Kodeks wyborczy do zmiany. PiS złożył projekt nowelizacji w Sejmie. Ograniczą bierne prawo wyborcze?

TK
Kodeks wyborczy do zmiany. PiS złożył projekt nowelizacji w Sejmie. Ograniczą bierne prawo wyborcze?
Kodeks wyborczy do zmiany. PiS złożył projekt nowelizacji w Sejmie. Ograniczą bierne prawo wyborcze? arch. PPG
Udostępnij:
Kodeks wyborczy do zmiany - do Sejmu trafił 23 stycznia 2019 projekt zmian, który złożyli posłowie PiS. Następnie ma zająć się nim parlament, na zwołanym na 30 stycznia dodatkowym posiedzeniu Sejmu. Zmiany w kodeksie wyborczym dotyczą kwestii terminów przy wpisie do rejestru wyborców, powołania urzędników wyborczych oraz kwestii liczby i składów komisji. Ponadto posłowie PiS chcą ograniczenia biernego prawa wyborczego. Co ma się zmienić w kodeksie wyborczym, jeśli nowelizacja wejdzie w życie?

Kodeks wyborczy do zmiany. Projekt nowelizacji złożony przez PiS

Projekt nowelizacji, który złożyli posłowie PiS trafił do Sejmu 23 stycznia 2019. Pierwsze czytanie proponowanych zmian ma się odbyć 30 stycznia na dodatkowym posiedzeniu Sejmu.

Jak przeczytamy w uzasadnieniu projektu, ma on dostosować zmiany wprowadzone w styczniu 2018 roku do pozostałych wyborów oraz ma przynieść sprawniejszą procedurę wyborczą.

Punktem, który budzi emocje jest art. 11 Kodeksu Wyborczego, który mówi o tym, kto nie może kandydować w wyborach, czyli - mówiąc językiem urzędowym - nie może korzystać z biernego prawa wyborczego. Do tej pory zakaz obejmował wyłącznie osoby, które były skazane na karę pozbawienia wolności.

Nie ma prawa wybieralności w wyborach osoba: skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, z tym, że w przypadku wyborów, o których mowa w § 1 pkt 6 skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. - brzmi rozszerzony zakaz.

Ta zmiana ma bezpośredni związek z casusem Hanny Zdanowskiej, prezydent Łodzi, która była skazana karą grzywny za poświadczenie nieprawdy w dokumentach bankowych.

Co się zmieni w komisjach wyborczych?

Projekt zmian w Kodeksie Wyborczym, złożonym przez posłów PiS zakłada również wprowadzenie możliwości powołania obwodowych komisji wyborczych przez komisarza wyborczego w pełnym składzie, nawet jeśli przez komitety wyborcze zgłoszona zostanie zbyt mała liczba kandydatów oraz uzupełniania komisji do pełnego składu.

W zależności od wielkości obwodu głosowania dopuszcza się zróżnicowanie w składach komisji. Jest to uzależnione z wielkością obwodu głosowania i liczby jego mieszkańców.

  • do 1000 mieszkańców - 7 osób w składzie komisji
  • od 1001 do 2000 mieszkańców - 9 osób w składzie komisji
  • od 2001 do 3000 mieszkańców - 11 osób w składzie komisji
  • powyżej 3000 mieszkańców - 13 osób w składzie komisji

Zgodnie z wcześniejszymi regulacjami w skład obwodowej komisji wyborcze wchodziło 9 członków.

Ponadto umożliwione ma zostać dokonywanie zgłoszeń do składów obwodowych komisji bezpośrednio przez wyborców.

Z doświadczenia ostatnich wyborów wynika, że komitety wyborcze uczestniczące w wyborach niekiedy nie zgłaszają wystarczającej liczby kandydatów. Projekt ustawy zakłada, że składy komisji mogłyby być wówczas uzupełniane, w trybie losowania, spośród osób, które zgłosiły się samodzielnie do obwodowej komisji wyborczej. - czytamy w uzasadnieniu.

Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz? [QUIZ WYBORCZY 2018]

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie