Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety po mastektomii: Wygrywają z rakiem, chociaż chciały być niewidzialne

Agata Pustułka
Piękne włosy i paznokcie to też skuteczna broń na raka
Piękne włosy i paznokcie to też skuteczna broń na raka Mikołaj Suchan
Kobiety po mastektomii, zabiegu usunięcia piersi, często tracą poczucie kobiecości. Myślą "nie mam piersi, przestałam być kobietą". Wydaje im się, że wszyscy widzą "ten brak". Dlatego bywa, że przestają się malować, stroić, zakładać kolczyki. Marzą tylko o tym, żeby się wtopić w tłum. Zostać dla innych niewidzialnymi.

Fundacja Rak'n'Roll - Wygraj życie nie pozwala im na taką rejteradę. Wczoraj dostaliśmy na to dowód w Katowicach, podczas warsztatów pięknościowych "Ciało też by chciało", zorganizowanych także przy udziale Szpitala Klinicznego przy Ceglanej. Specjalnie dla kobiet po chorobie nowotworowej przygotowano warsztaty na temat techniki makijażu, konsultacje kosmetyczne, spotkania z fryzjerami i wizażystami. W roli modelek wystąpiły członkinie Stowarzyszenia Amazonek z Rudy Śląskiej.

- Robię to głównie dla siebie, bo jak mam ładną fryzurę, czuję się pewniej i lepiej. To ma ogromne znaczenie nie tylko w walce z chorobą, ale także w życiu "po chorobie", kiedy powoli odbudowujemy się po przykrych przejściach z nią związanych - podkreślała Sylwia Dylong, uczestniczka warsztatów.

Diagnoza była dla niej szokiem. Zwykle nim jest. Wiele chorych ogarnia apatia, a przecież muszą gromadzić siły, by walczyć z rakiem. Dziś Sylwia może już spokojnie opowiadać o tym, co przeszła. Robi to dla innych kobiet, które toczą podobną walkę. Żeby były silniejsze, żeby nie poddawały się. - Rodzina bardzo mnie wspierała, pomagała, ale trzeba uczyć się myślenia o sobie, swoich potrzebach, nie wolno zamknąć się w czterech ścianach - dodaje.

Do tej pory takie warsztaty odbyły się m.in. w Warszawie, Łodzi, Częstochowie i Poznaniu. Inicjatorką projektu była Magdalena Prokopowicz, nieżyjąca już założycielka Fundacji Rak'n'Roll. Ona udowodniła, że choroba to nie koniec, a nowy początek. Że mimo niej, a może właśnie jej na przekór, trzeba dobrze wyglądać. Po chemioterapii wypadają włosy, lustro odrzuca. Trzeba się wtedy przemóc i dobrać piękną perukę.

Małgorzata Biegańska-Hendryk zachorowała w wieku 15 lat, gdy dopiero wkraczała w kobiecość. - Straciłam włosy i pomogła mi peruka. Wiele osób myślało, że to moje własne włosy. Nie straciłam nigdy pozytywnego nastawienia - opowiada Małgorzata, która z warsztatów pięknościowych wyszła z pięknie wystylizowanymi paznokciami.

Utrata włosów w wyniku chemioterapii to dla wielu kobiet bardzo trudny moment. Część z nich świadoma następstw leczenia dobiera perukę przed terapią, tak aby najbardziej przypominała naturalną fryzurę. Dobra peruka to niezwykle istotny element terapii. Niektóre panie idą na całość i decydują się na całkowitą odmianę. Na rynku mają do wyboru kilkaset peruk. Te z naturalnych włosów, z materiałów imitujących naturalne prześwity, są najdroższe. Niektóre panie muszą nosić perukę ok. dwóch lat, inne kilka miesięcy. Odrastające "nowe" włosy są zwykle ciemniejsze od "starych".

By skutecznie rozprawić się z rakiem, bardzo ważna jest postawa chorego. Aż 40 proc. pacjentów z nowotworem choruje dodatkowo na depresję, która jest sprzymierzeńcem raka. Pojawiają się zaburzenia lękowe, brak akceptacji, poczucie krzywdy. Szczególnie dotyczy to pań, które bez brwi, rzęs, włosów i piersi czują się wybrakowane. I muszą przejść całą trudną drogę od totalnego psychicznego dołka do akceptacji sytuacji i wyglądu. Zwłaszcza że walczą o coś więcej niż piękna fryzura. Panie dzięki dobremu makijażowi, zadbanym paznokciom czują się pewniejsze siebie. nie chcą być już niewidzialne!

Z badań Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, przeprowadzonych wśród kobiet po mastektomii, które zrzeszone są w klubach Amazonek wynika, że dla 25 proc. z nich największym wsparciem w czasie choroby były dzieci, zaś dla 20 proc. mąż lub partner. Jak przyznały pacjentki, choroba całkowicie przewartościowała życie co czwartej z nich. Najgorzej reagują kobiety w wieku ok. 40 lat, przed chorobą atrakcyjne i aktywne seksualnie. Najlepiej radzą sobie mamy małych dzieci, bo dla ich najważniejszym celem jest walka o swoje życie dla rodziny.

- W województwie śląskimfrekwencja na warsztatach była jedną z najwyższych. To oznacza jedno: kolejne tego typu warsztaty są tylko kwestią czasu - zapewnia Kamila Stępień z Fundacji Rak'n'Roll.


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!