Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobieca strona piłki: akcje charytatywne piłkarzy, Polki, które pokochali Rosjanie i zupa ramen

Paulina Musialska, Tomasz Szymczyk, Bartosz Wojsa
Fundacja Ludzki Gest Jakuba Błszczykowskiego organizuje co roku turnieje charytatywne w Częstochowie
Fundacja Ludzki Gest Jakuba Błszczykowskiego organizuje co roku turnieje charytatywne w Częstochowie Piotr Ciastek
Popularność piłki nożnej wiąże się z ogromnym wpływem na rzeczywistość. Wielu zawodników wykorzystuje swoją pozycję, aby angażować się w akcje charytatywne, głównie dla najmłodszych.

Wielu najlepszych piłkarzy świata doskonale wie, czym jest bieda oraz trudne dzieciństwo. Swoją pozycję budowali ciężką pracą. Udało im się osiągnąć sukces, a teraz sami pomagają przezwyciężyć najmłodszym złą passę. Wykorzystują także swoją popularność do promowania ważnych akcji charytatywnych oraz społecznych.

Wśród reprezentantów Polski prym w zaangażowaniu w tego typu akcje wiedzie Jakub Błaszczykowski. To właśnie z jego inicjatywy powstała Fundacja Ludzki Gest, która swoją pomoc kieruje do osób do 21. roku życia. Dopłaty do operacji, zakupu leków, sprzętu rehabilitacyjnego lub środków higienicznych - to tylko część zakresu działalności fundacji.

Organizowany jest także bezpłatny turniej Letni Kuba Cup. W tym roku wezmą w nim udział młodzi piłkarze urodzeni w latach 2005-2007. Robert Lewandowski jest natomiast Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF. Został nim w 2014 roku i od tego momentu angażował się m.in. w akcję „Głos Dzieci” w Jordanii. Wspierał także działalność UNICEF w Nepalu.

W akcje charytatywne chętnie angażuje się także gwiazdor reprezentacji Portugalii, czyli Cristiano Ronaldo. W 2015 roku powędrował do niego nawet tytuł „Najbardziej dobroczynnego sportowca świata”.

Portugalczyk chętnie przeznacza pieniądze z premii za wygrane turnieje na fundacje oraz organizacje wspierające potrzebujących. Sfinansował operację mózgu 10-letniego kibica Realu Madryt. Piłkarz jest światowym ambasadorem dla takich spraw jak problem głodu i otyłości.

Portugalczykowi rośnie jednak spora konkurencja. Swoją hojnością wyróżnia się Neymar Junior. Brazylijczyk ufundował Instituto Projeto. To centrum sportowo-edukacyjne w rodzinnej miejscowości Neymara. Oferuje m.in. zajęcia z siatkówki, pływania, czytania, języków oraz muzyki.

Projekt obejmuje swoim zasięgiem około 2400 uczniów w wieku od 7 do 14 lat. Instituto Projeto w Praia Grande ma na celu pomaganie zwykłym dzieciom. Ma także pokazać, że dzięki sportowi i edukacji mają szansę na lepsze życie.

Polki, które Rosjanie pokochali i kochają

Film „Ironia losu” Eldara Riazanowa z 1975 roku do tej pory rosyjska telewizja pokazuje co roku w okolicach sylwestra. Cała historia to pewnego rodzaju satyra z radzieckiego budownictwa mieszkaniowego. Takie same obskurne bloki, przy których nasze blokowiska mają wiele uroku, spotkać można bowiem od Kłajpedy po Władywostok.

Koledzy robią Żeni kawał i pijanego wsadzają go do samolotu lecącego z Moskwy do Leningradu. W mieście nad Newą idzie do takiego samego bloku i pod taki sam adres jak u siebie w Moskwie. W mieszkaniu zastaje Nadię i... dalszego ciągu można się już domyślić.

Rolę Nadii zagrała Barbara Brylska, która dzięki tej roli do dzisiaj jest bardzo popularna w krajach byłego ZSRR. Aktorka znana też z „Faraona” czy „Pana Woło-dyjowskiego” do dzisiaj gra w rosyjskich filmach. W 2014 roku w wywiadzie dla ukraińskich mediów skrytykowała aneksję Krymu.

Brylska to niejedyna kobieta, która kojarzy się Rosjanom z Polską. Bo czymże byłaby rosyjska muzyka rozrywkowa, gdyby nie Edyta Piecha. Piosenkarka urodziła się w 1937 roku we Francji, dokąd jej rodzice udali się na emigrację zarobkową podobnie jak rodziny Violetty Villas czy Edwarda Gierka. Po wojnie, z matką i ojczymem Piecha wróciła do kraju i zamieszkała w Boguszowie-Gorcach koło Wałbrzycha. Po maturze wyjechała na studia do Leningradu, gdzie została solistką zespołu Drużba, a potem jedną z najpopularniejszych radzieckich piosenkarek. Jej znakiem rozpoznawczym stała się piosenka „Nasz sasied”, śpiewana potem również po polsku przez Irenę Santor.

Mówiąc o polsko-rosyjskich związkach muzycznych, nie można zapomnieć również o Annie German. Urodzona w Uzbekistanie nieżyjąca już piosenkarka, która do Polski przyjechała po wojnie z matką (żoną polskiego żołnierza) i babką, oprócz polskich piosenek wylansowała również wiele przebojów po rosyjsku. Jej postać kilka lat temu przypomniał rosyjski serial z Joanną Moro w roli głównej. Ojciec Anny German, Eugen, rozstrzelany w 1938 roku przez NKWD, urodził się w Łodzi.

Popularnością na Wschodzie cieszy się też Maryla Rodowicz, której przeboje z lat 70. XX wieku są tam popularne do dzisiaj.

Japońska zupa rāmen, bo dziś gra Japonia

Rāmen przywędrował do Japonii z Chin, ale szybko przekształcił się w tradycyjną japońską zupę. To rāmen był pierwowzorem do stworzenia tzw. zupek błyskawicznych, którymi zajadamy się też w Polsce.

Jak go przyrządzić? To proste. Rāmen przypomina trochę polski rosół, choć ma wiele odmian. Jedna z najpopularniejszych to shio-rāmen. Potrzebujemy: ćwierć kg mięsa z kurczaka i ok. 100 g wieprzowiny, do tego makaron (może być z zupek błyskawicznych), grzyby, mięso mielone drobiowe, kapusta pekińska, przyprawy: sól, pieprz.

Przygotowanie: ugotować mięso z kurczaka i wieprzowinę. Po zagotowaniu zebrać tłuszcz, później do mięsa mielonego dodać cebulę i czosnek, uformować klop-sy i usmażyć na patelni. Ugotowaną wołowinę pokroić w paski. Do miski nałożyć makaron, grzyby, klopsy i wołowinę. Dodać warzywa, całość zalać gorącym rosołem.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn Sportowy24 MUNDIAL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!