Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koksownia Dębieńsko zamknięta. Już nie truje powietrza. Mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn przez lata musieli znosić wysokie stężenia benzenu

AK
Koksownia Dębieńsko zamknięta. Już nie truje powietrza
Koksownia Dębieńsko zamknięta. Już nie truje powietrza AK
Koksownia Dębieńsko zamknięta! - Mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn od lat skarżyli się na wysokie stężenia benzenu w mieście i domagali się likwidacji przestarzałego zakładu. Zaangażowanie mieszkańców Czerwionki-Leszczyn oraz wsparcie ich działań przez Fundację ClientEarth Prawnicy dla Ziemi przyczyniło się do zamknięcia przestarzałej Koksowni Dębieńsko i w rezultacie poprawy powietrza w tym śląskim mieście. Ludzie mogą odetchnąć z ulgą - informuje Michał Zabłocki, rzecznik prasowy Fundację ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Rok temu mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn oraz Fundacja wnioskowali do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach o jak najszybsze wstrzymanie działalności zakładu. Choć właściciel koksowni planował zakończenie produkcji koksu na 4 września, po interwencji WIOŚ zdecydował się zrobić to wcześniej - w ostatnich dniach sierpnia.

- Mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn od lat zabiegali o poprawę jakości powietrza i byli w tym bardzo konsekwentni. W oparciu o przepisy środowiskowe wraz z nimi wystąpiliśmy o pilne wstrzymanie prac koksowni – zauważa radca prawny Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Kamila Drzewicka.

Ludzie skarżyli się na fatalną jakość powietrza w mieście oraz zwiększoną zachorowalność na raka. Chwilowe stężenia benzenu w mieście dochodziły do kilkuset mikrogramów na m sześc. powietrza. Zdaniem mieszkańców mogło to być rezultatem emisji ze starej instalacji koksowniczej.

- Koksownia wreszcie została zamknięta, co bardzo nas cieszy i przełoży się na nasze zdrowie. Po latach życia w oparach benzenu możemy wreszcie odetchnąć” – zauważa Leszek Machura, prezes Stowarzyszenia Proekologicznego „Zielone Miasto” w Czerwionce-Leszczynach.

Machura zapowiada, że jego organizacja dalej będzie monitorować stan powietrza w mieście. - Zamierzamy zmodernizować tablicę informacyjną tak, żeby każdy mógł porównać, jakie powietrze było przed zamknięciem koksowni i po jej zamknięciu – dodaje.

Zdaniem Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi w przypadku środowiska, w tym jakości powietrza, rola społeczeństwa, a przede wszystkim organizacji społecznych, jest wyjątkowo doniosła. - Społeczeństwo powinno wymagać od właściwych organów państwa, biznesu oraz samych siebie działań zmierzających do jego ochrony, albowiem środowisko jest dobrem wspólnym – podkreśla Kamila Drzewicka.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień

Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo