Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kocham Beskidy, bo… Odc. 6 Dwór Kossaków WIDEO

Łukasz Klimaniec
W Beskidach jest wiele miejsc przesiąkniętych historią przez duże „H”. Jedno z nich znajduje się w Górkach Wielkich. To Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”, jakie wyrosło w ruinach siedziby słynnego rodu.

Dwór Kossaków w Górkach Wielkich (w gminie Brenna) to miejsce, które każdy powinien obowiązkowo odwiedzić choć raz. To nie tylko estetycznie zaadaptowane na cele kulturalne ruiny spalonego w 1945 roku dworu Kossaków, pełne multimediów (można posłuchać wypowiedzi m.in. Zofii Kossak, zobaczyć wyświetlane zdjęcia Kossaków) i olbrzymich fototapet przedstawiających sceny z życia tego rodu (największe wrażenie robi zdjęcie, które zostało wykonane w 1924 roku w salonie, a dziś jako fototapeta jest odtworzone w tym samym miejscu - sprawia wrażenie, że znajdujący się na nim bratowa pisarki, Karol Kossak, Zofia Kossak nadal są tu obecni).

Dwór Kossaków to miejsce na wskroś przesiąknięte pozytywną energią, która przed laty przyciągała właśnie do Górek Wielkich m.in. Stanisława Witkacego, Marię Dąbrowską, czy Aleksandra Kamińskiego. To miejsce, w którym przebywali wielcy artyści, patrioci i społecznicy.

- Traktujemy ten nowy budynek, który powstał w ruinach dworu, jako dom kultury w nietypowym otoczeniu. I próbujemy stworzyć bardzo bogaty program kulturalny, by każdy mógł coś dla siebie znaleźć. Nawiązujemy do historii i wszystkich twórczych talentów Kossaków - mówi Anna Fenby Taylor z Fundacji Zofii Kossak, wnuczka pisarki.

Dziś Dwór Kossaków to miejsce, do którego warto wybrać się z rodziną np. w ramach wypadu do Wisły lub Cieszyna. Znajduje się on o przysłowiowy rzut kamieniem od drogi ekspresowej S-52 Bielsko-Biała – Cieszyn. Przez cały rok organizuje różnorakie przedsięwzięcia kulturalno-artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. To m.in. spektakle teatralne, warsztaty rzeźbiarskie, graficzne.

Dorośli oraz rodzice z dziećmi mogą zwiedzać Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” bez wcześniejszej rezerwacji, codziennie w godzinach otwarcia od 9.00 do 17.00. Natomiast grupy zorganizowane (szkolne, wycieczki) proszone są o wcześniejszą rezerwację pod numerem tel. 33 851 03 51. Wstęp jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!