Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobieta i życie z Kamillą Baar w Teatrze Małym w Tychach. Inauguracja nowego sezonu 2022/2023

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Scena z przedstawienia "Kobieta i życie"
Scena z przedstawienia "Kobieta i życie" Kamil Ozimek/Teatr Mały
Kobieta i życie - to spektakl Teatru WARSawy z Kamillą Baar, którym Teatr Mały w Tychach rozpoczyna 17 września 2022 nowy sezon kulturalny 2022/2023, a w nim sporo o relacjach kobieta-mężczyzna. Opowiadać będą o nich m.in. spektakle Tyskich Spotkań Teatralnych, które planowane są na listopad.

- W tym sezonie kulturalnym finiszujemy z relacją kobieta-mężczyzna - mówi Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego w Tychach, który w 2019 roku objął ster tego teatru z pomysłem na tematyczne ujęcie poszczególnych sezonów. Pierwszy miał dotyczyć relacji aktor-widz, drugi - Bóg-człowiek, trzeci - kobieta-mężczyzna, czwarty - rodzice-dziecko. Pandemia zburzyła te plany, wymusiła przesunięcia i doprowadziła do realizacji założeń nie w ramach sezonu, ale roku kalendarzowego. I jesienią 2022 r. kończona jest wspomniana tematyka relacji kobieta-mężczyzna.

W ten nurt wpisuje się wybrany na inaugurację sezonu 2022/2023 spektakl pt. "Kobieta i życie" w oparciu o tekst Maliny Prześlugi.

- Sztuka ta diagnozuje sytuację kobiety w Polsce, pokazuje mechanizmy, jakich doświadcza od zawsze. W centrum jest kobieta, ale i mężczyzna. Widzimy m.in. stereotypy czy presję grupy w różnych kontekstach: dojrzewania, seksualności, inicjacji... Kamilla Baar w filmiku zapowiadającym ten spektakl mówi o tym, że jest to przedstawienie dla każdej kobiety. Ja mam zamiar nagrać swój własny, w którym powiedziałbym, że jest to spektakl dla każdego mężczyzny, by lepiej zrozumiał kobietę, ale i samego siebie - mówi dyrektor Paweł Drzewiecki, dodając, że zauważa problem, jaki mają w dzisiejszym świecie mężczyźni ze zdefiniowaniem siebie. Wychodzi na to, że kobiety potrafią o siebie zawalczyć na tym gruncie, mężczyźni - nie.

Na scenie zobaczymy cztery aktorki: Kamilla Baar, Klaudia Janas i Jowita Kropiwnicka oraz Pola Dębkowska/Marlena Jonas (ta jedna rola ma podwójną obsadę).

- Genialna jest scena z macierzyństwem, którą zagra Kamilla Baar jako mająca doświadczenie w tym zakresie[/i] - mówi dyrektor.

"Kobieta i życie" zaplanowana jest na godz. 18 w sobotę, 17 września.

Po spektaklu – odbędzie się rozmowa z aktorkami na temat kobiecości i męskości, który zdominuje tegoroczne Tyskie Spotkania Teatralne w listopadzie. Po tej rozmowie publiczność usłyszy tytuły spektakli mistrzowskich tego festiwalu i od tego momentu ruszy sprzedaż biletów.

Publiczność, która weźmie udział w inauguracji sezonu kulturalnego 2022/2023 zobaczy nowy wystrój Teatru Małego w Tychach. W Na ścianach, w miejscu zdjęć ze "Ślubów panieńskich" i "Handlu sztuką": pojawią się fotografie przedstawiające przygotowania do spektaklu "Ballady i dźwięki" planowanego na 30 września o godz. 12 i 18.

- Na realizację tego spektaklu dostaliśmy grant z ministerstwa. Reżyserią zajął się Adam Wojtyszko, etatowy reżyser Teatru Polskiego Radia. Pokażemy, jak kiedyś, w czasach bez bazy dźwięków w pamięci komputerów, tworzyło się tło dźwiękowe dla słuchowisk. Wrócimy do czasów, gdy pod mikrofon podkładało się akwarium z wodą, po stole biegały łapki zwierzęce, a zwoje taśmy magnetofonowej imitowały odgłosy liści, traw, łanów zbóż... Wybraliśmy pięć ballad, jak np. "Dudarz czy "Świteź", dających największe pole do udźwiękowienia - opowiada dyrektor Paweł Drzewiecki, który nie przestaje zaskakiwać pomysłami repertuarowymi.

Na początku tego sezonu kulturalnego czeka nas pożegnanie ze spektaklem "Kto nas odwiedzi" w znakomitej interpretacji Jana Peszka i Jadwigi Cieślak-Jankowskiej. Stanie się to 6 października o godz. 18. Jest to jedna z produkcji Teatru Małego w Tychach.

Produkcją Teatru Małego w Tychach jest także spektakl dla najmłodszych"Dzieci z Bullerbyn", ze wszech miar godny polecenia. Sprawdziliśmy: podoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym, a zatem idealny na rodzinne oglądanie. Najbliższe przedstawienie - 15 października o godz. 16.

W ramach rezydencji ukraińskiej pod patronatem Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego powstał spektakl pt. "5:00 UA" w reżyserii Ukrainki i z udziałem ukraińskich aktorek.

- Po ukraińsku, z napisami polskimi, mówi o sytuacji kobiet, które zastała wojna - powiedział dyrektor Paweł Drzewiecki.

Do zobaczenia 22 października o godz. 18 w cyklu "Scena konesera", w którym - jak podkreśla dyrektor Teatru Małego w Tychach - nie muszą być tylko produkcje najlepszych teatrów z najwybitniejszymi aktorami, ale także takie przedstawienia tworzone przez artystów innych kultur.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera