Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety na EKG 2019. Prelegentki, moderatorki, dziennikarki. Jak reprezentowane są panie na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Czy kongres gospodarczy znów będzie zdominowany przez panów? Wśród panelistów i moderatorów w tym roku też więcej jest panów. Ale na EKG 2019 będzie o 49 prelegentek niż rok wcześniej. Kobiet na kongresie jest tyle, ile w samorządzie czy gospodarce.

Ta dyskusja zaczęła się w roku 2017 spektakularnym gestem Roberta Biedronia, wówczas prezydenta Słupska, który oddał swoje miejsce w panelu o samorządzie i jego przyszłości Elżbiecie Radwan, burmistrzowi Wołomina. W sieci zaroiło się od pochwał dla gestu, a także dyskusji o tym, jak reprezentowane są kobiety na kongresie. Po chwili dopiero nadeszła refleksja, dlaczego tak się dzieje. Bo nie jest tak, że kobiet do debat się nie zaprasza celowo albo że panowie chytrze przejmują ich miejsca. Rzecz jest bardziej skomplikowana. Dyskusja ta przeniosła się na kolejną edycję kongresu gospodarczego - w 2018 roku. A jak jest w tym roku? Panelistek jest prawie o 100 więcej niż dwa lata temu i o 49 więcej niż rok temu. Ale 11. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach ponownie towarzyszy dyskusja poświęcona kwestii reprezentacji kobiet w panelach i debatach tematycznych.

Przypomnijmy. W poprzednich latach było tak:

  • Rok 2017 - 125 pań na 831 panelistów. Kobiet-moderatorek - 28 na 120 moderatorów w sumie.
  • Rok 2018: wśród 900 panelistów kobiet było 175.
  • Rok 2019: 224 prelegentki, 21 proc. wszystkich panelistów

Jak zapewniają przedstawiciele PTWP, organizatora EKG 2019, ich ambicją już od pierwszej edycji imprezy jest, by skład dyskutantów kongresowych paneli był dobierany w oparciu o merytorykę, tak aby głos w debatach zabierały osoby będące ekspertami, praktykami, specjalistami w poszczególnych branżach.
- Zapewniamy, że selekcjonując grono prelegentów tegorocznego kongresu, dołożyliśmy wszelkich starań, aby w możliwie najbardziej równym stopniu reprezentowane były obie płcie - mówią.
Oświadczenie w tej sprawie nadesłała nam kobieta - Marta Stach, jak co roku nieoceniona i profesjonalna rzeczniczka kongresu gospodarczego.

Nie przegapcie

- Obserwujemy, że wciąż są branże, w których o kobiecy głos bardzo trudno (np. górnictwo), ale są też takie, w których sytuacja wygląda wręcz odwrotnie. W zależności od specyfiki debaty i sektora, reprezentacja mężczyzn i kobiet przechyla się w jedną lub drugą stronę - cytuje opinię PTWP Marta Stach. - W odpowiedzi na nasze starania, swój udział w charakterze prelegentek XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach zadeklarowały 224 kobiety (to o 49 kobiet więcej niż w 2018 roku), co stanowi 21 proc. spośród wszystkich prelegentów Kongresu.

Marta Stach, rzeczniczka EKG

Kobiety na EKG 2018 w Katowicach. Jest ich mało. Na 900 prel...

No dobrze, a zatem jak to się dzieje, że choć w przestrzeni publicznej od kilku lat toczy się dyskusja, że kobiet na podobnych wydarzeniach jest zbyt mało, organizator zapewnia, żeby na kongresie reprezentowane były obie płcie, panowie paneliści wciąż stanowią tak miażdżącą większość?
JPTWP przypomina specyfikę organizacji kongresu: w sesjach tematycznych biorą udział prelegenci i prelegentki wydelegowani przez zapraszane do udziału w Kongresie firmy czy instytucje. I na te decyzje PTWP nie ma wpływu. – Pragniemy jednak podkreślić, że każdorazowo aktywnie zabiegamy o obecność kobiet w panelach, od kilku już lat – ze szczególną atencją - zapewniają przedstawiciele PTWP.

Rzecz w tym, że w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach znajduje swoje odbicie, jak w soczewce, sytuacja i obecność kobiet w gospodarce, biznesie, polityce i w samorządzie w ogóle. Jak podaje PTWP, średnio udział kobiet w zarządach firm (wg danych dot. WIG30, mWIG40, sWIG80) kształtuje się na poziomie około 14 proc. Tylko 12 proc. wójtów, burmistrzów, prezydentów polskich miast to kobiety.

- Chcemy o tym, rozmawiać i między innymi w tym celu jeden z paneli poświęcamy wyłącznie „kobietom w biznesie“ - zapewnia pani rzecznik. - Zmiany w zakresie reprezentacji kobiet muszą się dokonać nie tyle na kongresowej scenie, ale przede wszystkim na poziomie rozwiązań strukturalnych i zarządów samych zapraszanych do udziału w tym wydarzeniu firm, instytucji i samorządów. Europejski Kongres Gospodarczy może być przyczynkiem do dyskusji o tym ważnym społecznym problemie, mam nadzieję, że z korzyścią dla prowadzonej przez nas co roku debaty, ale przede wszystkim dla samych uczestniczek życia politycznego i gospodarczego w Polsce.

12 tysięcy uczestników Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2019. To będzie rekordowa edycja EEC

Jest też część kongresu, gdzie kobiet jest bardzo dużo. Niekoniecznie na scenach podczas paneli i debat. Kobiety są przecież zaangażowane w organizację całego przedsięwzięcia, redaktorki mediów regionalnych i ogólnopolskich relacjonujące wydarzenie w zeszłym roku stanowiły 30 proc. wszystkich dziennikarzy, na kongresie są twórczynie start-upów, które dzielą się swoimi pomysłami podczas European Start-up Days, studentki zaangażowane w projekt EEC-Liderzy Przyszłości, laureatki towarzyszących Kongresowi konkursów oraz tysiące pań, które odwiedzają Międzynarodowe Centrum Kongresowe podczas EKG.

Zobaczcie koniecznie

W PUNKT ODC. 6: Zagłębie Sosnowiec spadło z Ekstraklasy

Kopalnia Zofiówka rok po katastrofie. Zobaczcie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo