliwicach i po jednym w Zabrzu i Rudzie Śląskiej. Wszystkie mają rozpocząć pracę już 6 czerwca.

Przygotowania do otwarcia sieć rozpoczęła odpowiednio wcześniej, jeszcze zanim rząd ogłosił odmrożenie siłowni i klubów fitness.

– Wszystkie pomieszczenia i sprzęt we wszystkich naszych punktach zostały zdezynfekowane, dodatkowo lokale przeszły ozonowanie, dla bezpieczeństwa pracowników i klubowiczów zamontowaliśmy pleksy. Pracownicy zostali wyposażeni w przyłbice, rękawiczki i żele do dezynfekcji dłoni – zapewnia Świerkosz.

Informacje o zasadach sanitarnych oraz liczbie osób, jaka może przebywać odtąd w poszczególnych obiektach Smart Gym, klienci znajdą na wejściu. Rząd obwarował bowiem reaktywację klubów i siłowni wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

Musisz to wiedzieć

Siłownie i kluby fitness. Nowe zasady

W myśl nowych przepisów m.in. w siłowniach będzie obowiązywał limit osób - 1 klient na 10 metrów kwadratowych. Ćwiczący mają utrzymywać dystans społeczny, a odległość między klientami i pracownikami obiektów powinna wynosić przynajmniej 2 metry. Na podłogach mają pojawić się strefy zapewniające zachowanie odpowiednich odległości między ćwiczącymi.

– Przygotowujemy strefy ćwiczeń do otwarcia – maszyny będą działać tak, by zapewnić odległość 2 metrów między ćwiczącymi, a na salach do zajęć grupowych wprowadzimy limit osób ze względu na wytyczne jeden ćwiczący na 10m2 – opowiada Tomasz Groń, dyrektor zarządzający Benefit Systems Oddział Fitness, odpowiedzialnego m.in. za sieci Fabryka Formy i Fitness Academy. Obie mają swoje punkty w Katowicach – pierwsza w Galerii Libero, a druga – w Centrum Handlowym 3 Stawy oraz przy ul. Uniwersyteckiej. – Nie ukrywamy, że pierwsze tygodnie po odmrożeniu będą niezwykle istotne i to na podstawie tych doświadczeń będziemy aktualizować naszą ofertę – zaznacza Groń.

Opublikowane 29 maja rozporządzenie znosi obowiązek noszenia maseczki przez trenerów oraz osób uprawiających sport, więc ćwiczyć będzie można bez nich. Będzie można korzystać z szafek, lecz w opcji dezynfekcji przed i po skorzystaniu z niej, zabronione zostały natomiast suszarki nadmuchowe w szatniach. Z dobrych wiadomości – działać będą łazienki i będzie można wziąć prysznic po ćwiczeniach. – Co do kwestii związanych z bezpieczeństwem wprowadziliśmy w klubach pełną informację, użytkownicy będą mieli stały dostęp do informacji dotyczących odległości, zasad sanitarnych czy korzystania ze sprzętu – niejako poprowadzimy za rękę powracających do klubów Polaków – zapewnia Tomasz Groń.

Zobacz i zapamiętaj

Przerwy między zajęciami i treningi na zewnątrz

W klubach Smart Gym od samego początku zostaną uruchomione wszystkie strefy, wraz ze strefą relaksu i saunami. Klubowicze zobowiązani będą do dezynfekowania rąk podczas wejścia i wyjścia z klubu, jak również przy wyjściu z toalet i przy każdej strefie.

– W punktach rozstawione będą środki do dezynfekcji aby klubowicze mieli do nich swobodny dostęp i mogli ich używać przed skorzystaniem z danego sprzętu jak również po skorzystaniu – zapewnia Agnieszka Świerkosz.

Zajęcia w salach fitness nadal będą się odbywały, zmniejszy się jedynie ich częstotliwość, w związku z obowiązkową przerwą na dezynfekcję pomiędzy zajęciami, a limit osób w grupie zostanie dostosowany do wytycznych (wspomniany jeden ćwiczący na 10 mkw.). Dlatego sieć Smart Gym planuje także część z nich przenieść na zewnątrz w dedykowanym do tego specjalnie namiocie przy jednym z katowickich klubów. Trenerzy będą prowadzili zajęcia także na pobliskich orlikach.

Karnety na siłownie. Szykują się podwyżki?

Tomasz Groń nie zdradza na razie czy wzrosną ceny karnetów w klubach zarządzanych przez Benefit Systems Oddział Fitness. – Zobaczymy, jak będą wyglądać pierwsze dni, a być może tygodnie, na bieżąco planujemy dostosowywać się do potrzeb ćwiczących, również w zakresie godzin działania czy oferty – zaznacza.

Sieć Smart Gym nie przewiduje podniesienia cen karnetów, a wręcz powróci z nową promocją summer sale – 39 zł za miesiąc przez trzy miesiące dla stałych i nowych klientów.

Do otwarcia wszystkich swoich punktów na Śląsku szykuje się również sieć klubów Calypso Fitness. Równo 6 czerwca planuje wystartować także Altus Fitness Get Fit. Klub na swoim profilu na Facebooku przypomina swoim klientom, że "nie przepadają Wam opłacone karnety(...), a wypracowane upusty w ramach programu lojalnościowego 149 - 99 zostają".

To jest zabawne

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni