Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety piją alkohol w ciąży. Trują dzieci, a mówią, że kochają

Agata Pustułka
Jeden papierosek i lampeczka wina nie zaszkodzi? Otóż wręcz przeciwnie. Szkodzą bardzo!
Jeden papierosek i lampeczka wina nie zaszkodzi? Otóż wręcz przeciwnie. Szkodzą bardzo! 123rf
Piją alkohol w ciąży! palą papierosy w ciąży! To przerażające dane. Co dziesiąta przyszła mama z województwa śląskiego piła alkohol - tak wynika z analizy ankiet Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. 7 proc. ciężarnych pali papierosy, zaś 2,2 proc. zażywa środki nasenne i uspokajające.

CZYTAJ KONIECZNIE:
URLOP MACIERZYŃSKI 2013 NOWE ZASADY

- O ile ciężarne są świadome szkodliwego wpływu tytoniu, to niestety nie mają takiej wiedzy na temat alkoholu - mówi Grzegorz Hudzik, śląski wojewódzki inspektor sanitarny.

CZYTAJ KONIECZNIE:
URLOP MACIERZYŃSKI 2013: SEJM UCHWALIŁ USTAWĘ

Śląski sanepid poprosił o wypełnienie ankiet niemal 400 kobiet z 41 szpitali w regionie, co stanowi aż 13 proc. kobiet przebadanych w całym kraju. Próba jest reprezentatywna, podobnie niestety, jak wyniki ankiet. Śląski sanepid, by zmienić te tragiczne statystyki, zainaugurował właśnie akcję, której celem jest przeciwdziałanie tak fatalnym tendencjom. Projekt będzie realizowany do 2016 r. Wtedy ankiety zostaną powtórzone. W akcji liczy się współpraca z lekarzami, bo ponad połowa z nich nie informuje ciężarnych o skutkach picia alkoholu. Co gorsza, aż 1,4 proc. kobiet dowiadywało się w gabinecie lekarskim, że picie małych ilości alkoholu w ciąży jest dopuszczalne, a nawet zalecane.

Tymczasem dziecko rozwijające się w macicy ma jeszcze nie w pełni dojrzałą wątrobę i nie może szybko wyeliminować toksyn, dlatego jest dłużej narażone na ich działanie. Konsekwencje picia alkoholu przez ciężarne dla płodu zostały dobrze poznane.

- Do najpoważniejszych należą Zespół Alkoholowy Płodu, czyli FAS (Fetal Alcohol Syndrome) i jego mniej wyrazista odmiana FAE (Fetal Alcohol Effect). Charakteryzuje się on deformacjami twarzy, zaburzeniami wzrostu, trwałym uszkodzeniem mózgu oraz upośledzeniem umysłowym - wyjaśnia Teresa Satława z Pracowni Diagnozy i Terapii Zaburzeń Neurorozwojowych w Częstochowie.

Zespół FAS występuje z częstotliwością od 0,4 do 3 dzieci na 1000 żywo urodzonych. Znane są również inne defekty urodzeniowe związane z alkoholem (ARBD - Alcohol Related Birth Defects) oraz zaburzenia neuro- rozwojowe związane z alkoholem (ARND - Alcohol Related Neurodevelopmental Disorder). ARBD może ujawnić się pod postacią choroby serca, zaburzeń słuchu i wzroku oraz choroby nerek. Zaś do objawów ARND należą uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i zaburzenia psychiczne. Naukowcy udowodnili również wzrost ryzyka wystąpienia wnętrostwa u płodów płci męskiej, których matki spożywały etanol w ciąży. Alkohol zwiększa też ryzyko wewnątrzmacicznego obumarcia płodu.
- Widziałam dwuletnie dziecko z FAS, które ważyło osiem kilogramów i chodziło podtrzymywane przez opiekuna - dodaje Teresa Satława.

Sanepid chce dotrzeć do kobiet w wieku 15-49 lat, a więc w wieku prokreacyjnym. Główny nacisk kładziony jest na osoby najmłodsze. Niestety, wśród młodzieży obserwowane są coraz częściej bardzo szkodliwe dla zdrowia postawy.

Zresztą wśród młodych ludzi, zwłaszcza wśród dziewcząt, panuje moda na palenie papierosów. Tymczasem udowodniono, że nałóg tytoniowy u ciężarnych kobiet może doprowadzić do pojawienia się u dzieci chorób nowotworowych, w tym przede wszystkim białaczki.

- Niska waga urodzeniowa, nagła śmierć łóżeczkowa, pojawienie się wcześnie astmy oskrze- lowej, zapalenia ucha środkowego to także konsekwencje palenia papierosów - mówi dr Witold Piekorz z Poradni Antynikotynowej przy Szpitalu im. Leszczyńskiego w Katowicach.

Także karmiące, palące papierosy mamy dostarczają dzieciom mniej wartościowy pokarm.

- Nasze nastolatki są liderkami w Unii, jeśli chodzi o zażywanie środków przeciwbólowych - wyjaśnia Dariusz Pietrek, psychoterapeuta ze Śląskiego Centrum Profilaktyki w Chorzowie. - Młodzież nie ma sobie równych, jeśli chodzi o wykorzystywanie różnych dostępnych substancji jako dopalaczy i jako narkotyków. Służą temu m.in. gałka muszka- tołowa, a nawet włókna z banana, które po zasuszeniu po prostu palą jak papierosy - dodaje Dariusz Pietrek.

Jak informuje Grzegorz Hudzik, w czasie swojej akcji sanepid chce dotrzeć do 40 tysięcy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego.

Jak powstrzymać przyszłe matki od trucia swoich przyszłych dzieci? SKOMENTUJ



*Operacja przeszczepu twarzy: Poznaj pacjenta i autorów sukcesu [ZDJĘCIA + OPINIE + KOMENTARZE]
*MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
*Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
*Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!