Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KODEKS KARNY 2019: Ważne zmiany - bezwględne dożywocie, wyższe kary dla zabojców i pedofilów. Co wniesie reforma kodeksu karnego? 11.02.2019

TK
KODEKS KARNY 2019: Jakie zmiany nas czekają? Bezwględne dożywocie, wyższe kary dla zabojców i pedofilów. Co wniesie reforma kodeksu karnego?
KODEKS KARNY 2019: Jakie zmiany nas czekają? Bezwględne dożywocie, wyższe kary dla zabojców i pedofilów. Co wniesie reforma kodeksu karnego? piotr hukalo
Kodeks karny w 2019 ma zostać poddany nowelizacji. Projekt zmian to efekt pracy resortu sprawiedliwości, który trafił do opiniowania. Wśród proponowanych zmian mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa Polaków znajduje się między innymi wprowadzenie bezwzględnego dożywocia, wyszczególnienie nowych przestępstw: jak przygotowanie do zabójstwa i przyjęcie zlecenia na nie. Nowy kodeks karny ma również wiązać się z zaostrzeniem kar dla pedofilów oraz osób nieletnich. W wypadku nieletnich ma zostać zniesiona górna granica kary. Czy zreformowany kodeks karny przyczyni się do tego, że przestaniemy odczuwać niepokój o własne bezpieczeństwo?

Kodeks karny 2019. Jakie zmiany od Ministerstwa Sprawiedliwości?

Nowelizacja Kodeksu karnego to projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zbiór reform trafił do opiniowania do Rządowego Centrum Legislacji. Czy zmiany w Kodeksie karnym przyczynią się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa wśród Polaków?

Sprawiedliwość to nie pobłażliwość. Kary muszą być na tyle surowe, by skutecznie odstraszały przed popełnianiem przestępstw. Muszą być jednocześnie na tyle elastyczne, aby sądy miały możliwość orzekania wyroków adekwatnych do winy. Temu ma służyć przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości kompleksowa reforma Kodeksu karnego. - to stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wśród założeń projektu pojawia się m. in.

  • wprowadzenie bezwzględnego dożywocia bez możliwości warunkowego zwolnienia wobec sprawców, którzy są trwale niebezpieczni dla społeczeństwa,
  • zaostrzenie kar do 30 lat pozbawienia wolności,
  • zaostrzenie kar za pedofilię i pobicia,
  • szereg przestępstw nowego typu - wśród nich: przygotowanie do zabójstwa i przyjęcie zlecenia na nie,
  • wprowadzenie kar do 10 lat pozbawienia wolności za kradzieże kart płatniczych,
  • wprowadzenie nowej kary - do 5 lat więzienia za uporczywe nękanie przez nieuczciwe firmy windykacyjne,
  • kara za kradzież tablic rejestracyjnych.
Tym razem sprawdzamy zarobki kolejnej grupy zawodowej. Zaglądamy do portfeli pracowników służby więziennej na różnych stanowiskach. Wynagrodzenie pracownika służby więziennej składa się z podstawy w wysokości 1 523,29 zł. Zarobki podstawowe to 3,19-krotności kwoty bazowej a następnie pomnożonej przez mnożnik (który znajdziemy w ustawie z kwietnia 2018 roku) w zależności od stanowiska. Na pensję pracownika służby więziennej składają się jeszcze trzy dodatki: za wysługę lat, dodatek służbowy i dodatek za stopień. Na koniec stycznia 2018 r. w Służbie Więziennej zatrudnionych było 29 864 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Mediana ich wynagrodzeń wynosi 4,6 tys. zł brutto miesięcznie. Ostatnia podwyżkę pracownicy służby więziennej otrzymali w maju 2018 roku. * wszystkie podane wynagrodzenia nie uwzględniają dodatków. Ich wysokość znajdują się na końcu galeriiZobaczcie na kolejny zdjęciach wynagrodzenie pracowników służby więziennej na poszczególnych stanowiskach >>>FLESZ: Autostrady, bramki, systemy płatności - jak ominąć korki?

Zarobki w służbie więziennej. Tyle zarabiają strażnicy! [STAWKI]

Argumentem do zaostrzenia kar w Kodeksie karnym są zbyt łagodne wyroki. Świadczą o tym liczby:

  • 65 proc. przestępców na skazanych na karę więzienia otrzymuje wyrok z zawieszeniem, co znaczy, że pozostają na wolności,
  • 18 proc. więźniów wychodzi z więzienia na warunkowe przedterminowe zwolnienie
  • 40 proc. ze zwolnionych przedterminowo wraca na wolności do popełniania przestępstw
  • zbyt łagodne wyroki

Kodeks karny 2019: Elastyczny wymiar kar

Chcąc zapewnić sądom możliwość sprawiedliwego i współmiernego do winy orzekania wyroków wprowadzony ma zostać elastyczny wymiar kar. Co to znaczy?

Dziś sędziowie dysponują mocno ograniczonym zakresem kar za najpoważniejsze przestępstwa: do 15 lat pozbawienia wolności, osobną karą 25 lat więzienia i dożywociem. Nie mogą więc wymierzyć np. kary 18 czy 27 lat więzienia, nawet gdyby była ona odpowiednia. - informuje resort sprawiedliwości.

Żeby lepiej zobrazować problem, warto zapoznać się z poniższym przykładem.

PRZESTĘPSTWOOBECNY WYMIAR KARYWYMIAR KARY PO REFORMIE
zabójstwood 8 do 15 lat więzienia, 25 lat więzienia albo dożywocieod 8 do 30 lat więzienia albo dożywocie
spowodowanie ciężkiego uszkodzenia ciała ze skutkiem śmiertelnymod 5 do 15 lat więzienia, 25 lat więzienia albo dożywocieod 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie
porwanie dla okupu połączone ze szczególnym udręczeniemod 5 do 15 lat albo 25 lat więzieniaod 5 do 25 lat więzienia
fałszerstwo pieniędzyod 5 do 15 lat albo 25 lat więzienia od 5 do 25 lat więzienia

Znowelizowany Kodeks karny zwiększy poczucie bezpieczeństwa?

Wśród nowych kar pojawiają się takie czyny, których część z nich nie była dotąd karana, mimo, że była szkodliwa społecznie. Wśród nich między innymi znajduje się:

  • przygotowanie do zabójstwa, za które ma grozić od 2 do 15 lat pozbawienia wolności;
  • przyjęcie zlecenia zabójstwa – od 2 do 15 lat więzienia;
  • uchylanie się od naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem – od 3 miesięcy do 5 lat więzienia (dziś grozi jedynie egzekucja komornicza);
  • kradzież zuchwała, np. kieszonkowa lub gdy złodziej wyrywa torebkę na ulicy – od 6 miesięcy do 8 lat więzienia bez względu na wartość skradzionej rzeczy.

Ponadto nowy Kodeks karny ma rozpocząć skuteczną walkę z aferzystami gospodarczymi. Zaostrzeniu ma ulec kwestia karania za przyjęcie korzyści majątkowej. Jeśli ktoś przyjmie łapówkę w wysokości powyżej miliona złotych musi liczyć się z karą od 3 do 20 lat więzienia.

Zaostrzeniu ulegną również kary za:

  • fałszerstwa faktur VAT,
  • ustawianie przetargów.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Choroby zakaźne - oni pamiętają! Film Śląskiej Izby Lekarskiej

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo