Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety wolą mieć raka? Niepokojące dane NFZ

Agata Pustułka
Mammografia dla kobiet po 50. roku życia jest bezpłatna. Młodsze panie powinny bezwzględnie wykonać badanie USG piersi. Nie jest drogie, a niezwykle wiarygodne. Pozwala wcześniej wykryć raka
Mammografia dla kobiet po 50. roku życia jest bezpłatna. Młodsze panie powinny bezwzględnie wykonać badanie USG piersi. Nie jest drogie, a niezwykle wiarygodne. Pozwala wcześniej wykryć raka Piotr Krzyżanowski
NFZ płaci za badania profilaktyczne, jednak większość mieszkanek regionu z nich nie korzysta. Niepokojące dane Funduszu dotyczące profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy

Program profilaktyki raka szyjki macicy obejmuje rocznie około 900 tysięcy kobiet w woj. śląskim. Z bezpłatnych badań w pierwszych półroczu tego roku skorzystało tylko... 44 tys. pań, a wynik dodatni, czyli rozwój nowotworu, stwierdzono u ponad półtora tysiąca kobiet. To bardzo dużo, zwłaszcza że tego nowotworu nie spotyka się niemal w ogóle w krajach Europy Zachodniej czy Skandynawii, zaś wcześnie wykryty jest w stu procentach uleczalny.

Kolejny z programów NFZ adresowanych do kobiet, czyli program profilaktyki raka piersi, jest rokrocznie adresowany do ok. 300 tysięcy pań w województwie śląskim. Na mammografię wybrało się natomiast niespełna 79 tys. kobiet. U 110 wykryto zmianę złośliwą.

Nie dbamy o zdrowie

Wniosek z danych przekazanych przez śląski NFZ jest prosty: panie nie dbają o swoje zdrowie i mają bardzo niską świadomość dotyczącą profilaktyki.

- Nie dalej jak wczoraj trafiła do nas 32-letnia mama trójki dzieci z nieoperacyjnym nowotworem, która nigdy dotąd, mimo trzech ciąży, nie miała wykonywanej cytologii - mówi prof. Krzysztof Sodowski z Zagłębiowskiego Centrum Perinatologii w Dąbrowie Górniczej. - Niestety, takie przypadki wciąż się zdarzają, a to efekt wieloletnich zaniedbań edukacyjnych. Z dnia na dzień nic się nie zmieni. Polki niechętnie chodzą do ginekologów. Podobnie jak z szyjką macicy jest z rakiem sutka. Panie chętniej chodzą do chirurgów plastycznych niż do ginekologów.

- Na bieżąco monitorujemy poziom realizacji świadczeń w zakresie badań profilaktycznych na terenie województwa śląskiego i dążymy do zwiększenia ich dostępności dla ubezpieczonych - mówi Ewa Momot, dyrektor Śląskiego OW NFZ w Katowicach.

Dysproporcje w regionie

Województwo śląskie znajduje się na czwartym miejscu w Polsce, jeśli chodzi o objęcie populacji programem zapobiegania rakowi szyjki macicy (24,32 proc.). Najlepiej wypada woj. warmińsko-mazurskie (prawie 30 proc. populacji).
W ramach naszego województwa, w różnych powiatach, również można zauważyć duże dysproporcje. Największą troskę o profilaktykę wykazują panie zamieszkałe w powiecie wodzisławskim, gdzie z badań skorzystało ponad 38 proc. pań, w Jastrzębiu-Zdroju około 32 proc., zaś w Rybniku 31,2 proc.

Najmniej korzystnie wypadają mieszkanki powiatu myszkowskiego, gdzie w ramach programu skorzystało z badań zaledwie 13 proc. pań. Powodem tak słabego wyniku jest też mniejsza dostępność do specjalistów. Program skierowany jest do grupy kobiet najbardziej zagrożonych rakiem szyjki macicy w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego. Warto zauważyć, że w ramach etapu podstawowego wykonywane jest badanie cytologiczne, a w przypadku stwierdzenia niepokojących zmian, pacjentka kierowana jest na dalszą diagnostykę do etapu pogłębionej diagnostyki.

Program profilaktyczny raka piersi jest skierowany do grupy kobiet najbardziej zagrożonych wystąpieniem tego nowotworu w wieku od 50 do 69 lat. W ramach etapu podstawowego programu wykonywana jest mammografia, a w przypadku wystąpienia niepokojących zmian, pacjentka kierowana jest na dalszą diagnostykę do etapu pogłębionej diagnostyki programu.

Liczby nie kłamią

Mammografia

Program profilaktyki raka piersi:

Mimo dużego nasycenia województwa pracowaniami mammograficznymi, znajdujemy się dopiero na 10. miejscu w kraju, jeśli chodzi o procent objętej badaniami populacji. (Województwo śląskie - 43 proc., a na przykład województwo lubuskie - 53,66 proc.).
Procent objętej badaniami populacji w powiatach. Najwięcej badań:

55,73 - powiat mikołowski,
53,47 - Jaworzno,
51,89 - Siemianowice Śląskie,
51,21 - powiat gliwicki,
49,24 - powiat rybnicki.

Najmniej badań:

35,17 - Chorzów,
36,01 - Bytom,
36,72 - powiat żywiecki,
37,52 - Częstochowa,
37,56 - Zabrze.

Cytologia

Program profilaktyki raka szyjki macicy.

Procent objętej badaniami populacji w powiatach.

Najwięcej badań:

38,65 - powiat wodzisławski,
31,95 - Jastrzębie-Zdrój,
31,21 - Rybnik,
30,13 - powiat rybnicki,
28,76 - Ruda Śląska.

Najmniej badań:

13,18 - powiat myszkowski,
18,43 - mikołowski,
18,58 - Tychy,
18,73 - Jaworzno,
19 - Zabrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!