Nie chodzi o hostessy, ani dziennikarki czy organizatorki, ale panelistki, moderatorki i prelegentki podczas EKG 2018 w Katowicach. " Kobiety odrzucają nasze zaproszenia" - mówią organizatorzy. Kongres gospodarczy ma męską twarz.

Pamiętacie? Rok temu kwestię obecności kobiet na Europejskim Kongresie Gospodarczym spektakularnie wprowadził jako temat pierwszoplanowy Robert Biedroń, prezydent Słupska, który odstąpił swoje miejsce w panelu Elżbiecie Radwan, burmistrz Wołomina. Zrobił się szum, rozgorzała dyskusja o tym, że panie reprezentowane są na kongresie bardzo słabo i co może być przyczyną. Organizatorzy zaś obiecali, że na jubileuszową, X edycję kongresu dołożą wszelkich starań, by pań było więcej. JAK BYŁO W ZESZŁYM ROKU I CO ORGANIZATORZY OBIECALI NA X EDYCJĘ KONGRESU? LINK

I co? W maju 2018 podczas X edycji EKG w Katowicach ponownie pod dyskusję poddawana jest kwestia nadreprezentacji mężczyzn w zarządach firm i instytucji, co roku rzutująca na skład dyskutantów kongresowych paneli. Liczba: wśród 900 panelistów kobiet jest zaledwie 175. Ale organizatorzy zapewniają, że starali się, i to mocno, by w panelach były panie. Ale to one najczęściej odmawiały.

- Jako organizatorzy największej imprezy biznesowej w Europie Centralnej, mamy oczywiście świadomość ogromnej wagi tego zjawiska. Dobierając grono prelegentów tegorocznego Kongresu, dołożyliśmy wszelkich starań, aby w możliwie najbardziej równym stopniu reprezentowało ono obie płcie - czytamy w oficjalnym oświadczeniu PTWP w tej sprawie.

Oto kilka przykładów, jak kobiety były reprezentowane na EKG 2018 w Katowicach. Jedyny stuprocentowo żeński panel to ten "Kobiety w biznesie", prowadzonym przez Zuzannę Ziomecką. Wszystkie panelistki to były panie, cała widownia - też była żeńska.

TU PRZECZYTACIE RELACJĘ Z TEJ DEBATY. LINK Świetnie poprowadziła panel o Centralnym Porcie Komunikacyjnym Agnieszka Gajewska z PwC. Wśród panelistów w debacie o cyfryzacji w świecie mediów była Magdalena Chudzikiewicz z Polska Press. Błyskotliwie dyskutowały trzy panie: z firmy Skanska Ewelina Kałużna, Joanna Wojnarowska Baker McKenzie i firmy EPP - Sylwia Piechnik. W sumie zaś panelistów było tu czterech, a więc tylko jeden mężczyzna. Na debacie o szczycie klimatycznym pani nie było ani jednej, na debacie "Technologie, które zmienią świat" było po równo, trzy panie i trzech panów. Cztery panelistki były na debacie o migracjach i demografii, który moderowała Katarzyna Domagała z PTWP (organizatora kongresu gospodarczego). Z PTWP była też moderatorka dyskusji o wpływie turystyki na rozwój regionów, Agnieszka Widera-Cichoń.

Oświadczenie PTWP, organizatora EEC 2018, w sprawie obecności kobiet na kongresie

- W odpowiedzi na nasze starania, swój udział w charakterze prelegentek jubileuszowej edycji Kongresu zadeklarowało 175 kobiet. W sesjach biorą udział prelegenci i prelegentki wydelegowani przez zapraszane do udziału w wydarzeniu firmy czy instytucje – na te decyzje nie mamy wpływu, choć, jak podkreślamy, każdorazowo aktywnie o obecność kobiet w panelach zabiegamy, w tym roku ze szczególną atencją - czytamy dalej w oświadczeniu.

- Jednocześnie chcielibyśmy przypomnieć, iż nie jest prawdą, że Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach ma wyłącznie męską twarz. O jego sukcesie w nie mniejszym stopniu decydują m.in. kobiety zaangażowane w organizację tego przedsięwzięcia, panelistki i prelegentki, redaktorki mediów regionalnych i ogólnopolskich relacjonujące wydarzenie, twórczynie start-upów, które dzielą się swoimi pomysłami podczas European Start-up Days, studentki zaangażowane w projekt EEC-Liderzy Przyszłości, laureatki towarzyszących Kongresowi konkursów oraz tysiące pań, które odwiedzają Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek przez trzy majowe, dedykowane Kongresowi, dni.

EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY: DEBATY, ZDJĘCIA WIDEO. WSZYSTKO W JEDNYM MIEJSCU

W Europejskim Kongresie Gospodarczym znajdują swoje odbicie, jak w soczewce, problemy natury obiektywnej, wśród nich właśnie nadreprezentacja mężczyzn w zarządach firm i instytucji. Zmiany w tym zakresie muszą się dokonać nie tyle na kongresowej scenie, ale przede wszystkim na poziomie rozwiązań strukturalnych i zarządów samych zapraszanych do udziału w tym wydarzeniu firm, instytucji i samorządów. Kongres może być tylko przyczynkiem do dyskusji o tym ważnym społecznym problemie, mam nadzieję, że z korzyścią dla prowadzonej przez nas co roku debaty, ale przede wszystkim dla samych uczestniczek życia politycznego i gospodarczego w Polsce.