Kobieta stanęła na czele Stowarzyszenia Ślązaków SONŚ

  Kobieta stanęła na czele Stowarzyszenia Ślązaków SONŚ

  PS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  KTO JEST KIM W STOWARZYSZENIU OSÓB NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJPiotr Długosz - skarbnik SONŚ. Współzałożyciel pierwszego koła RAŚ w Opolu w roku 2002. Założył
  1/4
  przejdź do galerii

  KTO JEST KIM W STOWARZYSZENIU OSÓB NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJ

  Piotr Długosz - skarbnik SONŚ. Współzałożyciel pierwszego koła RAŚ w Opolu w roku 2002. Założył je m.in. z Tomaszem Mazurem, Henrykiem Włoką i bratem Tomaszem Długoszem.

  Jest absolwentem filologii germańskiej na Uniwersytecie Opolskim. Tematem jego pracy magisterskiej były Dążenia autonomiczne na Górnym Śląsku po I wojnie światowej.

  Swoje życie związał z regionem, pracując najpierw jako nauczyciel języka niemieckiego w Szkole Podstawowej w Węgrach, następnie w Polsko-Niemieckiej Bibliotece Caritas im. J. Eichendorffa w Opolu. Obecnie jest pracownikiem prywatnej firmy w Opolu.

  W 2004 roku założył stowarzyszenie MŁODZIEŻ GÓRNOŚLĄSKA, które zajmuje się promocją regionu w jego historycznych granicach, organizując m.in. Górnośląskie Dni Dziedzictwa. W ramach działań młodzieżowych organizuje wycieczki przybliżające młodzieży historię Śląska, koncerty oraz różnego rodzaju kursy.

  Jest członkiem Ruchu Autonomii Śląska. ©ARC

  Justyna Nikodem została przewodniczącą Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. We wtorek odbyło się I Walne Zebranie Członków SONŚ, podczas którego wybrane zostały władze. Zobaczcie kto kim jest w SONŚ.
  We wtorek odbyło się I Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

  Przewodniczącą została Justyna Nikodem, znana m.in. z tego, że w 2004 r. została Młodzieżową Ślązaczką Roku w konkursie Po naszymu, czyli o śląsku. Wiceprzewodniczącym został Wojciech Glensk, bratanek prof. Joachima Glenska, słynnego prasoznawcy z Uniwersytetu Opolskiego. Skarbnikiem został Piotr Długosz. Zarówno Długosz jak i Glensk będą również odpowiadali za kontakty z mediami. Najważniejsze osoby w zarządzie SONŚ są równocześnie członkami Ruchu Autonomii Śląska. Roman Knopp i Stefan Zdzuj zostali członkami zarządu.

  Zobacz, kto stoi za oficjalnymi władzami Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej

  Jednym z punktów było ustalenie rocznej składki członków stowarzyszenia w wysokości 12 zł. Składki nie muszą jednak płacić osoby do 18 roku życia.

  Jednocześnie nowy zarząd został zobligowany do przedstawienia nowego projektu statutu stowarzyszenia, który wprowadzi m.in. możliwość tworzenia struktur terenowych oraz ubiegania się o status organizacji pożytku publicznego.

  Założyciele SONŚ na pierwszym zebraniu zaapelowali także do różnych środowisk społecznych o rzeczową debatę na temat rozwoju tożsamości na Śląsku.

  Prokurator zaskarżył rejestrację SONŚ - Czytaj uzasadnienie

  "W ostatnich dniach głośno zrobiło się o rejestracji naszego stowarzyszenia. Wielu polityków przypisuje nam niecne cele najczęściej bez zapoznania się z uzasadnieniem naszego wniosku rejestracyjnego. Mimo wniosku prokuratury o ponowne rozpatrzenie sprawy przez opolskie sądy, jesteśmy nadal przekonani do swoich racji. Życzylibyśmy sobie jednak publicznej debaty z udziałem naukowców (np. prof. Maria Szmeja, dr Elżbieta Sekuła czy dr Danuta Berlińska), gdzie będziemy mogli w spokojnej i rzeczowej dyskusji przedstawić nasze argumenty. Odmowa prawa do rejestracji stowarzyszeniom chcących skupiać osoby deklarujące narodowość śląską nie ma dzisiaj podstaw prawnych i może jedynie pogłębiać żal sporej grupy mieszkańców Śląska z powodu braku woli do kompromisu ze strony państwa polskiego" - napisali członkowie SONŚ w oświadczeniu.

  CZYTAJ WIĘCEJ W TYM TEMACIE:
  PROF. MARTYSZ: CZY SĄD UZNAŁ NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ? MOŻNA TAK POWIEDZIEĆ
  ZOBACZ STATUT I DEKLARACJĘ CZŁONKOWSKĄ SONŚ
  STOWARZYSZENIE ŚLĄZAKÓW, CZYLI KTO ZOBACZ, KIM SĄ CZŁONKOWIE
  JERZY GORZELIK WSTĄPI DO STOWARZYSZENIA OSÓB NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJ
  POSEŁ MAREK PLURA WSTĘPUJE DO STOWARZYSZENIA OSÓB NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJ
  KUTZ: SĄDOWE UZNANIE STOWARZYSZENIA TO SUKCES ŚLĄZAKÓW
  WÓDZ: REJESTRACJA STOWARZYSZENIA ZASŁUGĄ RAŚ
  ROCZNIOK: MOŻLIWE, ŻE ZLNŚ POŁĄCZY SIĘ Z SONS

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
  *NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Dramatyczny WYPADEK AUTOBUSÓW w Mysłowicach. IKARUS zawisł nad rzeką! [ZDJĘCIA]
  KATOWICE jednym z 7 CUDÓW świata? To nie żart. Zobacz o co chodzi

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo